امروزه خیلی از انسان ها نه تنها برای کارهای روزانه ی خود بلکه برای یادگیری زبان های خارجی به برنامه ریزی می پردازند. با توجه به اهمیت برنامه ریزی در زندگی مدرن امروز به یادگیری چگونگی برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی می پردازیم. انسان با برنامه ریزی های روزانه به کارهای خود چهارچوب می دهند و بر اساس نظم به انجام هریک از آن ها می پردازند. در قرن 21 اهمیت برنامه ریزی در زندگی شخصی، شغل، یادگیری زبان و…. غیر قابل انکار است. افراد زمانی که یک بار به برنامه ریزی استاندارد شده بپردازند و تاثیر مثبت آن را در زندگی خود ببینند، برنامه ریزی برایشان به یکی از واجبات تبدیل می شود.

IELTS7 Banner 01 8 برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی,برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی

 

اهمیت برنامه ریزی در زندگی:

خیلی از افراد روز خود را با سردرگمی شروع می کنند، این دسته از افراد همیشه از زمان محدودی که در اختیار دارند و نمی توانند به همه ی کارهای خود بپردازند شکایت می کنند از طرف دیگر هدفی برای زندگی روزانه ی خود ندارند و همین عامل باعث خسته شدن از یک نواختی زندگی می شود. در این میان خیلی از افراد می گویند ما در ذهنمان به برنامه ریزی می پردازیم اما این اشتباه است برای برنامه ریزی درست باید به نوشتن بپردازید این کار باعث تعهد بیشتر شما برای انجام برنامه ریزی هایتان می شود. انسان های بدون برنامه ریزی در سردگمی به سر می برند و نمی دانند از بین انبوه کارهای خود کدام کار را برای انجام آغاز کنند. زمان برای این دسته از افراد به سرعت باد می گذرد و در انتهای روز هم به خیلی از کارهای مهم خود نرسیده اند. برنامه ریزی شما را هدفمند می کند باعث می شود کارهای خود را به درستی مدیریت کنید و به اولویت بندی کارهای خود می پردازید در آخر هم با زمان بندی صحیح به انجام همه ی آن ها می رسید. یکی از محاسن مهمی که برنامه ریزی دارد این است که باعث ارتقای شخصیت اجتماعی افراد می شود. برنامه ریزی به زندگی شما جهت می دهد و شما را آگاهانه در مسیری که طی می کنید همراهی می کند این کار باعث می شود به کارهایی که وقت شما را تلف می کند نپردازید. برنامه ریزی استاندارد شده به شما، زندگی شخصی و کاریتان آرامش می بخشد. حالا که از اهمیت برنامه ریزی مطلع شدید بهتر است به اهمیت برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی بپردازیم. باید توجه داشت که برنامه ریزی روزانه یکی از روش های یادگیری زبان انگلیسی می باشد.

برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی:

زبان انگلیسی دنیای بسیار گسترده ای است یک برنامه ریزی روزانه به یادگیری بهتر شما کمک بسیاری می کند. و باعث می شود این قدم بزرگ به قدم های کوچک تر تبدیل شود. زمانی که شما به صورت روزانه به برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی بپردازید برای شما خسته کنند نخواهد بود. با خواندن مطالبی که در ادامه گفته خواهد شد به اهمیت برنامه ریزی بیشتر از قبل پی خواهید برد. برای این که برنامه ریزی بهتری داشته باشید به مطالب زیر دقت کنید:

