تجهیزات پزشکی به ترکی یا Türkçe tıbbi ekipman امروزه در میان افرادی که در کشور ترکیه مشغول ادامه تحصیل در رشته پزشکی هستند، اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. یادگیری اسامی و اصطلاحات تجهیزات پزشکی در زبان ترکی به شما در جهت بر طرف کردن نیازهای خود در بیمارستان‌های کشور ترکیه کمک بسیار زیادی می‌کند. به عبارتی حتی اگر یک شهروند ساده هستید با یادگیری اصطلاحات مربوط به پزشکی به راحتی می‌توانید نیازهای خود را برطرف کنید.
در این مقاله قصد داریم که به تجهیزات پزشکی به زبان ترکی، اشاره‌ای داشته باشیم و بعد از آن به معرفی برخی از اصطلاحات پرکاربرد حوزه پزشکی بپردازیم. در نهایت به شما روشی را معرفی خواهیم کرد که یادگیری و حفظ کلمات زبان ترکی برای شما به آسانی صورت گیرد.

تجهیزات پزشکی به زبان ترکی

بسته یخ =Buz torbası
ماسک =Maske

سرنگ =Şırınga
دستکش‌های پزشکی =Medikal eldiven

کیسه آب گرم =Isıtma pedi
دماسنج =Termometre

ویلچر =Tekerlekli sandalye
باند =Bandaj

گاز پانسمان =Gazlı bez
جعبه کمک های اولیه =ardım kutusu

آمپول =iğne
سرم =serum

آمبولانس =ambulans
تخت بیمارستان =Hastane yatağı

دستگاه اکسیژن =oksijen cihazı
چسب زخم =yara bandı

گوشی پزشکی =Stetoskop
ماسک اکسیژن =Oksijen maskesi

عصا =baston
واکر =yürüteç

لغات و عبارات مربوط به درمان در زبان ترکی

در ادامه با یکسری از لغات و کلمات مرتبط با حوزه پزشکی و درمان به زبان ترکی استانبولی آشنا خواهید شد. با یادگیری لغات به روش کدینگ و جعبه لاینتر شما می‌توانید مسیر یادگیری خود را تسریع بخشید اما در کنار روش‌های سنتی می‌توانید از روش‌های جدید و به روز نیز که در ادامه درمورد آن ها صحبت خواهیم کرد، استفاده کنید.

قرص =hap
دارو =ilaç

شربت سرفه =öksürük şurubu
قرص خواب =uyku hapı

آنتی بیوتیک =antibiyotik
آسپرین =Aspirin

بیمارستان =hastane
تیمارستان =akıl hastenesi

داروخونه =eczane
مسکن =ağrı keseci

اتاق عمل =ameliyathane
جراح =cerrah

دکتر =doktor
پرستار =hemşire

مرحم =Merhem
ایست قلبی =Kalp yetmezliği

گچ گرفتن =alçı döküm
داروی ضد عفونی =dezenfektan

ترخیص =Açık
بستری کردن =hastaneye yatış

معاینه =muayene
نسخه =reçete

درمان =tedavi
اورژانس =acil

اصطلاحات پزشکی بیمارستانی به زبان ترکی

هر زبانی دارای اصطلاحات و عبارات پر کاربرد و متفاوتی می باشد. برای مثال حوزه پزشکی نیز دارای اصطلاحات و عبارات پرکاربردی می باشد. با یادگیری و تسلط بر هر یک از اصطلاحات پزشکی در زبان ترکی استانبولی، علاوه بر اینکه تسلط شما بر زبان ترکی بیشتر می شود، منجر به رفع نیازهای زبانی شما در موقعیت های مختلف نیز می شود. حتی اگر در حوزه درمان پزشکی مشغ.ل به فعالیت نیستید سعی کنید بر عبارات و اصطلاحات پرکاربرد پزشکی در زبان زبان ترکی تسلط پیدا کنید. به عبارات زیر دقت نمایید:

.Doktora Intiyacim var
من به یک دکتر احتیاج دارد.
.Hastayim
بیمارم.

.Lütfen doctor cagirin
لطفا دکتر را صدا کنید.
?Doktordan randevu alabilir miyim
آیا می‌تونم یک نوبت با دکتر داشته باشم؟

.Kaza oldu
تصادف شده.
.Ambulans cagirin
آمبولانس خبر کنید.

.Kendimi kedtim
من خود را زخمی کردم.
.Kolumu incittim
بازویم آسیب دیده.

