سلام. امروز جلسه ی هفدهم از کلاس راکت ترکی استانبولی آقای ابراهیمی با یکی از زبان آموزان به نام زهرا اکبری است. شروع کلاس ساعت ۵ و پایان آن ساعت ۶:۳۰ می باشد.
آقای ابراهیمی با فرستادن فایل صوتی به زبان ترکی در ساعت ۴:۵۸ به سلام و احوالپرسی و ایجاد ارتباط و انگیزه می پردازند. زهرا هم با فرستادن دو فایل صوتی به آقای ابراهیمی جواب میدهد و حضور خودش را اعلام می کند.
لازم به ذکر است که قبل از شروع کلاس از ابتدای روز زهرا چندین متن و فایل صوتی ارسال کرده بود و آقای ابراهیمی هم با انجام بررسی های دقیق پیشنهادها و راهکارهای لازم را برای زهرا به صورت صوت یا متن فرستاده بودن و ایرادات کار به این ترتیب برطرف شده بود. در آغاز کلاس آقای ابراهیمی از زهرا خواستند که فایل های صوتی را که قبلا متن آنها را فرستاده بود ارسال کند. در اینجا آقای ابراهیمی کلیپی را برای زهرا فرستادند و از او خواستند که جملاتی بنویسد که آنها را کامل درک کرده و مطمئن هست که درست نوشته است. زهرا باید جملاتی که متوجه شده را از داخل فیلم بیرون بکشد و همراه با عکس صحنه ی مورد نظر برای آقای ابراهیمی بفرستد و ایشان چک کنند.

IELTS7 Banner 01 8

یکی از نکاتی که در دوره های راکت آقای ابراهیمی مورد توجه قرار می دهند دادن حق انتخاب به زبان آموزان است که باعث می شود زبان آموزان احساس خوشایندی داشته باشند زیرا مثلا اگر فیلم یا هر محتوای دیگری در اختیار زبان آموز قرار داده شود و به هر دلیلی ارتباط ایجاد نشود یادگیری موثر نمی تواند صورت بپذیرد.
این حق انتخاب به شکلهای مختلف به زبان آموزان داده میشود به این صورت که گاهی محتوا را خودشان به تنهایی انتخاب میکنند و گاهی از بین چند محتوایی که استاد در اختیارشان قرار می دهند. در این زمان نیز استاد با پیش بینی های دقیق و زیرکانه ی خود چند کلیپ دیگر هم برای زهرا فرستادند و از او خواستند که هر کدام را بیشتر دوست دارد انتخاب کند و جملات را بنویسد. پس از اتمام کار استاد زهرا را تشویق کردند که کار مشابه با یکی دیگر از فیلم های فرستاده شده انجام بدهد که باز زهرا یکی را انتخاب کرد و فعالیت مورد انجام گرفت.
در دوره ی راکت زبان آموزان روشهای مختلف و عادت های جدیدی را در یاد گیری تجربه میکنند.همانطور که قبلا اشاره شد این جلسه هفدهم از کلاس زهرا است و او فیلم های زیادی را دیده و مطالب زیادی را همراه با مهارت های خاصی یاد گرفته و تقریبا هر جلسه با چالشهای جدیدی رو به رو بوده است که با راهنمایی های استاد با موفقیت این چالشها را پشت سر گذاشته است.
امروز چالش زهرا این است که با توجه به کلیپ های قبل که همگی مربوط به زمان گذشته است و با موضوعاتی نظیر تابستان گذشته، آخر هفته ی قبل، فعالیتهای انجام شده مربوط به روز گذشته، آتاتورک و… بوده موضوعی را انتخاب کند و با همان ساختار جملات در زمان گذشته متنی را بنویسد و همچنین توضیحی در مورد زمان گذشته در زبان ترکی به صورت فایل صوتی ارسال کند (هر دو فعالیت باید به زبان ترکی استانبولی باشد).
قبل از شروع این کار استاد نظر زهرا را در مورد انجام این کار میپرسند و زهرا با تلاش جدی که دارد علاقه ی خود را به انجام این فعالیت اعلام کرد و در ادامه سوالاتی در رابطه با نحوه ی انجام کار پرسید و آقای ابراهیمی راهنمایی های لازم را انجام دادند و با تشویق زهرا راه را برای او هموار کردند و باز هم به زهرا یاد آور شدند که اگر خودش کلیپ هایی مرتبط با این موضوع در اختیار دارد میتواند از آنها استفاده کند. کلاس زهرا با مشخص شدن جزئیات این فعالیت در ساعت ۶:۳۰ به اتمام رسید.