هدف از نوشتن این مقاله بررسی و معرفی روش های خلاقانه تدریس زبان انگلیسی می باشد. امروزه روش های نوینی برای تدریس زبان انگلیسی وجود دارد. روش های تدریس متناسب با شرایط روز دنیا و سن افراد تغییر می کند و بعضی از روش های تدریس نیاز به آزمون خطا دارد اما همیشه سعی در انتخاب بهترین روش ها برای تدریس می باشد. یکی از ارکانی که باعث یادگیری بهتر زبان آموزان می شود روش تدریس اساتید می باشد پس از توجه به آن نباید غافل شوید. یکی از بارزترین تدریس ها برگزاری کلاس ها در آموزشگاه ها و موسسات می باشد اما امروزه خیلی از افراد کلاس خصوصی را ترجیح می دهند علت این امر هم به دلیل تغییراتی است که در دنیای امروز ما ایجاد شده است.

IELTS7 Banner 01 8 روش های خلاقانه تدریس زبان انگلیسی,روش های تدریس زبان انگلیسی

 

روش های خلاقانه تدریس زبان انگلیسی:

همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم روش های تدریس زبان انگلیسی بسیار متفاوت است و ما در این مقاله به معرفی بهترین آن ها می پردازیم.

 • استفاده از فیلم و سریال:

امروزه یکی از روش های خلاقانه ی تدریس زبان انگلیسی از طریق سریال و فیلم های انگلیسی زبان می باشد. این روش همانند قرار گرفتن انسان در محیط انگلیسی زبان، عمل می کند و باعث می شود زبان آموزان خود را در آن محیط حس کنند.

 • استفاده از تلفن همراه:

در برخی از موسسات و آموزشگاه های زبان انگلیسی استفاده مفید از تلفن همراه جایز می باشد. از طریق تلفن همراه می توان به دیکشنری و انواع مختلفی از اپلیکیشن ها دسترسی پیدا کرد.

 • کلاس های حضوری:

یکی از روش های تدریس زبان انگلیسی، کلاس های که به صورت حضوری برگزار می شوند باید به چند نکته توجه داشته باشند، اول اینکه محیط کلاس باید به گونه ای باشد که زبان آموزان از اشتباه کردن و خطا نترسند و با اشتیاق به مکالمه زبان انگلیسی با شما و یا دیگر زبان آموزان بپردازند و نکته ی دوم این است که محیط کلاس باید فضایی آموزشی داشته باشد و از لحاظ نور، رنگ داخل اتاق، دما و…. مناسب باشد و نکته ی سوم این است که معلم باید از روش های سرگرم کنند و جذاب برای یادگیری زبان استفاده کنند.

 • تدریس تک زبانه یا Direct method DM:

یکی از روش های تدریس زبان انگلیسی، روش تدریس تک زبانه یکی دیگر از روش هایی است که معلم و زبان آموز به صورت کاملا انگلیسی با هم به صحبت می پردازند و به هیچ عنوان از زبان مادری خودشان استفاده نمی کنند.

 • استفاده از شعر و موسیقی:

یکی دیگر از روش هایی که در کشور نیویورک توسط Jason Levine معروف به Fluency Mc صورت می گیرد آموزش چهار مهارت زبان انگلیسی با شعر و آهنگ های رپ می باشد.

 • روش سه P:

روش جدیدی که امروزه استفاده می شود به سه P معروف است که شامل Prepare, Plan, Practice می باشد. اولین قدم برای برگزاری کلاس های زبان انگلیسی برنامه ریزی می باشد در این قسمت باید از قبل یک Lesson plan تهیه کرده باشید. معلم از قبل، زمانی که در اختیار دارد، تعداد زبان آموزانش و منابع آموزشی که باید در کلاس درس استفاده شود را مشخص کند و با توجه به آن ها برای کلاس خود به برنامه ریزی بپردازد.

 • روش یادگیری به صورت گروهی و یا Community Language Learning CLL:

یکی از روش های تدریس زبان انگلیسی این است که مدرس بیشتر نقش یک مشاور و راهنما را دارد و زبان آموزانش را به صورت یک شخص کامل می بیند. در این روش معلم به احساسات و عواطف زبان اموزان خود دقت می کند. علت ایجاد این روش این است که خیلی از بزرگ سالان علاقه ی زیادی به یادگیری زبان و یا شرکت در دانشگاه ها را دارند اما به دلیل سن و سالشان از حضور در اجتماع گریزان هستند. با کمک این روش این مشکل برطرف شده است و افراد معمولا در یک سطح قرار می گیرند.

 • روش Silent Way SW:

این روش ویژه ی افرادی است که به دوره های مکالمه را گذرانده اند و قصد تمرین بیشتر را دارند. در این روش زبان آموزان به مکالمه می پردازند و معلم ساکت است و حتی اگر زبان آموزان هم در مکالماتشان اشتباهی داشته باشند خودشان باید به کمک هم اشتباهشان را برطرف کنند و تاجایی که امکان داشته باشد معلم وارد مکالمه ی زبان آموزان نمی شود.

 • روش Communicative Language Teaching CLT:

در این روش هدف از آموزش استفاده از زبانی است که در جامعه آموخته شده است. زبان آموزان خواستار تسلط بیشتر هستند و در کلاس معمولا راجب موضوع های مختلف صحبت می شود و یا از طریق فیلم، گرامر و لغات زبان انگلیسی، نکات، جملات مرتبط و….. را به آن ها آموزش می دهند.

 • کلاس های آنلاین:

با توجه به شرایط روز دنیا امروزه تدریس زبان انگلیسی به صورت آنلاین برگزار می شود و تلفن همراه به بخش جدایی ناپذیر زندگی ما انسان ها تبدیل شده است و می توانند به راحتی از طریق کلاس های آنلاین به یادگیری زبان بپردازند. در داخل کلاس های آنلاین معلم باید حواس 5 گانه زبان آموزان را با روند تدریس درگیر کند. محققان به این نتیجه رسیده اند که با فعال شدن حواس 5 گانه زبان آموزان انتقال اطلاعات به حافظه سریع تر انجام می شود.

 • آموزش در شبکه های اجتماعی:

امروزه زبان آموزان خیلی بیشتر از گذشته در فضای مجازی به سر می برند. اساتید می توانند داخل پیج های اینستاگرام و یا کانال های تلگرام پست های آموزشی زبان را قرار دهند تا زبان آموزان خارج از کلاس هم به آموزش و یادگیری مشغول باشند.

 

امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد و شما را در جهت مسیری که قدم برمی دارید راهنمایی کرده باشد. با توجه به روش های تدریس زبان انگلیسی که در بالا به آن اشاره کردیم حالا بهتر می توانید متناسب با نیاز زمانه خودتان دست به انتخاب بزنید. ما در این مسیر سایت احمد رضا ابراهیمی را معرفی می کنیم که با دیدن سایت متوجه وجود دوره های متفاوت در داخل سایت می شوید یکی از دوره هایی که در سایت موجود است دوره ی راکت نام دارد که در این دوره به آموزش زبان های : اسپانیایی، ژاپنی، انگلیسی، کره ای، چینی، آلمانی و….. می پردازند. موردی که اکثر زبان آموزان خواستار آن هستند، کلاس های آنلاین و خصوصی می باشند به همین منظور این دوره ها به صورت آنلاین و خصوصی برگزار می شوند. برای ارتباط با مشاوران ما می توانید به تکمیل فرم مشاوره و ثبت نام در انتهای این صفحه بپردازید.