در یک عصر زیبای بهاری وارد گروه پر هیایو کلاس آخرین رده دوره متوسطه بزرگسالان یعنی Eff ۷ شدم تا هفدهمین جلسه را با این کلاس همراه باشم. ابتدا به معرفی کلاس می پردازیم.
این کلاس آخرین و چهاردهمین رده سطح متوسطه ویژه بزرگسالان در زبان انگلیسی است که زبان آموزان این کلاس پس از گذراندن این دوره وارد سطح پیشرفته یعنی Eve ۱ می شوند. این کلاس ویژه زبان آموز دختر است و استاد کلاس خانم جعفری هستند. خانم جعفری از اساتید چندزبانه موسسه هستند که بر دو زبان اسپانیایی و انگلیسی تسلط کامل دارند و این دو زبان را تدریس می کنند.

IELTS7 Banner 01 8

زمانی که به این کلاس وارد شدم زبان آموزان تکالیف خود را به کلاس ارسال نموده و سخت مشغول گفت و گو با یکدیگر بودند.
هنوز حدود ۱۵ دقیقه به زمان شروع کلاس مانده بود. هیاهو کم کم جای خود را به سکوت و آرامش داد. در ساعت ۱۸:۳۰ خانم جعفری بسیار پر شور و انرژی وارد شدند و با یک سلام گرم به کالبد کلاس روح و انرژی بخشیدند. خانم رضایی زبان آموز کلاس بلا فاصله حاضر شده و به سلام استاد پاسخ دادند.

بقیه زبان آموزان نیز یکی یکی وارد شده و با یکدیگر مجددا سلام و احوالپرسی کردند. پس از اتمام دیسکاشن ابتدای کلاس اولین تمرین در راستای تقویت دو مهارت Accent و Listening به زبان آموزان ارائه شد. طی این تمرین بچه ها باید با گوش کردن به فایل صوتی مکالمه که مرتبط با صفحه ۱۰۰ کتاب TOP NOTCH ۳ بود، متن آن را به طور کامل و دقیق می نوشتند به این تمرین اصطلاحا Transcribe  می گویند. (برخی معتقدند معادل فارسی این عمل رو نویسی کردن است اما وجود این تفاوت اصلی که در Transcribe صوت به متن تبدیل و در رو نویسی متن به متن تکثیر می شود این احتمال را نفی می کند.)
برای انجام این تمرین ۱۰ دقیقه فرصت در نظر گرفته شد. خانم رضایی در ساعت ۱۸:۴۷ دقیقه تصویری از نوشته های خود ارسال کرد.  بلافاصله استاد نیز عکس همان قسمت از کتاب را ارسال کرده تا با یکدیگر تطبیق دهند.
بعد از چک کردن متن با متن اصلی کتاب، اصلاحات لازم انجام شد. حالا در این مرحله زبان آموزان باید جملاتی که نوشته بودند را بیان کرده و در قالب ویس ارسال می کردند. بیان این جملات باید به صورت جداگانه و با تلفظی بسیار دقیق انجام می شد. هر ویس حاوی جمله ای بود که خانم جعفری همه آنها را مورد بررسی قرار داده و نکات مورد نیاز برای ارتقاء Accent زبان آموزان را به آنها ارائه می دادند. بعد از اتمام این تمرین استاد از بچه ها تشکر کردند و آنها را مورد تشویق قرار دادند.

تمرین بعدی نیز مرتبط با همین بخش بود. اما این بار تمرکز بیشتری بر مهارت های دستور زبان داشت. استاد متنی حاوی چند سوال ارسال کردند که باید با توجه به بخش listening پاسخ داده می شد.
?What are they talking about
?Does the catalog Arabic language
?Does she want to study European language
?Does he want to spend a lot of money
? What does she learn for art
بعد از ارسال متن خانم جعفری از او خواستند تا دومین سوال را چک کرده و ایرادات آن را اصلاح کند. بلافاصله زهره جمله را به    ?Does the catalog have Arabic language  تغییر داد.
بخش بعدی کتاب در مورد علایق بود یا به عنوان بهتر چیزی را به چیز دیگری ترجیح دادن. عنوان این قسمت  بدین شرح بود: Prefer something to something
فایل متنی به کلاس ارسال شد که در آن از ترجیح دادن و مقایسه میزان علاقه نست به انواع بازی ها، ورزش ها و ژانر های فیلم بود.بچه ها باید با توجه به جمله ای که به عنوان نمونه در ابتدا آورده شده بود از علاقه هایشان بنویسند. بعد از حل بخش اول تمرین و بررسی پاسخ ها نوبت به مرحله بعدی یعنی ارسال ویس رسید. بعد از هر ویس که بچه ها از علایقشان صحبت می کردند استاد با سوال کردن در باره چرایی این ترجیح و علاقه از آنها سوال می کردند تا اینکه با پاسخ دادن به این سوالات یک دیسکاشن تمام عیار در کلاس به راه افتاد و همه را در گیر کرد. استاد در حین معاشرت با بچه ها تلفظ و دایره لغات آنها را مورد بررسی قرا می دادند. در این بین نکاتی نیز به لحاظ تلفظ و یا گرامر نیز به آنها داده می شد.
زمانی اجداد ما با زحمت های فراوان شیوه آموزش مکتب خانه ای را منسوخ کرده و آموزش پشت نیمکت های چوبی را جایگزین آن کردند و حقیقتا این روش تا سال ها پاسخ گوی نیاز های افراد بود. اما فقط تصور کنید از آن زمان تا کنون مسائل روز مزه در زندگی انسان ها هزاران بار چرخیده و با تغییر و تحول علاوه بر بهتر شدن سهل الوصل تر نیز شده است. با اینکه تنها تغییرات جزئی در شکل کلاس ها پدیدار شده است. یعنی همان اسکلت قدیمی با ظاهری جدید که کوچک و بزرگ از آن فراری هستند و حقیقتا آنچنان بازدهی ندارد که آینده آن ها را تضمین یا به بهتر شدن زندگی آنها کمک کند.
با این وجود هنوز هم دیر نشده است حتی در سنین بزرگسالان هم می توان در نوین ترین شکل آموزش وارد شد و با استفاده از آن دریچه ای بر دیدی روشن بر جهان و یادگیری یک مهارت جدید استفاده نمود. لذتی که هرگز بدون تجربه نمی توان حتی یک شمای کلی از آن را دید. اما یادگیری به روش میانبر دسترسی آسانی دارد کافیست در باره آن از پشتیبان آنلاین سایت در هر ساعت شبانه روز سوال کنید.