توانستیم در یک روز پاییزی دیگر در سال ۹۸، یکی از جلسات آموزش زبان انگلیسی ویژه کودکان را در آکادمی زبان بهین دانش برگزار کنیم که از این بابت از خداوند منان سپاسگزاریم. بی شک بودن در کنار این عزیزان برای ما نیز دلیلی برای افزایش انگیزه و احساس مفید بودن دارد.
امیدواریم بتوانیم با تهیه این گزارش شما عزیزان را بیش از پیش با خود همراه کنیم.

IELTS7 Banner 01 8

 

تکالیف آبنباتی!

جلسه ی امروز در ساعت ۱۶:۴۵ دقیقه با ورود استاد به کلاس آغاز شد.سپس استاد به حضور و غیاب پرداخت و بعد از آن کلاس با حل تمرین های در منزل به صورت رسمی شروع شد. تمرین ها توسط همه زبان آموزان به درستی انجام شده بود و استاد تنها از آنها خواست که جواب هر سوالی را که استاد از آنها می پرسد را بدهند که اگر احیانا مشکل کوچکی هم هست به رفع آن در همین ابتدای کلاس بپردازند.
در ادامه فایل صوتی کلمات جدید درس قبل پخش شد تا یک مرور کوتاه نیز در همین کلاس انجام بپزیرد. در ادامه استاد مجدد آن کلمات را برای آنها تلفظ کردن و از آنها خواسته شد که بعد از استاد کلمات را تلفظ بکنند. در هر اشتباهی که صورت می گرفت استاد مجدد تلفظ می کردند و این کار بارها تکرار شد. استاد حواسشان به تلفظ تک تکشان بود و هیچکدام از توجه استاد دور نبودند. در حین تلفظ، استاد توجه داشتند که ادای کلمات به خوبی و با لهجه بومی در زبان آموزان شکل بگیرید و هر کجا که به نظر می آمد با شدت بیشتر تلفظ می شد.
درس امروز در مورد chores یا  فعالیت های خانه به زبان انگلیسی بود که روزانه توسط هر کسی انجام می شود. استاد به طور کامل درباره این فعالیت ها صحبت کردند و با توجه به تصاویر موجود در کتاب و تصاویری که به صورت فلش کارت به کلاس آورده بودند، آنها را با انواع کارهای منزل به زبان انگلیسی آشنا کردند. یادگیری زبان انگلیسی با استفاده از تصاویر می تواند یکی از بهترین روش یادگیری در زبان انگلیسی باشد و یادگیری را علاوه بر آسان تر کردن، به کاری سرگرم کننده تبدیل بکند. در ضمن ذخیره تصاویر در حافظه بلند مدت به مراتب بیشتر از دیگر روش های یادگیری زباناست.
سپس استاد از زبان آموزان خواست تا در قالب گروه های دو نفره یک مکالمه در مورد chores بسازند و سپس آن را با همکلاسی های خود به اشتراک بگذارند.

 

 

تمرین در کتاب

مکالمه بین گروه ها شکل گرفت و همه به خوبی از عهده آن بر آمدند. گاها تلفظ های اشتباه کرده و خودشان همان لحظه درستش می کردند و با هم گروهی های خود و بقیه دوستانشان به خنده می افتادند. استاد از زبان آموزان در ادامه دعوت کرد تا بر روی تمرین درس جدید کار کرده و آنها را حل کنند و در ادامه هر یک از زبان آموزان برای پاسخ دادن به یک سوال، داوطلب شدند.
مکالمه زبان انگلیسی در کلاس می تواند باعث شود که زبان آموز اعتمادبنفس کامل را در همین کلاس و ابتدای کار بدست بیاورد. از مکالمه کردن با دوستان خود نترسید و به این باور برسید که هر کدام از شما از یک سطح و دانش زبانی برخوردار هستید و برای بهتر شدن و تسلط کامل نیاز به شجاعت در مکالمه کردن به زبان انگلیسی دارید؛ حتی به اشتباه!

