یکی از سخت ترین و مهم ترین بخش های زبان آلمانی جملات شرطی می باشند به همین منظور ما در این مقاله قصد داریم به آموزش جمله شرطی در زبان آلمانی بپردازیم. جملات شرطی در همه ی زبان ها وجود دارد پس یادگیری آن اهمیت زیادی دارد. برای یادگیری این مباحث نیاز به تمرکز و تمرین بسیار زیادی است. به همین دلیل هنگام خواندن این مقاله تمرکز کافی داشته باشید. زمان آن رسیده که به بررسی و چگونگی ساخته شدن جملات بپردازیم.

IELTS7 Banner 01 8 آموزش جمله شرطی در زبان آلمانی,جملات شرطی در زبان آلمانی,یادگیری جملات شرطی آلمانی,زبان آلمانی

 

آموزش جمله شرطی در زبان آلمانی:

جملات شرطی به جملاتی گفته می شود که اتفاق افتادن آن ها وابسته به رخ دادن پدیده ای دیگر است و برای بیان یک آرزو، فرضیه، پشیمانی و یا یک چیز غیر واقعی کاربرد دارد، مثل: اگر باران ببارد من خانه می مانم. جملات شرطی در زبان آلمانی به دو نوع حقیقی و غیر حقیقی تقسیم می شوند.
جملات شرطی حقیقی: هنگامی که شرطی قابل دسترس و انجام باشد از آن استفاده می شود. که دو جمله پایه و پیرو به صورت زمان حال می آیند.
جملات شرطی غیر حقیقی: که این جملات را می توان هم برای زمان گذشته و حال استفاده کرد. برای بیان زمان حال باید از افعال التزامی (Konjunkiv ll) و یا حالت درخواستی (die würden- from) استفاده کرد.
جملات شرطی با حرف  sofen ,Falls , wenn نشان داده می شوند این کلمات به معنی( اگر، در صورتی که، زمانی که، وقتی که) می باشند. کلمه wenn می تواند هم در آغاز جمله و یا در قسمت دوم جمله قرار بگیرد اما فعل صرف شده در انتهای جمله قرار می گیرد. بین دو کلمه شرطی( wenn, falls) یک تفاوت وجود دارد؛ آن هم درصد وقوع آن اتفاق می باشد، wenn حال قطعیت بیشتری دارد ولی Falls حالت احتمالی تری دارد. جملات شرطی قابلیت این را دارند که در زمان های مختلفی بیان شوند. نکته ی مهمی که وجود دارد این است که افعال برای ساخت جملات شرطی باید صرف شوند.

.Wenn ich zeit habe, rufe ich dich an
اگر که وقت داشتم با تو تماس می گیرم.

.Wenn du willst, kann ich morgen kommen
اگر تو بخواهی، من می توانم فردا بیایم.

ich bleibe im Bett, wenn ich krank bin
من در تخت می مانم، اگر مریض باشم.

.Falls ich morgen komme, gehen wir einkaufen
اگر فردا اومدم، میریم خرید.

.Sofen es regnet, bleibe ich zu Hause
احتمالا اگر بارون ببارد، تو خونه می مونم.

.Wenn du ehrlich warest, würden ich dir alles sagen
اگر تو رو راست بودی، من همه چیز بهت می گفتم.

پرسشی کردن جملات شرطی زبان آلمانی:

.Ich gehe mit freunden aus, wenn ich mit der Abeit fertig bin
من با دوستام بیرون می روم، اگر کارم تموم بشه.

?Wann gehst du mit freunden aus
تو کی با دوستات میری بیرون؟

?Unter welcher Bdingung gehst du mit freunden
تحت چه شرایطی میری بیرون؟

موارد استفاده از جملات شرطی زبان آلمانی:

  1. بیان شرط
  2. جملات آرزویی
  3. بیان حدس
  4. جمله های احترامی
  5. بیان امکانات و احتمالات
  6. پند و نصیحت
  7. شرط های غیر واقعی

نکته: مراقب باشید که wann را با wenn اشتباه نگیرید. wann یک قید می باشد و به معنی (کی، چه وقتی، چه زمانی) است. زمانی که بخواهیم یک جمله سوالی راجع به زمان داشته باشیم از wann استفاده می کنیم. مثل:

?Wann kommst du
چه زمانی تو میایی؟

اما wenn یک حرف ربط است و به معنی (اگر، در صورتی که، زمانی که) می باشد. که با استفاده از این کلمه می توانید یک جمله ی شرطی بسازید. در جملات شرطی فعل در انتهای جمله می آید.

.Wenn ich kann, komme ich
اگر من بتوانم، می آیم.

با خواندن این مقاله شما بر این بخش از گرامر تسلط پیدا کرده اید. اما برای یادگیری بهتر گرامر زبان آلمانی باید به تمرینات مداوم بپردازید. یکی از بهترین روش ها برای یادگیری جملات شرطی آلمانی خواندن رمان ها و کتاب های افسانه ای می باشد. اگر علاقه مند به یادگیری زبان آلمانی هستید شما می توانید در دوره های خصوصی و آنلاین راکت شرکت کنید. دوره های زبان آلمانی به صورت 50 روزه و یا 50 جلسه برگزار می شوند. برای شرکت در این دوره ها نیاز به تعیین سطح ندارید و می توانید در هر سطحی که هستید در این دوره ها شرکت کنید. شما با مراجعه به سایت احمدرضا ابراهیمی می توانید به مطالعه مقالات مختلفی از جمله: یادگیری حروف الفبای زبان آلمانی، تفاوت زبان آلمانی و فرانسوی، دوستت دارم به آلمانی، سلام کردن به زبان آلمانی، اصطلاحات پر کاربرد زبان آلمانی، سوالات تعیین سطح آلمانی و…. بپردازید. شما می توانید به تکمیل فرم مشاوره و ثبت نام در انتهای صفحه بپردازید. بعد از ثبت مشخصاتتان، مشاوران و کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.