زبان ترکی استانبولی

در این مقاله علاوه بر نحوه یادگیری زبان ترکی استانبولی شما را با بخش های جذاب کشور ترکیه نیز آشنا می کنیم. در همین ابتدا باید بگویم که اگر تصمیم به یادگیری این زبان دارید، خوشحال باشید چرا که دستور زبان ترکی بسیار با قائده است و این خود دلیلی بر این موضوع است که یادگیری زبان ترکی استانبولی بسیار راحت است و شما نیاز ندارید بعد از گذشت مدت ها تازه بفهمید که چرا این کلمه را به صورت مذکر نوشته اند یا ... چرا که در زبان هایی مانند زبان اسپانیایی یا زبان فرانسه برای کلمات جنسیت مشخص شده است و دستور زبانی جنیسیت محور دارند.
از موارد دیگری که می شود به آسان بودن این زبان اشاره کرد، دایره لغات زبان ترکی است. زبان ترکی استانبولی نیز مانند زبان فارسی دایره لغات محدودی دارد و برای هر کاری یک فعل معین بکار برده می شود. درزبان ترکی استانبولی شما  قرار نیست با کلماتی آشنا شوید که در جاهای مختلف معانی متفاوتی دارند.
این زبان این روزها از جذابیت ویژه ای برخوردار است؛ چرا که بعد از ایران گردی، ترکیه و استانبول حرف اول را در مسافرت های و تورهای تفریحی ما ایرانیان می زند. و به دلیل جذابیت های ویژه ای که این کشور و بلاخص شهر توریستی آن استانبول دارد ما این روزها بیش از پیش در خود نسبت به یادگیری این زبان احساس نیاز می کنیم.
یادگیری زبان دوم علاوه بر مزایای زیاد خود، یک ورزش مهم برای مغز انسان است. پیامبر اکرم (ص) در حدیثی درباره یادگیری می فرمایند: " علم را یاد بگیرید ولو اینکه در چین باشد! "

یادگیری حروف الفبا در زبان ترکی استانبولی
حروف الفبای این زبان از ۲۹ حرف تشکلیل شده است و این زبان یک بخش از زبان های Turkic است . این زبان تحت تاثیر زبان عربی و فارسی دستخوش تغییراتی شد اما در زمان آتاتورک بخشی از کلمات فارسی و عربی این زبان جای خود را به کلمات لاتین داد. الفبای این زبان داری ۲۱ حرف صامت و ۸ حرف مصوت است.
در زمان عثمانی زبان ترکی عثمانی که بیش از ۸۰ درصد از کلمات خود را از زبان فارسی و عربی وام گرفته بود، زبان تحصیل کرده ها و درباریان آن زمان بوده است. اما اکنون با تلاش هایی که زبان شناسان کشور ترکیه انجام داده اند، تعدادی از کلمات عربی به کل از زبان کشور ترکیه حذف شدند.
کلمات و جملات پرکاربرد در هنگام سفر به کشور ترکیه

Merhaba : سلام به زبان ترکی استانبولی
Tesekkur ederim : متشکرم (رسمی) به زبان ترکی استانبولی
Sagol : تشکر (غیر رسمی) به زبان ترکی استانبولی
Afedersiniz : ببخشید به زبان ترکی استانبولی
Lutfen : لطفا به زبان ترکی استانبولی
!Serese : بسلامتی به زبان ترکی استانبولی
Hosca kal : خداحافظ به زبان ترکی استانبولی
Hesab lutfen : صورتحساب رو بدید لطفا به زبان ترکی استانبولی

?Banyo nerede : حمام کجاست به زبان ترکی استانبولی
Evet : بله به زبان ترکی استانبولی
Hayir : خیر به زبان ترکی استانبولی
Bu : این به زبان ترکی استانبولی
Su : آن به زبان ترکی استانبولی
Cok iyi : خیلی خوب به زبان ترکی استانبولی
Guzel : زیبا به زبان ترکی استانبولی
Lezzetli : خوشمزه به زبان ترکی استانبولی


بسیاری از موسسات آموزش زبان ترکی استانبولی در اصفهان، سعی بر برگزاری دوره های کوتاه مدت آموزش زبان ترکی استانبولی در اصفهان، نموده اند و زبان آموزان می توانند اگر قصدشان از یادگیری زبان ترکی، تنها مکالمه برقرار کردن در حین سفر است در این دوره ها که تحت عنوان دوره ی فشرده مکالمه زبان ترکی استانبولی در اصفهان است، شرکت نمایند. اما اگر قصد شما از یادگیری زبان ترکی، تدریس یا تحصیل در کشور ترکیه است، چه بسا بهتر که در دوره هایی که همزمان هر چهار مهارت در آموزش زبان ترکی را یاد می دهند شرکت نمایید. دوره های ویژه اصولا با هدف بر طرف کردن نیازهای زبان آموزان طراحی می گردد که این خود یک گام بزرگ در آموزش زبان است. برگزاری دوره های مختلف با ویژگی های خاص و در ساعات و زمان مختلف، انگیزه یادگیری را در میان علاقه مندان به یادگیری زبان دوم، بیشتر کرده و باعث افزایش تعداد افراد دو زبانه و یا حتی چند زبانه می شود.

مقالات مرتبط - آموزش زبان

ثبت نام در دوره آموزش زبان ترکی استانبولی


توضیحات برای عکس ثبت نشده توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
تمامی حقوق مادی و معنوی این تارنما متعلق به احمدرضا ابراهیمی می‌باشد.