در اوایل صبح امروز، دهم آذز ماه، یکی دیگر از جلسات دوره توسعه فردی برای کادر اداری و اجرایی آکادمی زبان بهین دانش برگزار شد. در این جلسه با آموزش هایی که توسط اساتیدی در این زمینه انجام می شود به توسعه فردی کادر اداری کمک می کنیم و باعث می شود که علاوه بر یادگیری هدف گزاری شخصی  با هدف گزاری برای آموزشگاه زبان در اصفهان نیز کمک کند. در این دوره ما با برنامه ریزی، شناخت هدف و … آشنا می شویم.
در ادامه با ما باشید …

IELTS7 Banner 01 8

 

درباره دوره

طبق روال همیشه و از وقتی که در آکادمی زبان بهین دانش وارد شدم، روال کار به این شکل بود که هر یکشنبه صبح در ساعات اولیه شروع کار آموزشگاه زبان، تمامی پرسنل آموزشگاه و کادر اجرایی هر دو شیفت حضور پیدا کنند و با هم و در کنار هم یک هفته انگیزشی و مثبت را شروع کنیم. سخنران جلسه جناب آقای عبدالی بودند که هر صبح با ما در آکادمی زبان حضور می یافتند و ما می توانستیم از تجربیات و صحبت های ایشان استفاده کنیم.
جلسات هر هفته به صورت مکرر شروع می شد و امروز نیز مانند هر روز دیگر ما در کنار بقیه دوستان و همکاران در جلسه بودیم تا بتوانیم با برنامه ریزی درست هم به اهداف شخصی و هم اهداف گروهی برسیم. در آکادمی زبان بهین دانش به ما یاد داده بودند که اهداف شخصی شما اهداف ما هست و این رابطه صمیمانه برای ما دو طرفه بود.
ما پله پله شروع کردیم و به هدف گزاری رسیدیم و به اینکه یک کارمند هدفدار و یک کارمند راضی چقدر می تواند برای یک شرکت یا موسسه و یا حتی یک کسب و کار کوچک ارزشمندتر از کارمندی باشد که بدون هدف و فقط برای گذران معمولی زندگی اش و به اجبار کاری را انجام می دهد!
قرار شد همگی یک دفتر هدفگزاری برای خودشان داشته باشند و هر جلسه و قدم به قدم با صحبت های آقای عبدالی پیش برویم. همه چیز صبح یکشنبه ها عالی تر از روزهای دیگر پیش می رود. کادر اجرایی بعد از ظهر هم با شوق مضاعفی صبح ها حضور پیدا می کنند تا بتوانیم در کنار به توسعه فردی و شغلی خود بپردازیم و از تجربیات هم استفاده کنیم.
این جلسات به صورت های مختلف و با اهداف مختلف به صورت همیشگی در آکادمی زبان ما برگزار می شود و شاید تفاوت اینجا با بقیه آموزشگاه های زبان در اصفهان نیز همین باشد. این دوره ها مثل هر دوره انگیزشی دیگر برای سایر کارمندها و اساتید به صورت رایگان برگزار می شود و برای همه ما فرصت خوبی است که بدون دغدغه های مالی و شخصی به توسعه خود در زمینه های شخصی و شغلی بپردازیم.

 

موضوع جلسه امروز چه بود؟

جلسه ی امروز با موضوعیت فنون مذاکره برگزار شد. اما در ابتدا با توضیحاتی در رابطه با شخصیت شناسی بحث شروع شد که در راستای این موضوع نحوه شخصیت شناسی با توجه به امضای فرد به ما آموزش داده شد. و مثال هایی از روی امضا پرسنل نیز چاشنی بحث امروز ما بود. این موضوع برای همه جذاب بود و باعث شد دقایق بیشتری از کلاس را به خود اختصاص بدهد.
اما پس از آن وارد بحث اصلی شدیم و در رابطه با اصول مذاکره کردن با مشتری صحبت کردیم و همینطور چالش هایی که ما در این رابطه و با همین موضوع در آکادمی زبان بهین دانش داریم.
تمامی بحث به صورت کاربردی آموزش داده شد و هر یک از نیروهای اجرایی درباره مشکلات خود در این رابطه صحبت می کردند و با توجه به نیاز آنها کلاس پیش می رفت و به صورت کاربردی و به وسیله تمرین های اجرایی پرسنل به رفع مشکلات خود پرداختند.

