آموزش روزهای هفته به عربی

روزهای هفته به عربی برای همه کسانی که به زبان عربی صحبت می کنند موضوع رایج و پرکاربردی است. آموزش روزهای هفته به عربی برای همه علاقه مندان مکالمه عربی یک نیاز جدی است. مشکل اساسی اکثر زبان آموزان در تلفظ صحیح روزهای هفته به زبان عربی است و از همه مهمتر درک کردن اینکه عرب زبان ها درباره چه روزی از هفته صحبت می کنند بسیار چالش  برانگیز و پیچیده است.

حال که زمانی فراهم شده است که راجع به آموزش زبان عربی و روزهای هفته به عربی به صحبت بپردازیم، بهتر است در آغاز  تا حدودی با خود زبان عربی و تاریخچه ی آن آشنا شوید و بعد از آن به سراغ شرح روزهای هفته به زبان عربی بپردازیم. زبان عربی از خانواده ی سامی است و به عنوان اولین زبان جهان اسلام شناخته می شود. زبان عربی در میان 25 کشور دنیا زبان رسمی محسوب می شود. جالب است بدانید که زبان عربی بر دیگر زبان ها مثل فارسی،کردی و حتی زبان ترکی هم تاثیر گذاشته است. یکی از پرگویش ترین زبان ها در میان دیگر زبان ها،زبان عربی است اما با وجود گویش ها و لهجه های متفاوت در شکل نوشتار کاملا یک پارچه و یک شکل هستند. زبان عربی جزء شش زبان رسمی سازمان ملل متحد می باشد. جدا از مطالبی که گفته شد بین زبان عربی و فارسی اشتراکات زیادی از نظر خط، نگارش و کلمات زبان عربی وجود دارد. در ایران از قدیم تا به الان زبان عربی از جایگاه مهمی برخوردار بوده است. زبان عربی در ایران به دلیل وجود کتاب قران بیشتر رویکرد دینی دارد اما در این میان رویکرد تجاری با کشورهای عربی را نباید فراموش کرد. درایران اهمیت زبان عربی به حدی رسید که به آموزش زبان عربی در مدارس پرداختند و زبان عربی در مراتب علمی بالاتر در دانشگاه ها به یک رشته ی تحصیلی تبدیل شد. به همین دلیل باید تلاش کرد که کودکان و نوجوانانمان را از همان ابتدا علاقه مند به یادگیری زبان عربی کنیم. آشنایی با فرهنگ مردم عرب زبان یکی از بهترین روش ها برای یادگیری زبان عربی می باشد. هر فردی باید با توجه به شناختی که از خود دارد از روش هایی متناسب خود برای یادگیری استفاده کند برای مثال برخی از افراد با گوش دادن به موسیقی به زبان هدف، بهتر می توانند بر آن زبان تسلط پیدا کنند.

 

 

اهمیت زبان عربی در دنیای مدرن

 • پیشرفت روبه افزایش کشورهای عربی در زمینه ی تجارت، اقتصاد
 • امکان برقراری ارتباط در میان مسلمانان
 • زبان رسمی در سازمان ملل متحد
 • داشتن موقعیت جغرافیایی خاص
 • افزایش سفرهای زیارتی و تفریحی
 • فرهنگ عرب جزء غنی ترین فرهنگ هاست

زبان عربی هم مانند دیگر زبان ها نیاز به روش هایی برای یادگیری بهتر دارد. برای یادگیری بهتر زبان عربی می توانیم در ابتدا از این روش ها استفاده کنیم:

 1. استفاده از فرهنگ لغت
 2. آشنایی با انواع گویش های عربی
 3. درک بهتر حروف الفبای عربی
 4. به عربی فکر کردن و نوشتن
 5. فیلم و موسیقی عربی
 6. آشنایی با فرهنگ عرب زبان ها

در ادامه شروع به شرح ایام هفته به زبان عربی و یادگیری بهتر آن می کنیم. در هر زبانی روزهای هفته از اساسی ترین لغات محسوب می شود. یادگیری روزهای هفته به عربی از اهمیت برخوردار است و معمولا در همان ابتدا متناسب با سن زبان آموزان از طریق روش های متفاوت و متناسب به زبان آموزان آموزش داده می شود. در بین عرب زبان ها ایام هفته به هفت روز تقسیم می شود. در زبان عربی و کشورهای عرب زبان روز های تعطیل اخر هفته، روزهای جمعه و شنبه می باشد.

