گاها آنچه تصور می کنیم شکلی منطقی تر از واقعیت دارد. اما زمانی که نسبت به آن موضوع شناخت پیدا می کنیم، متوجه می شویم واقیت با منطق تطابق بیشتری دارد. امروز زمانی که تصمیم گفتم وارد کلاس Free ۲ آقای غفوری شدم تا شرح ما وقع را روایت کنم تصور می کردم جو کلاس بسیار رسمی و فاقد یک محیط نشاط آور باشد. چند ساعت قبل از شروع کلاس استاد لینک یک ویدیو علمی با  زبان انگلیسی را به کلاس ارسال، و موضوع این جلسه را بازیافت ( Recycling ) عنوان کردند. حالا این امکان برای همه فراهم بود تا برای درس امروز آماده کنند. این امر موجب می شود دایره لغات اطلاعات از تلفظ صحیح و نکات گرامری زبان آموزان نسبت به درس جدید ارتقاء یافته و با اجرای تمرین هایی که راهبر کلاس مشخص میکنند، به یادگیری بپردازند. زمان آغاز رسمی کلاس فرا رسید. بلا فاصله استاد غفوری و زبان آموزان حاضر شده و به سلام و احوال پرسی با یکدیگر پرداختند، برخی از بچه ها شروع به تعریف کردن جریان امتحانات مدرسه خود کردند و استاد سعی کردند با ایجاد یک جو با نشاط خستگی را در آنان به انرژی مثبت تبدیل کنند. در همین لحظه با واقعیت اتمسفر صمیمی این کلاس رو به رو شدم دریافتم که انرژی جاری در کلاس با واقعیت تفاوت بسیار دارد.

IELTS7 Banner 01 8

 

بیشتر بخوانید:

 

To or For

در ابتدای تصویری از کتاب Teen tow Teen for به کلاس ارسال شد. حالا باید دانش آموزان از بین دو جمله،Read this text to me و Read this text for me جمله صحیح را برای عنوان این تمرین انتخاب می کردند. استاد با طرح این چالش سعی کردند دقت زبان آموزان را در نکات ریز گرامری بسنجند. استاد با شوخی به بچه های که پاسخ صحیح یعنی Read this text to me را انتخاب کرده بودند اشاره کرده و آنها را مورد تشویق قرار دادند. در زبان انگلیسی برخی تفاوت های جزیی بین to  و for و در به کار گیری بین قسمت های مختلف جملات جود دارد که با توجه به قوانین دستور زبان انگلیسی باید کاربرد این حروف را در جمله شناخت و آنها را در جایگاه مناسب به کار گرفت. در ادامه منبعی برای مطالعه بیشتر قوانین استفاده از for و to معرفی شد.

 

بیشتر بخوانید:

 

بحث شیرین بازیافت

بعد از گذر از مرحله محک دقت، نوبت  پرداختن به موضوع اصلی فرا رسید.حاضرین یک به یک شروع به خواندن مطالب صفحه کتاب شدند، در قسمت از کتاب تمامی مواد قابل بازیافت معرفی و توضیح مختصری در باره هریک از آنان داده شده بود. استاد غفوری نیز با بررسی ویس ها کلماتی که که درست تلفظ نشده بودند را نوشته و برای هر شخص به شکل مجزا ارسال کردند. حالا برای درک بهتر تلفظ ها برای هر یک از حاضریت چند کلمه به همراه فونتیک ارسال شد تا با بررسی آ ن و چک کردن در دیکشنری صوتی لانگمن به تلفظ صحیح دست یابند. با این کار بچه ها زمان بیشتری را برای یافتن جواب صرف می کنند، ولی در عوض شیوه صحیح جست و جو کلمات را می آموزند و به دنیای نا محدودی از آنها دست می یابند.

 

بیشتر بخوانید:

 

تمرین بعدی نیز متمرکز بر قدرت Speaking  و تقویت آن بود حالا کلمات یکی پس از دیگری توسط زبان آموزان بیان و با هر بار تکرار به شکل صحیح خود نزدیک تر می شد. پس از طی این مرحله چالش به شکل دیگری مطرح شد، حالا با ارسال فونتیک یک حرف بچه ها باید کلمه ای که این فونتیک را بیشتر در خود جای داده است پیدا کرده و معرفی کنند. یوسف کلمات مرتبط با فونتیک /ɪər/ را پیدا کرده و به این شکل اعلام کرد.beer, ear
بعد از این تمرین تعدادی از زبان آموزان هنوز به تلفظ کاملا صیح نرسیده بودند پس استاد با بیان مثال هایی در قالب یک جمله که کلمه مورد نر در آن وجود دارد، انان را به تقلید تلفظ کلمه دعوت کرد. گاها بچه ها آنقدر به یادگیری شوق نشان میدادند که با بررسی دیکشنری هر کلمه را به دو لهجه American و British تلفظ می کردند.

 

بیشتر بخوانید:

 

تمرین بعدی در راستای دیگر موارد و در حیطه تقویت لهجه ولی این بار به شکل یک مکالمه داده شد. اما برای موفقیت در این قسمت لازم بود تسلط دانش آموزان بر کلمات درس جدید سنجیده شود. بنابراین با ارسال تعدادی عکس از آنها خواسته شد تصاویر و کلمات را با هم مچ کنند.
کلمات recycle ,soda can, garbage  از بین همه کلمات  موجود در مکالمه انتخاب شده و تصاویر مرتبط به همراه چند تصویر نامرتبط ارسال شد. حالا بچه ها باید  این تصاویر و کلمات را مچ کرده، به همراه ویس مکالمه به طور خصوصی برای استاد ارسال کنند.
استاد بلافاصله پس از دریافت و بررسی ویس ها و تصاویر از نتیجه شگفت زده شده و از دانش آموزان تشکر کردند.

 

بیشتر بخوانید:

 

دوره های آنلاین زبان انگلیسی!

آنچه امروز در کلاس Free ۲  مشاهده کردیم، یک تلاش همه جانبه بین زبان آموزان کلاس برای تقویت مهارت Speaking و ارتقاء Accent  بود. حل این چالش در یک کلاس آنلاین مخصوصا برای رده سنی نوجوان نوعی مزیت محسوب می شود چرا که از طرفی برای همه زمان یکسانی برای آزمون و خطا، بررسی توسط یک شخص نیتیو اسپیکر و نهایتا یادگیری وجود دارد. از طرف دیگر تلفظ غلط موجب کاهش اعتماد به نفس در شخص نمی شود و قبل از ارسال ویس فرصت دارد خطاهای خود را بررسی و در صورت درک آن را اصلاح کند.

جدای از موارد ذکر شده موضوع امروز کلاس به شکلی با ماهیت کلاس های آنلاین عجین شده بود. هر دو مفهوم در  راستای حفظ محیط زیست، پایداری طبیعت و در نهایت زندگی سالم می کوشند. شرکت در یک کلاس آنلاین شمارا از رفت و آمد مکرر و در نتیجه آلودگی هوا باز می دارد، از استفاده فراوان از کاغذ بی نیاز می سازد و از اتلاف انرژی و زمان جلوگیری می کند.
تا اینجا با مواردی چند از ویژگی های بیشمار کلاس آنلاین زبان آشنا شدیم.  پس اگر در صدد شرکت در یک کلاس یادگیری زبان انگلیسی هستید ما به شما کلاس آنلاین را پیشنهاد می کنیم. کافیست با پشتیبان سایت ارتباط بر قرار کرده و یا به پر کردن فرم ثبت نام زیر اقدام کنید.