.Kandinde degil
او بیهوش شده.
.Fena halde yaralandi
او به طور جدی مجروح شده است.

.Midem bulantim var
حالت تهوع دارم.
.Benim …. var
من …. دارم.

.Kan grubum
گروه خونم … است.
?Nereniz agriyor
کجاتون آسیب دیده؟

?Ne zamandir agriyor
چند وقته که در می کنه؟
.Kadın doktoru
دکتر زنان.

.Ateşim var
تب دارم.
.Kusuyorum
استفراغ می‌کنم.

.Mide ağrım var
معده در دارم.
.Zor nefes alıyorum
به سختی نفس می‌کشم.

.Titremem var
لرز دارم.
.boğaz ağrısı
گلو درد.

.Tansiyonum yüksek
فشارم بالاست.
.Tansiyonum düşük
فشارم پایینه.

.alerjim var
آلرژی دارم.
.Randevu alabilir miyim
می تونم نوبت بگیرم؟

?Nerede eczane bulabilirim
کجا می تونم داروخونه پیدا کنم؟
?Reçeteye ihtiyacım var mı
نسخه لازم است؟

یادگیری کلمات، عبارات و اصطلاحات زبان ترکی و یا دیگر زبان‌ها باید به گونه‌ای باشد که مسیر را برای شما ایده آل کند. اینکه آموزش همراه با سرگرمی و روش‌های جذابی صورت گیرد، باعث می‌شود که مسیر یادگیری، برای شما با سرعت بیشتری سپری شود. استفاده از روش‌های سنتی علاوه بر طولانی‌تر شدن مدت زمان یادگیری، مسیر را برای شما خسته و کسل کننده خواهند کرد.
یادگیری کلمات و عبارات مربوط به پزشکی در صورتی که همچون زبان مادری به شما آموزش داده شود نتایج متفاوت و نتیجه بخشی را برای شما رقم خواهد زد. استفاده از این روش در سایت‌ها و موسسات زبان بسیار نادر است و البته که این روش به اساتید و محتوای صحیح و مطمئن نیاز دارد.
برای استفاده از این سبک آموزشی، ما به شما سایت زبان احمدرضا ابراهیمی را معرفی می‌کنیم. احمدرضا ابراهیمی با ابداع دوره راکت به آموزش زبان ترکی با سیستم آموزشی متفاوت پرداخته است. این دوره بر حسب پیشرفت‌های روز دنیا، تغییرات زبانی، صلاح دید احمدرضا ابراهیمی و… به دو صورت VIP Rocket (آموزش زبان ترکی در 50 روز) و Tailored Rocket (آموزش زبان ترکی در 50 جلسه) برگزار می‌شوند. شیوه آموزشی دوره راکت با استفاده از فیلم و سریال می‌باشد. آموزش زبان ترکی با سریال، نیازمند رعایت نکات و اصول می‌باشد که با رعایت این نکات به نتیجه دلخواه خود یعنی نیتیو لایک شدن خواهید رسید. سریال های مورد استفاده در آموزش، سریال ها به روز و متناسب با نیازهای زبانی زبان آموزان می باشد.
اساتید دوره راکت با آموزش عادات و مهارت های زبانی به فراگیران، امکان یادگیری زبان را همچون یک نیتیو لایک برای زبان آموزان فراهم می کنند. اساتید زیر نظر احمدرضا ابراهیمی دو الی چند زبان را به سبک راکت آموزش دیده اند. به همبن علت مدرسین سایت با آگاهی و درک بالا به تدریس می پردازند. مدرسین دوره راکت بر حسب نیازهای زبانی و با توجه به شخصی سازی آموزش به برنامه ریزی زبانی برای فراگیران می پردازند. برگزاری این دوره آموزش زبان ترکی به سبک راکت به صورت آنلاین و خصوصی برگزار می‌شوند. اساتید چند زبانه این دوره از فراگیران خود، از آغاز تا پایان دوره پشتیبانی کاملی خواهند کرد.
برای کسب اطلاعات بیشتر از دوره‌های موجود و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید به تکمیل فرم مشاوره و ثبت نام در انتهای صفحه بپردازید و یا از طریق پشتیبانی سایت با ما ارتباط حاصل نمایید؛ همچنین می توانید از طریق شماره تلفن 09333558002 با ما تماس حاصل فرمایید. کارشناسان و مشاوران ما همه روزه به جز روزهای تعطیل آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.