ایام هفته به زبان عربی

السبت : شنبه

الأحد : یکشنبه

الأثنین : دوشنبه

الثلاثاء : سه شنبه

الأربعاء : چهارشنبه

الخمیس : پنجشنبه

الجمعه : جمعه

معانی ایام هفته در عربی

 1. السبت به معنی لحظه ای
 2. الأحد به معنی اولین روز هفته
 3. الأثنین به معنی دومین روز هفته
 4. الثلاثاء به معنی سومین روز هفته
 5. الأربعاء به معنی چهارمین روز هفته
 6. الخمیس به معنی پنجمین روز هفته
 7. الجمعه به معنی اجماع و دیدار 

به کار بردن ایام هفته عربی در گذشته

فقط کافی است به بعد از ایام هفته کلمه ی الماضی را اضافه کنیم. به مثال های زیر دقت کنید:

السبت الماضی : شنبه ی گذشته

الأحد الماضی : یکشنبه ی گذشته

الأثنین الماضی : دوشنبه ی گذشته

الثلاثاء الماضی : سه شنبه ی گذشته

الأربعاء الماضی : چهارشنبه ی گذشته

الخمیس الماضی : پنجشنبه ی گذشته

الجمعة الماضی : جمعه ی گذشته

به کار بردن روزهای هفته عربی در آینده

فقط کافی است به بعد از روزهای هفته کلمه ی القادم را اضاف کنید. به مثال های زیر دقت کنید:

السبت القادم : شنبه ی بعدی

الأحد القادم : یک شنبه ی بعدی

الأثنین القادم : دوشنبه ی بعدی

الثلاثاء القادم : سه شنبه ی بعدی

الأربعاء القادم : چهارشنبه ی بعدی

الخمیس القادم : پنجشنبه ی بعدی

الجمعة القادم : جمعه ی بعدی

أمس : دیروز

بکر : فردا

نکته : در مثال های بالا به دلیل اینکه منظور ما یوم الجمعة است صفت را به صورت مذکر می اوریم.

نکته : به دلیل گسترده بودن زبان عربی ممکن است به جای کلمه های الماضی و القادم از مترادف های دیگری هم استفاده شود.

نمونه سوالات ایام هفته ی عربی :

ای یوم یأتی بعد یوم الأحد ؟

ای یوم یأتی بعد یوم الأربعاء ؟

ای یوم یأتی بعد یوم الجمعه ؟

ما هی أیام السبوع ؟

نحن فی أی یوم ؟

در این مقاله به شرح روزهای هفته به زبان عربی و برخی از نمونه سوالات آن پرداختیم. امیدواریم که برای شما مفید واقع شده باشد و شما را در جهت یادگیری بیشتر سوق دهد. دوره های آموزش مکالمه زبان عربی در موسسه آموزشی سایت احمدرضا ابراهیمی به صورت کوتاه مدت برگزار می شوند. هدف از این دوره ها نیتیو لایک شدن زبان آموزان می باشد به همین منظور تمرکز اصلی دوره های راکت بر روی مکالمه زبان آموزان می باشد. دوره های راکت با در نظر گرفتن نیاز زبانی زبان آموزان به دو صورت فشرده (آموزش مکالمه زبان عربی در شش ماه)  و فوق فشرده ( آموزش مکالمه زبان عربی در 50 روز) برگزار می شوند و هریک از شما بسته به نیاز و با کمک مشاوران ما می توانید به انتخاب هر کدام بپردازید.

 

روزهای هفته به عربی در دوره جامع مکالمه عربی

همانطور که همیشه گفته شده است گویش ها و لهجه های عربی ارتباط با عرب زبانان را بسیار سخت تر از حد انتظار می کند. در دوره جامع مکالمه عربی همه آموزش ها بر اساس گویش ها اتفاق می افتد. بنابراین با انتخاب گویش موردعلاقه خود روزهای هفته را همانگونه که عرب زبان های عراقی، اماراتی، عمانی، … تلفظ می کنند یاد می گیرید. در دوره جامع روزهای هفته را در موقعیت های کاربردی می آموزید و نه تنها لهجه و تلفظ گویش مد نظر خود را می آموزید بلکه نحوه استفاده کردن روزهای هفته را در جمله می آموزید. برای دریافت مشاوره اختصاصی و رایگان درباره دوره جامع مکالمه با شماره تلفن انتهای این مقاله تماس بگیرید.

 دوره جامع مکالمه عربی

برای آشنایی با سیستم آموزشی استفاده شده در دوره جامع مکالمه عربی به توضیحات صفحه معرفی دوره جامع مکالمه انگلیسی رجوع کنید. دوره جامع مکالمه عربی و انگلیسی هر دو بر اساس روش یادگیری زبان مادری طراحی شده اند.

 صفحه معرفی دوره جامع مکالمه انگلیسی

برای دریافت مشاوره اختصاصی و رایگان با شماره تماس انتهای این مقاله تماس بگیرید و درباره دوره مکالمه عربی مناسب خودتان و همینطور گویش مورد نیاز یا علاقه خودتان مشاوره دریافت کنید.