امروز قرار است راجع به موضوعی صحبت کنیم که برای اکثر شما زبان آموزان اسپانیایی مبهم می باشد. آموزش فعل مجهول در زبان اسپانیایی یکی از مهم ترین بخش های گرامری زبان اسپانیایی می باشد. در این مقاله قصد داریم شما را با ساختار این افعال و چگونگی ساخته شدن آن ها آشنا کنیم. یکی از تفاوت هایی که بین زبان انگلیسی و اسپانیایی وجود دارد این است که در زبان انگلیسی فعل مجهول زیاد به کار می رود اما در زبان اسپانیایی بسیاری از این افعال استفاده نمی شوند. حال با هم به بررسی این افعال می پردازیم.

IELTS7 Banner 01 8 آموزش فعل مجهول در زبان اسپانیایی,جملات مجهول در زبان اسپانیایی

تعریف فعل مجهول

برای درک و آشنایی بهتر شما عزیزان به تعریف و معرفی جملات مجهول و معلوم زبان اسپانیایی می پردازیم. در زبان اسپانیایی افعال گذرا، یعنی افعالی که نیاز به مفعول مستقیم دارند، می توانند دو حالت معلوم و مجهول به خود بگیرند. از جملات مجهول زمانی استفاده می شود که تاکید و تمرکز بر روی فعل می باشد. در جملات مجهول، فاعل جملات (کننده ی کار) یا مشخص نیست یا اهمیت ندارد و یا زمانی که فاعل بر همه مشخص می باشد استفاده می شود. برای مثال زمانی که گفته می شود ظرف ها شسته شده اند از یک فعل مجهول در جمله استفاده شده است و فاعل جمله برای ما مشخص نیست. اما جملات معلوم جملاتی هستند که بر روی فاعل تاکید می کنند و فاعل در جمله مشخص می باشد.

خصوصیات جملات مجهول

 1. جملات مجهول در زبان اسپانیایی در مکالمات روزانه کاربرد چندانی ندارند از این جملات بیشتر در مطبوعات، روزنامه ها و متون رسمی استفاده می شود. نکته ی مهمی که باید به آن اشاره کرد این است که در زبان محاوره اسپانیایی افراد فقط فعل را مجهول می کنند به این ساختار Pasiva reflexiva می گویند. اما جملاتی که در روزنامه ها و نوشته های رسمی استفاده می شود کل جمله مجهول می باشد.
 2. افعال مجهول در تمامی زمان ها صرف می شوند.
 3. نهاد در جملات مجهول حذف می شوند و یا در آخر جملات با حرف Por می آیند.

آموزش فعل مجهول در زبان اسپانیایی

 • از فعل مجهول زمانی استفاده می شود که مفعول در یک جمله معلوم (فاعل یا کننده کار در جمله مشخص است)، به نهاد جمله مجهول (فاعل یا کننده کار در جمله مشخص نیست) تبدیل می شود. به مثال زیر دقت کنید. جمله ی اول یک جمله ی معلوم می باشد و مفعول جمله در آن کاملا مشخص است اما جمله ی دوم ساختاری کاملا متفاوت به خود گرفته است و به جمله ای مجهول تبدیل شده است در این جمله مغعول به نهاد تبدیل شده است.

.El profesor llevó al alumno a clase
معلم دانش آموز را به کلاس برد.

.El alumno fue llevado a clase por el profesor
دانش آموز توسط معلم به کلاس رفت.

 • استفاده از فعل ser به همراه اسم مفعول. فعل ser در همه زمان ها قابل صرف می باشد. برای مثال:

 .Los papeles son recogidos
برگه ها جمع آوری شدند.

Son usados para comer
این ها برای غذا خوردن استفاده می شوند.