 • اولین نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که شما در طول روز چه مقدار زمان برای یادگیری زبان می گذارید. طبیعتا اگر یک فردی باشید که زمان آزاد زیادی دارد زمان بیشتری هم می توانید به یادگیری زبان بپردازید. زمانی که این مورد را برای خود مشخص کنید بهتر می توانید به برنامه ریزی متناسب با موقعیت خود بپردازید. اما افرادی که مشغله ی زیادی دارند حداقل روزانه 35 دقیقه برای یادگیری زبان خود وقت بگذارند. این که روزی چند ساعت زبان انگلیسی بخوانیم به نوبه ی خود مسئله ی مهمی است.
 • در این قسمت برای خود مشخص کنید که قصد یادگیری کدام مهارت را بیشتر از دیگر مهارت ها دارید به عبارتی هدف شما از یادگیری و برنامه ریزی برای یادگیری زبان چیست؟ آیا قصد دارید در انتهای سال به مکالمه زبان انگلیسی مسلط شوید؟ آیا قصد یادگیری و تسلط کامل بر گرامر زبان انگلیسی را دارید؟ هدف گذاری به شما کمک می کند که برای مهارت مد نظر خودتان زمان بیشتری را در برنامه ریزی روزانه ی خود اختصاص دهید.
 • حال که مشخص کردید قصد تقویت کدام مهارت را دارید بهتر است به سراغ آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی بروید و زمانی که متوجه شدید در کدام سطح قرار دارید به دنبال منابع مورد اعتماد و مد نظرتان بروید. بهتر است همین ابتدا به شما بگوییم که زندگی قرار نیست همیشه در حالت سکون و آرامش باشد پس بهتر است برنامه ریزی شما هم متناسب با شرایط زندگیتان منعطف باشد.
 • در این قسمت دفترچه ی برنامه ریزی خود را بردارید و شروع به برنامه ریزی روزانه کنید در این قسمت برخی از افراد شروع به جدول کشیدن می کنند و یا برخی دیگر به صورت موردی می نویسند این مورد بسته به سلیقه ی شما دارد و هر کدام باعث یادگیری بهتر شما می شود همان را انتخاب کنید فقط سعی کنید از رنگ های متفاوتی در برنامه ریزی خود استفاده کنید. زمانی که شما به برنامه ریزی روزانه می پردازید باعث تعهد بیشتر شما به انجام آن می شود و زمانی که آن را انجام ندهید دچار نوعی خجالت و سرخوردگی می شوید. زمانی که دچار این حس می شوید بهتر است به این نکته دقت کنید که در اخر شب شما قرار است برنامه را دوباره کنترل کنید.
 • اولین قدم مشخص کنید که روزانه به یادگیری چه تعداد از لغات زبان انگلیسی، گرامر، تقویت شنیداری، مکالمه، تمرین و…. خواهید پرداخت و زمانی که برای یادگیری هر کدام از آن ها می گذارید را مشخص کنید.
 • اگر نمی توانید به دیدن فیلم و شنیدن موسیقی به صورت روزانه بپردازید بهتر است چند روز یک بار در داخل برنامه ی خود بگنجانید.
 • بعد از انجام 5 مورد بالا حالا در این قسمت از برنامه ی خود می توانید برای استفاده از اپلیکیشن ها اختصاص دهید و از طریق دوستان انگلیسی زبانی که پیدا کرده اید به مکالمه و تمرین بپردازید.
 • برای ارزیابی خودتان باید چند هفته یک بار یک ایست بازرسی قرار دهید و شروع به بررسی اشکالات، اشتباهات و هم چنین موارد پیشرفت و نقاط قوت خود کنید.
 • برنامه ی نوشته شده ی خود را به صورت روزانه انجام دهید اما برای جلوگیری از خسته شدن بهتر است در برنامه ریزی خودتان تنوع ایجاد کنید تا انجام آن برای شما با لذت همراه باشد. برای مثال می توانید محیطی که روزانه به یادگیری زبان می پردازید را تغییر دهید، محیط هایی را برای یادگیری انتخاب کنید که از آن حس خوبی می گیرید و …….
 • در آخر هر هفته بعد از انجام برنامه ی یادگیری زبان بهتر است برای خودتان تشویقی قرار دهید این کار باعث ایجاد انگیزه بیشتر در شما می شود.

نکاتی برای برنامه ریزی بهتر یادگیری زبان:

 1. در برنامه ریزی خود هدف گذاری را فراموش نکنید.
 2. اهداف واقعی و قابل دستیابی برای خود قرار دهید.
 3. به برنامه ریزی خودتان وفادار بمانید.
 4. برای یادگیری بهتر در برنامه ریزی خود تنوع ایجاد کنید.
 5. زبان را وارد زندگی تان کنید.
 6. برنامه ریزی باعث شناخت نقاط ضعف و قوت شما می شود.

حال که فواید برنامه ریزی و اهمیت برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان مطلع شدید بهتر است شروع به برنامه ریزی کنید. مطمئن باشید زمانی که تاثیر مثبت آن را در زندگیتان دیدید با اشتیاق بیشتری به انجام دوباره ی آن می پردازید. قدم اول برای یادگیری زبان، برنامه ریزی است و شاید سخت ترین قدم محسوب شود اما نباید از اهمیت برنامه ریزی غافل شد. در این راه می توانید از اساتید مجرب استفاده کنید. ما به شما سایت احمد رضا ابرهیمی را معرفی می کنیم که در این مسیر می توانید با اعتماد کامل و خیالی آسوده قدم بردارید. با مراجعه به سایت می توانید به مطالعه مقالات مختلفی بپردازید که در جهت افزایش دانش شما عزیزان نوشته شده است. با مراجعه به سایت می توانید از دوره های موجود در سایت مطلع شوید یکی از مهم ترین این دوره ها آموزش زبان انگلیسی در 50 روز می باشد. همه ی دوره های موجود در سایت برای پیشرفت و رشد سریع تر شما عزیزان به صورت خصوصی و آنلاین برگزار می شوند. این دوره ها نه تنها باعث یادگیری زبان می شوند بلکه شیوه صحیح برنامه ریری برای قدم گذاشتن در این مسیر را به شما آموزش می دهند. برای اطلاعات بیشتر می توانید با تکمیل فرم مشاوره و ثبت نام در انتهای صفحه با مشاوران ما در ارتباط باشید.