IELTS7 Banner 01 8

آهنگ انگلیسی برای ورزش، می تواند یکی از چندین انتخاب ورزشکاران برای همراهی حرکات ورزشی باشد. تنوع زیاد و سبک ها و سلایق مختلفی که این آهنگ ها، پوشش می دهند، می تواند از دلایل انتخاب ورزشکاران برای همراهی حرکات مورد نظر باشد. از طرفی، تأثیر متقابل این دو حوزه ی فعالیت یعنی موسیقی و ورزش بر یکدیگر بر هیچ کس، پوشیده نیست.
می دانیم که یکی از مهم ترین عوامل سازنده موسیقی، ریتم است. به تکرار متوالی یک حرکت معین در زمان مشخص، ریتم گفته می شود. از طرفی اگر کمی در حرکات ورزشی بیشتر دقت کنیم، به این نتیجه می رسیم که، آن ها از نظر سرعت انجامشان، به سه دسته ی آرام یا ملایم، متوسط و تند، تقسیم بندی می شوند و همین امر، نوعی ریتم در ورزش ایجاد می کند. بنابر مطالب گفته شده، ورزش و موسیقی هر دو دارای ریتم هستندو همین نکته موجب تأثیر متقابل غیر قابل انکار آن ها بر روی یکدیگر، شده است.

 

موارد استفاده از آهنگ و موسیقی در انجام ورزش های مختلف
همانطور که همگی می دانیم، آهنگ و موسیقی، تأثیرات روحی و روانی زیادی در افراد ایجاد کرده و می تواند بر هیجانات ما، چه مثبت و چه منفی، اثرگذار باشد. ازینرو، از این ویژگی موسیقی، در ورزش نیز بهره برده می شود. اغلب اشخاص، بنا به نوع فعالیت و حتی سلیقه شان، یکی از انواع موسیقی را متناسب با موقعیت انتخاب کرده و برای همراهی حرکات ورزشی و بازیابی انرژی، استفاده می کنند.
می دانیم، برای ورزش هایی مانند یوگا و پیلاتس،که احتیاج به تمرکز بیشتری داشته و از حرکات آرام و کششی، استفاده می کنند، از آهنگ های ملایم و با سرعت یا به اصطلاح تمپو پایین تری بهره برده می شود. در عوض، برای انجام ورزش هایی مانند ایروبیک، که با انجام حرکات سریع و انرژیک، به بالا بردن ضربان قلب، نیاز دارند از آهنگ های پر انرژی و با سرعت بالاتری استفاده می شود. بعضی دیگر از ورزش هایی که از اجرای حرکات ورزشی با قدرت بیشتری بهره برده می شود، مانند کاراته و …آهنگ های حماسی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. البته لازم به ذکر است، که موقعیت و نوع حرکات، عامل مهم تعیین کننده ی انتخاب نوع آهنگ است چرا که حتی در ورزش هایی مانند ایروبیک، در پایان فرآیند انجام حرکت ها، از موسیقی های آرام و لایت، برای بازیابی انرژی و آرام سازی بدن، استفاده می شود.

 

حتی در علم روانشناسی نیز از تأثیر انکار ناپذیر موسیقی و ورزش بر روی یکدیگر، بهره می برند، چرا که در بعضی بیماران مانند افرادی که از اضطراب رنج می برند، به دلیل بالا بودن ضربان قلب که یکی از نشانه های فیزیولوژی بدن در هنگام فعالیت های ورزشی با سرعت بالاست، برای کاهش استرس و فشار ایجاد شده و همچنین ضربان قلب، از آهنگ های ملایم و لایت، استفاده می شود. همچنین در  بیمارانی که دچار افسردگی شدید هستند، به دلیل حالات روانی که از خود بروز می دهند مانند خواب زیاد، علاقه  و حتی انرژی نداشتن در انجام کارها و … به دلیل پایین بودن ضربان قلب، آهنگ هایی با ریتم تند و شاد استفاده می شود تا هیجانات آن ها را برانگیخته و با بالابردن ضربان قلبشان و خون رسانی بهتر  به تمام بدن، انرژی و انگیزه ی لازم، برای انجام کارها را به ایشان منتقل کنند.

 

در ادامه به معرفی آهنگی معروف که در ورزش مورد استفاده قرار می گیرد، می پردازیم.

آهنگ “We will rock you” ، یکی از آهنگ های نوستالژیک و قدیمی در ورزش است که حتی در بعضی از بازی های کامپیوتری نیز، می توان آن را شنید. این آهنگ پر انرژی، حتی پس از گذشت سالیان متمادی به یکی از بهترین کارهای گروه “Queen”، تبدیل شده است. مطمئنا با شنیدن آن، نه تنها در حین ورزش کردن حس بهتری دارید بلکه حتی اگر ورزش نمی کنید، برای انجام آن مصمم خواهید شد. حال اگر، معنا و مفهوم اشعار انگلیسی آن را دریابیم، احساسات ما برای انجام حرکات ورزشی، حس مصمم تر و محکم تری به خود خواهد گرفت. با هم به متن و ترجمه ی این آهنگ، نگاه مختصری می اندازیم.

 

Buddy you’re a boy make a big noise
رفیق تو یه پسری هستی که صدای بلندی درست می کنی
Playin in the street gonna be a big man some day
توی خیابان بازى می کنى و یک روزى مرد بزرگ خواهی بود
You got mud on your face
رو صورت تو لجن هست
You big disgrace
رسوایی بزرگی هستی
Kickin your can all over the place
با لگد قوطی خودت رو به هرجایی می بری

 

Singin
بخونید
We will we will rock you
ما تو را خواهیم ساخت
We will we will rock you
ما تو را خواهیم ساخت
Buddy you’re a young man hard man
رفیق تو یک مرد جوان هستی و مرد بزرگ
Shoutin in the street gonna take on the world some day
تو خیابان داد میزنی و میخوای دنیا رو بگیری
You got blood on your face
روی صورتت خون هست
You big disgrace
رسوایی بزرگی هستی
Wavin your banner all over the place
پرچم خودت رو همه جا تکان میدی
We will we will rock you(X۲)
ما تو را خواهیم ساخت (۲بار)
Buddy you’re an old man poor man
رفیق تو یه مرد پیر ضعیف هستی
Pleadin with your eyes gonna make you some peace some day
التماسی که با چشمات می کنی آرامش را برایت روزی خواهد آورد
You got mud on your face
روی صورتت لجن هست
You big disgrace
رسوایی بزرگی هستی
Somebody better put you back in your place
یک کسی بهتر است تو رو سرجات بشونه
We will we will rock you
ما تو را خواهیم ساخت
Sing it
بخوان
We will we will rock you
ما تو را خواهیم ساخت
Sing it بخوان
We will we will rock you
ما تو را خواهیم ساخت
Everybody
همه
We will we will rock you
ما تو را خواهیم ساخت
We will we will rock you
ما تو را خواهیم ساخت
Alright
خوبه

 

بی شک، همه ی ما زمانی که آهنگی خارجی را می شنویم و از موسیقی آن لذت می بریم، برای فهمیدن و دریافت محتوای آن تلاش کرده و راهی برای دسترسی به آن می یابیم اما لذت بخش تر این است که همزمان با شنیدن یک آهنگ برای اولین بار، محتوای آن را دریابیم و این امر میسر نیست مگر اینکه به زبان استفاده شده در آن آهنگ، تسلط داشته باشیم.

آکادمی زبان بهین دانش، با برگزاری کلاس های آنلاین زبان انگلیسی، سعی در همراهی مشتاقان یادگیری زبان، از ابتدا تا انتهای این مسیر را دارد. آموزشگاه بهین دانش همچنین در حال برگزاری دوره های آموزش آنلاین زبان انگلیسی و همچنین آموزش زبان انگلیسی در ۵۰ روز می باشد. ازاینرو می توانید با ما تماس گرفته و یا مشخصات و شماره تماس خود را در کادر زیر وارد کرده تا همکاران ما برای انجام مشاوره رایگان در جهت فراگیری زبان، با شما تماس حاصل کنند.