کاربردهای دیگر فعل ser شامل:

 1. بیان برابری
 2. بیان صفت های ذاتی واساسی
 3. برای بیان وجود داشتن
 4. برای بیان جملات مجهول جمله
 5. برای بیان ماهیت و زادگاه
 6. بیان مالکیت
 7. برای بیان مکان یک حادثه یا رویداد
 8. بیان ساعت و زمان
 9. برای بیان جملات غیر شخصی
 • فاعل جمله حذف می شود و یا با حرف اضافه por در پایان جمله می آید و یا در نهایت فاعل جمله معلوم به نهاد جمله مجهول تبدیل می شود. به مثال زیر دقت کنید:

.Los bolígrafos fueron recogidos por el profesor
خودکارها توسط معلم جمع آوری شد.

 • همانطور که قبلا گفتیم ساختار جملات مجهول در زبان محاوره اسپانیایی کاربردی ندارد. به همین دلیل برای مجهول کردن افعال از ضمیر se استفاده می کنند. به این جملات Pasiva refleja گفته می شود. این ساختار برای تمام زمان ها استفاده می شود.
  جمله اول یک جمله ی مجهول است که در متون رسمی استفاد می شود. اما جمله ی دوم در گفتار روزانه کاربرد دارد.

.Se recogen los autos
خودکارها جمع آوری شده اند.

.Se recolectaron autómatas
خودکارها جمع آموری شدند.

هنگام استفاده از جملات Pasiva refleja به نکات زیر دقت کنید:

 1. همیشه ضمیر Se همراه با فعل سوم شخص مفرد یا جمع می آید که شمار آن ها به نهاد بستگی دارد.
 2. در این جملات نهاد جمله نمی تواند شخص باشد.
 3. این جملات می توانند در تمام زمان ها التزامی و اخباری بیایند.
 4. در این جملات فاعل جمله نمی آید.
 5. در زمان های مرکب  اسم مفعول ثابت باقی می ماند و جنس و شمار آن تغییری نمی کند.

در این مقاله سعی کردیم به آموزش گرامر زبان اسپانیایی بپردازیم. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و برای شما مفید واقع شده باشد. زبان اسپانیایی یکی زبان هایی است که به تازگی علاقمندان زیادی را به خود جذب کرده است. افراد با اهداف مختلفی به یادگیری زبان اسپانیایی می پردازند. برای یادگیری بهتر مطالب سعی کنید به تمرین و تکرار مداوم بپردازید و از این قواعد در مکالمات روزانه ی خود استفاده کنید. تعلیم و یادگیری این مطالب بیشتر از هر چیز دیگری به خودتان، تلاش و پشتکارتان بستگی دارد. اما در این مسیر ما همراه شما هستیم. ما به شما سایت احمدرضا ابراهیمی را معرفی می کنیم. با مراجعه به سایت متوجه وجود دوره های مختلفی می شوید یکی از مهم ترین این دوره ها یادگیری زبان به صورت فشرده و فوق فشرده (یادگیری زبان اسپانیایی در 50 روز و یا 50 جلسه) می باشد که تحت عنوان دوره هاب راکت به شما معرفی شده است. این دوره ها شامل زبان های: انگلیسی،روسی، ژاپنی، آلمانی، فرانسوی، چینی، عربی، ترکی و…. می باشد. این دوره ها برای رشد و پیشرفت سریع تر شما زبان آموزان به صورت آنلاین و خصوصی برگزار می شوند. در دوره های راکت نه تنها به آموزش زبان پرداخته می شود بلکه این دوره باعث رشد شخصیت، اعتماد به نفس، عزت نفس و استقلال شما عزیزان می شود. در موسسه زبان احمدرضا ابراهیمی مقالاتی برای شما عزیزان نوشته شده است شما با مراجعه و خواندن مقالات می توانید باعث افزایش دانش و اطلاعات خود، شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به تکمیل فرم مشاوره و ثبت نام که در انتهای صفحه به صورت رایگان در اختیار شما قرار گرفته است بپردازید؛ سپس مشاوران و کارشناسان ما با شما تماس گرفته و پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند.