امروز آخرین جلسه از این دوره بود و به طبع تفاوت آخرین جلسه همیشه با جلسات دیگر، چشمگیر است و حس عجیبی در همه ایجاد می شود. اما خدا را شاکریم که توانستیم در کنار این عزیزان بوده و از جلسات آنها گزارش تهیه کنیم. تهیه گزارش بیش از هر چیزی برای خود ما یک برگ برنده است چرا که در کنار این عزیزان بودن روح ما را تازه کرد و از استاد کلاس هم بیش از پیش آموختیم.

 

IELTS7 Banner 01 8

 

 

دلیل برگزاری امتحان sample چیست؟

در آکادمی زبان بهین دانش، همیشه جلسات آخر با یک آزمون شبیه سازی زبان انگلیسی و دیگر زبان ها از زبان آموزان گرفته می شود تا آنها بتوانند برای امتحان آخر ترم آماده بوده و با سوالات آشنا شوند. اما دلیل این امتحان شبیه سازی شده یا sample چیست؟
ما با این آزمون به دنبال چند هدف هستیم یک اینکه زبان آموزان با آشنایی نسبی با نمونه سوالات، استرس های همیشگی مختص به آزمون و امتحان را دور بریزند و بتوانیم در کمتر کردن این استرس به آنها کمک کنیم. دوم اینکه این آزمون آنها را با نحوه طرح سوال و نحوه پاسخگویی آشنا می کند، تا زبان آموزان زمان کمتری را در امتحان اصلی برای آماده سازی خود صرف کنند. سوم اینکه این آزمون برای آنها جنبه مرور و آماده سازی را دارد و آنها با حل آنها می توانند به مشکلات خود آشنا شده و قبل از آزمون اصلی به رفع آن ها بپردازند.

 

 

استرس های همیشگی قبل از امتحان رو چطور می توانیم از ذهن و دوش زبان آموزان رفع کنیم ؟

راستش ما گاهی به خواسته های زبان آموزان و دانش آموزان توجه نمی کنیم و احساس می کنیم هر قدر به آنها بیشتر سخت بگیریم، به این معنی است که انسان ها یا موسسات موفق تری هستیم. آنها را با یک عالمه سوال و استرس رها می کنیم و اجازه می دهیم این ترس ها و استرس ها نسل به نسل ادامه پیدا کند.

همه ما استرس شب امتحان یا کنکور را احساس کرده ایم و این موضوع گاها مشکلات زیادی را برای ما به همراه داشته و شاید در مواردی پیش آمده که حتی خودمان یا خانواده هایمان بی خیال ادامه تحصیل یا یادگیری فرزندانمان شده ایم و احساس کرده ایم شاید بهتر باشد به یه زندگی آرام دل بسپاریم تا یک زندگی ای که همه موفقیت های آن بر پایه استرس و ترس شکل گرفته است. بهتر است یاد بگیریم همیشه یک آکادمی خوب بودن یا استاد خوب بودن به این نیست که سوالات را تا آنجا که می توانیم سخت بگیریم. بهتر است یاد بگیریم چیزی را از زبان آموزان یا دانش آموزانمان بخواهیم که به آنها یاد داده ایم و در آینده به آنها نیاز دارند.

خب بیاییم به موضوع اصلی خودمان یعنی گزارش امروز برگردیم. راستش بچه ها همیشه از قبل از امتحان sample خبر دارند برای همین ما نیم ساعت از یکی دو جلسه آخر را به رفع اشکال می پردازیم و مطالب را یک دوره می کنیم. بعد از امتحان sample هم دوباره با بچه ها به سوال و گفتمان می نشینیم تا مطمئن بشویم که همگی برای امتحان آماده اند.

 

 

شروع این جلسه به چه شکل گذشت؟

جلسه مثل همیشه با احوال پرسی و خوش و بش با بچه ها شروع شد. و استاد حضور و غیاب کردند تا مطمئن باشند که همه زبان آموزان سر کلاس حضور دارند. با بچه ها درباره امتحان صحبت شد و گفته شد که فقط کافیه یک مداد و پاک کن با خودشان داشته باشند. در کل یک توضیح کلی در مورد وسایل مورد نیاز برای امتحان و نحوه طرح سوال از استاد داده شد.

بچه ها با یک عالمه سوال همهمه ای بپا کرده بودند و استاد با صبوری به تک تک آنها جواب دادند. امتحان sample شروع شد. سوالات همگی شامل یه مثال هم می شد. و گاها شاهد این بودیم که زبان آموزها دچار اشتباه می شدند و مجدد نمونه سوالات را پاسخ می دادند. همه این موضوعات از جمله نحوه بزرگ یا کوچیک نوشتن یا اسامی را بزرگ نوشتن و نقطه را پایان جمله گذاشتن را که بارها برای زبان آموزها توضیح داده بودیم را استاد مربوطه باز توضیح دادند تا بچه ها همگی این نمونه امتحان را جدی بگیرند.

 

 

بعد از اتمام امتحان بچه ها با انرژی از آسون بودن امتحان صحبت می کردند و یکی از بچه ها گفت اگر امتحان اصلی هم شبیه به این باشه من حتما صد رو می گیرم. امتحان حدود ۲۰ دقیقه طول کشید.

پس از آن استاد برای بچه ها کلماتی را روی تخته می نوشت و از آنها می خواست که بعد از آن این کلمات را تکرار کنند تا صداها و تلفظ ها برای تک تکشان مرور بشود. با هر تلفظ صحیح از هر کدام از بچه ها استاد به آنها یک امتیاز مثبت می دادند. بعد از آن نوبت به پاسخ به سوالاتی شد که در کتاب بارها خوانده بودند. بچه ها مشتاق بودند تا بتونند جزء اولین ها باشن که پاسخ می دهند و امتیاز می گیرند.

 

وقتی از اخلاق یک فرد سر در نمی آوری به دوستانش نگاه کن…

 

و اما پایان ترم اول!

وقتی زنگ به صدا در آمد در کلاس همهمه ای به پا شد و همه از زود گذشتن زمان متعجب شده بودند. زبان آموزان این دوره ترم اولشان بود که در آکادمی زبان بهین دانش استاد ابراهیمی به زبان آموزی مشغول بودند و راستش برای ما و آنها این تجربه شیرینی بود. و از رضایت آنها کلی انرژی گرفتیم. امیدواریم بتوانیم علاوه بر یادگیری زبان محیطی شاد و سرشار از انرژی را برای آنها فراهم بیاریم چرا که محیط خوب آموزشی که متناسب با نیاز کودکان، نوجوانان و جوانان ما باشد، می تواند باعث شود که نیمی از مسیر یادگیری زبان انگلیسی توسط زبان آموزان، طی شود.
به صدا در آمدن زنگ برای ما به این معنی بود که زبان آموزان ما توانسته اند یک ترم دیگر را با تلاش و جدیت، پشت سر بگذارند. تلاش و تعهد از فاکتورهای مهم در یادگیری زبان انگلیسی هستند و افرادی که بتوانند این دو فاکتور را در طول مسیر یادگیری زبان طی کنند به موفقیت خود رسیده اند.