پاییز امسال پنجمین جلسه ما را در خود جای داده بود تا بتوانیم کلاس خود را با پاییز و حال و هوای قشنگش همراه کنیم. بخار از دهانمان در می آمد و دستهای ما به جای گرفتن دست همدیگر، در جیب هایمان فرو رفته بود. پاییز به خوبی خودش، به خوشمزگی چای اش ما را مشتاق به دوست داشتن زندگی می کرد.
اما زندگی وقتی معنا می پذیرد که کودکان ما بخندند، تامین باشند، فرا بگیریند، آموزش بیابند و آینده شان را بتوانیم از دور دست خوب ببینیم.
امروز پنجمین جلسه زبان آموزان قهرمان ماست، کسانی که با تلاش توانسته اند به این مرحله از یادگیری برسند و مشتاق به ادامه دادن بوده اند. چقدر خوب است که ما از همان ابتدا گام های خوب برداریم و برای برداشتن هر گام، تلاش کنیم.
با ما همراه باشید تا پنجمین جلسه از هم نشینی با این عزیزان را به قلم بکشانیم…

IELTS7 Banner 01 8

 

 

در کلاس

برای شروع کلاس از زبان آموزان خواسته شد تا برگه هایی که جلسه قبل به عنوان تمرین در خانه به آنها داده شده بود را آماده کرده و هرگونه سوال و مشکلی در رابطه با تمرین ها وجود داشت پرسیده و رفع اشکال کنند. پس از رفع اشکال برای بوجود آمدن جو شاد و مثبت در کلاس، یک فیلم کمدی مرتبط با دروس آموزش داده شده برای زبان آموزان پخش شد. موضوع فیلم در رابطه با این بود که چگونه از کلمات و اصطلاحات جدید در دنیای واقعی استفاده کنند؟ که اینکار علاوه بر خنداندن زبان اموزان باعث آشنایی آنها با عبارات و اصطلاحات جدید بود…
زمان با لذت برای تک تکشان سپری می شد و همگی عبارات واصطلاحات جدید را در قالب جمله های متفاوت تمرین می کردند…

 

 

خانواده بهین دانش

در کل، درس امروز در رابطه با خانواده و کلمات مربوط به خانواده بود که در همه علاقه شدیدی را برای یادگیری این موضوع ایجاد کرده بود. اعضای خانواده به زبان انگلیسی موضوع تازه ولی کافی ای برای آنها نبود و با توجه به اشتیاق زیادی که در آنها دیده شد، استاد کلماتی اضافه بر آنچه در کتاب آموزش داده بود، آموزش دادند.

 

 

بازی نقطه چین…

هدف: تثبیت کلمات جدید در ذهن.
برای تثبیت کلمات آموخته شده از بازی نقطه چین استفاده شد. به صورتی که عکس هایی مربوط به اعضای خانواده از اینترنت گرفته شد و بر روی تابلو چسبانده شد و در زیر آنها به تعداد الفبای کلمات نقطه چین گذاشته شده و از دانش اموزان خواسته شده تا نقطه چین ها را بر اساس کلمات آموخته شده و تصاویر پر کنند. این بازی باعث رقابتی شیرین در آنها برای گرفتن امتیاز شده بود. این بازی علاوه بر تثبیت کلمات در ذهن، باعث شده بود که دانش آموزان خجالتی، برای گرفتن امتیاز خجالت خود را کنار گذاشته و مشتاقانه برای رقابت با سایر همکلاسی های خود بپردازند.

 

هرگز تسلیم نشو؛ سرباز پیاده در شطرنج اگر تا آخر ادامه بدهد، وزیر می شود…

 

 

گردونه شانس و پایان کلاس

قسمتی از درس مرتبط با صفات ملکی در زبان انگلیسی بود که برای آموزش از گردونه استفاده شد و صفات ملکی بر روی این گردونه نوشته شد. سپس بر روی تابلو دوازده جمله نوشته شده بود که قسمت صفات ملکی آن به صورت جای خالی گذاشته شد. زبان آموزان به صورت تک تک پای تخته آمده و گردونه شانس خود را می چرخاندند و زمانی که این گردونه شانس بر روی یکی از صفات ملکی قرار می گرفت هر کدام از آنها باید حدس می زدند که این صفت ملکی در کدام جمله ی نوشته شده بر روی تابلو کاربرد دارد. به علت علاقه زیاد زبان آموزان به این بازی، جملات قبلی پاک شده و جملات جدید جای آنها را گرفت، به همان شیوه جملات قبلی همراه با نقطه چین و بازی دوباره آغاز شد. این بازی تا پایان کلاس ادامه داشت و ما تا آخر کلاس همراه با زبان آموزانمان به این بازی مشغول بودیم…
آموزش زبان همراه با بازی و سرگرمی
 می تواند نتیجه آموزش شما را بهتر کرده و به شما در یادگیری زبان آموزانتان بیش از پیش کمک کند. چرا که همه بازی کردن را دوست دارند و اگر این بازی همراه با آموزش نیز باشد ذهن آمادگی به خاطر سپردن آنها را بهتر دارد. کلاسی که بر پایه سرگرمی بنا شود می تواند به شیوه ای شگفت انگیز نتیجه ای بهتر را شامل حال استاد و زبان آموز کند. نظر شما چیست؟ آیا تجربه هایی مشابه به این موضوع داشته اید؟ نقاط قوت یا ضعف این نوع آموزش چیست؟