 

فنون مذاکره چیست؟

مذاکره یا همان Negotiation، امروزه به گفت و گویی گفته می شود که روی موضوع مشخصی برای رسیدن به منافع مشترک بین دو یا چند نفر انجام می گیرد. یادگیری فنون مذاکره از این جهت مهم است که اگر حرفه ای برخورد نکنید به هدفتان یعنی گرفتن امتیاز از طرف مقابل نخواهید رسید و این شما هستید که باید به طرف مقابلتان امتیاز بدهید.
• یکی از نکاتی که باید در مذاکره حواستان به آن باشد این است که شما اولین پیشنهاد دهنده نباشید!
• خود را مشتاق به مذاکره نشان ندهید!
• اگر شما هم جزء افرادی هستید که نه گفتن را بلد نیستید به شما پیشنهاد می کنم اگر می خواهید که در مذاکره موفق باشید نه گفتن را از همین ابتدا بیاموزید.
• زبان بدن یک بخش مهم در مذاکره است. شما می توانید با استفاده از زبان بدن و حرکات فرد متوجه این موضوع شوید که هنگام مذاکره در سر طرف مقابلتان چه چیزی می گذرد و نسبت به آن واکنش درست و به موقع نشان بدهید.
• گوش دادن یکی از مهم ترین بخش های مذاکره است. اینکه بتوانید بیش از آنکه می گویید بشنوید از شما فردی قدرتمندتر و قابل اعتمادتر می سازد.
• قبل از هر مذاکره ای درباره همه چیز اطلاعات کسب کنید حتی درباره شخصی که قرار است برای مذاکره روبروی شما بنشیند.

 

در ادامه کلاس بحث به چه شکل پیش رفت؟

در ادامه باید گفت که آقای عبدالی اصول مذاکره برای ما را با مثال هایی این چنینی باز کردند: زمانی که مشتری وارد آموزشگاه می شود حتما تحت هر شرایطی جلوی پای او بلند شوید و مشتری را به یک جای مشخص و مناسب راهنمایی کنید و پس از یک پذیرایی مختصر و یک گفت و گوی دوستانه، اطلاعاتی همچون تاریخ شروع کلاس ها، روند تدریس، سابقه استاد مربوطه و … در اختیار ایشان قرار می دهیم. در واقع باید بدانیم نیاز مشتری چیست و به چه چیزی نیاز دارد.
این نوع برخورد در واقع یک رابطه برد برد است همه به مشتری امتیاز می دهیم و هم از او امتیاز می گیریم.
با نمایشی که آقای عبدالی با یکی از همکاران اجرا کردند در واقع به برخی از مشکلاتی که در صحبت کردن با مشتری پیش می آمد اشاره شد و برای برخی از آنها راه حل هایی ارائه دادند.

 

صبر یعنی با آرامش قبول کنی بعضی چیزا زمان وقوعشون با چیزی که توی سرت هست متفاوته و باید برای رسیدن بهش تلاش کنی…

 

بحث های پایانی و اتمام جلسه

در ادامه به برخی از اصول مذاکره مانند نوع نشستن مقابل مشتری و برقراری درست ارتباط چشمی اشاره داشتند و گفتند که اگر سعی کنید همیشه در مقابل مشتری بنشینید بهترین گزینه است ولی اگر مقدور نبود سعی کنید برای ارتباطی درست در سمت راست مشتری نشسته تا هم شما و هم مشتری احساس راحتی بکند.
در ادامه از همگی خواستند که مثل همیشه با ظاهری متناسب و آراسته به سرکار بیایم و با لبخند و انرژی در طول روز انرژی خوبمان را به مشتری های عزیزمان انتقال دهیم.
در آخر، جلسه با صرف چای و بیسکوییت در جمعی دوستانه به پایان رسید و همه از یک یکشنبه خوب دیگر در کنار هم لذت بردیم.
مهم ترین بخش این جلسات خودباوری ای هست که به پرسنل آموزشگاه زبان در اصفهان داده می شود و همه می توانند با استفاده از تجربیات دیگران مسیر کاری بهتری داشته باشند. موفقیت در گرو گوش دادن، پذیرفتن اشتباهات و حل آنها است. برای شما موفقیت های چشمگیری آرزو دارم.