یادگیری زبان چیزی نیست که تنها با اکتفا به همین یک ساعت و نیم های حضور در کلاس به دست بیاید. یادگیری مانند یک نرده بان است که باید برای بدست آوردن آن، آهسته آهسته و به صورت قدم به قدم پیش رفته تا بتوانید مسیر را با آگاهی و درست طی نمایید. نظر شما چیست؟ تا به حال کسی را دیده اید که بدون تلاش و جدیت به یادگیری تمام و کمال دست یابد؟ خودتان برای طی کردن این مسیر از چه روش هایی استفاده کرده و چه راه حل هایی دارید؟

 

 

چه کارهایی قبل از مدرسه انجام میدی؟

دو صفحه ی بعدی که در کتاب دارای تمرین بود مربوط به فعالیت های قبل و بعد از مدرسه بود و از زبان آموزان خواسته شد تا هر کس در مورد خودش مثال های واقعی از فعالیت های قبل و بعد از مدرسه بنویسد و در انتها مطالبش را با دوستان خود به اشتراک بگذارد. مثلا برای قبل از مدرسه می توانستند از جمله ی I eat breakfast before school استفاده بکنند و یا برای بعد از مدرسه از جمله ی I do my homework after school
شما برای مثال برای این بخش چه پیشنهادی دارید؟ مثال های خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.
تمرین کردن با انواع جملات و کلمات را در یادگیری زبان دوم، دست کم نگیرید. این کار باعث می شود تا شما بتوانید به سرعت در موقعیت های مختلف، خلق جمله کنید و اصلا دچار اضطراب یا فراموشی در حین خلق موقعیت جدید نشوید.

 

 

on یا at یا in ؟

تمرین بعدی که برای زبان آموزان آماده شده بود در مورد استفاده ی صحیح on و at و in بود که باید کاربرد آن در زبان انگلیسی را مشخص می کردیم و هر یک از آنها را در جای خالی مناسب خود قرار می دادیم. بد نیست یک مرور بر تفاوت این سه داشته باشیم:
ما از at همیشه قبل از نشان دادن ساعت استفاده می کنیم،مثلا I go to school at ۷:۰۰
اما کاربرد on برای روز های هفته استفاده است؛ به طور مثال I go to school on weekdays
on  قبل از تاریخ نیز به کار برده می شود به مثال روبرو توجه نمایید: On April ۱۴th
ولی از in برای زمان های مختلف روز مثل in the afternoon یا حتی in the evening استفاده می شود، هرچند که باز برای تاریخ هم می شود از in استفاده کرد مثل in April یا .in July
زبان آموزان زبان انگلیسی
 در همان ابتدا با موضوعات مهمی همچون تاریخ در زبان انگلیسی آشنا می شوند و این یک موضوع کاربردی در یادگیری زبان انگلیسی است. بهتر است از موضوعات مهمی همچون رویدادها و مناسبت ها در زبان انگلیسی، به طور روزانه استفاده کنید. موضوعات این چنینی نیاز به فکر کردن برای ساختن یک جمله مناسب به زبان انگلیسی ندارند؛ بلکه می توانید برای بهتر به خاطر سپردن آنها، به طور روزانه برای نشان دادن تاریخ به انگلیسی، نشان دادن زمان به انگلیسی و یا نشان دادن روزهای هفته به انگلیسی و … از آنها استفاده نمایید.

 

ذهن های خالی بیشترین سر و صدا را دارند…

 

 

پایانی چسب ناک!

در پایان کلاس استاد از زبان آموزان خواست تا فعالیت هایی که در صبح و بعد از ظهر و عصر و شب انجام میدهند را روی کاغذ های جدا و کوچیک بنویسند و به دوستانشان نشان ندهند.پس از اینکه همه نوشتند، استاد یک جدول بزرگ روی تابلو با اسم بچه ها کشید و بعد از آن هر زبان آموز به ترتیب برای پاسخ به سوال مختص به خود به پای وایت برد می رفتند. به طور مثال استا از محمد سوال روبرو را پرسید: ?What do yo do in the morning Mohammad
و محمد هم باید با پاسخ صحیح به آن سوال، فعالیت مربوط به صبحش را که نوشته بود را در ادامه آن جواب می نوشت.
این تمرین علاوه بر اینکه یک مرور بر روی درس جدید محسوب می شد، باعث سرگرمی و ایجاد مکالمه قوی تر هم در بین زبان آموزان شده بود و من را ناخودآگاه به یاد این جمله انداخت: ” موانع چیزهایی هستند که وقتی آن ها را می بینی که چشمانت را روی هدف بسته باشی!
هدف شما از یادگیری زبان انگلیسی چیست؟ با یادگیری زبان کدام رویایتان را دنبال می کنید؟ رویای شما تا چه اندازه به یادگیری زبان احتیاج دارد؟
در بخش نظرات، از رویاهایتان با ما صحبت کنید و دلیل انگیزه خود در یادگیری زبان را به ما بگویید…