برای یافتن یک شغل خوب نیاز به داشتن یک روزمه کاری درجه یک است. اما اصولا می بینیم که بسیاری با داشتن توانایی های کمتر از ما، به شغل های خوبی دست یافته اند و ما همچنان در ابتدای راه و در حسرت موقعیت دیگران، هستیم. اما واقعا مشکل کجاست؟
داشتن یه روزمه استخدامی خوب ،خود یک هنر است. اینکه شما بتوانید بدون دروغ و دستکاری، یک روزمه درست و دقیق برای یافتن شغل دلخواهتان تهیه کنید و آینده ی شغلی خوبی را برای خود رقم بزنید ملزم به داشتن یک رزومه خوب است. اگر این آینده شغلی در یک کسب و کار بین المللی باشد دیگر نیازی به نگران آینده شغلی خود بودن نیست؛ البته اگر شما به زبان انگلیسی یا یک زبان دوم دیگر مسلط باشید.

 

IELTS7 Banner 01 8

در بسیاری از شرکت های بین المللی و دو ملیتی داشتن روزمه انگلیسی یکی از شروط اولیه است. پس بهتر است اگر رویای یافتن شغلی آینده دار را داریم یک رزومه خوب را برای خود طراحی کنیم تا بتوانیم در هر کجای این دنیا به شغل دلخواهمان دست یابیم. داشتن هر دو رزومه فارسی و رزومه انگلیسی به شما در یافتن شغلی ایده آل تر کمک می کند. چرا که داشتن روزمه انگلیسی علاوه بر یافتن شغل در کشور خود می تواند برگ برنده ای برای یافتن شغل در هر کجای این جهان باشد. برای نوشتن یک روزمه به زبان انگلیسی شما باید به نکات زیر توجه نمایید:

• در ابتدا آگهی استخدام را کامل و با دقت بخوانید.
قبل از ارسال روزمه باید ببینید آگهی استخدام به دنبال چه کاری است. درباره شرکت مربوطه به خوبی تحقیق کنید و قبل از حضور یافتن در شرکت به طور کامل از حیطه فعالیت و سایر اطلاعات کاربردی آنها اطلاع کسب کنید. این کار شما را نسبت به دیگران متمایز می کند.

• مطمئن شوید که شغل درخواستی برای کجاست؟
این اطمینان برای این است که شما بدانید باید Resume ارسال کنید یاCV؟

• به این نکته توجه کنید که روزمه دفتر خاطرات نیست!
در رزومه نیازی نیست همه کارها و فعالیت های خود را در تاریخ های مختلف تعریف و تشریح کنید. رزومه شما باید در واقع یک تصویر عینی از آخرین فعالیت شما به کارفرما بدهد.

• موارد مهم را در ابتدا شرح دهید.
بهتر است در رزومه خود هر آنچه که مهم تر و پررنگ تر است در ابتدای روزمه شما بیان شود. زیرا ابتدای روزمه است که نظر کارفرما یا استخدام کنندگان را به خود جلب می کند و باعث می شود که آنها به خواندن روزمه شما ترغیب و تشویق شوند.

• در روزمه اعداد را به صورت عدد بنویسید نه حروف!
نوشتن اعداد به صورت اعداد و نه حروفی باعث می شود که خواندن روزمه برای استخدام کنندگان خسته کننده نباشد و این کار روزمه شما و اطلاعات شما را ملموس تر و راحت تر می کند.

• فضای رزومه خود را با کارهایی که دوست نداشته و ترک کرده اید هدر ندهید!
بهتر است در رزومه خود تمرکز خود را بر روی مهارت ها و دستاوردها بگذارید. پر کردن رزومه انگلیسی به کارهایی که به آنها هیچ علاقه ای نداشته اید و نمی خواهید برای بار دیگر مجبور به انجامش بشوید هیچ نتیجه مثبتی برای شما ندارد.

• از کلمات کلیدی تکراری استفاده نکنید!
استفاده از کلماتی همچون motivated باری منفی در رزومه شما به جای می گذارد چرا که این کلمه به دلیل استفاده بیش از حد در روزمه ها کاربرد خود را از دست داده است. بگذارید بهتر توضیح بدهم؛ برای داشتن یک روزمه خوب بهتر است از لغاتی مانند قدرتمند یا با انگیزه به انگلیسی استفاده نکنید چرا که این کلمات در روزمه های بسیاری بکار برده شده است و برای مصاحبه کننده تکراری است. سعی کنید اگر هم می خواهید از این لغات استفاده کنید، از لغات جدید استفاده کنید و لغاتی که کمتر در رزومه ها تکرار شده اند.قدرت و انگیزه ی خود را با کاری که می کنید، نشان بدهید.

• برای نوشتن روزمه انگلیسی سعی کنید کلیات را بیان کنید
برای یک روزمه انگلیسی خوب بهتر است یک کلیت از تمامی فعالیت ها و دستاوردهایی که طی یکی دو سال گذشته به دست آورده اید، بدهید و شرح جزییات را بگذارید برای زمانی که مصاحبه کننده از شما به صورت شفاهی توضیح و شرح بیشتر بخواهد.
شما می توانید برای نوشتن رزومه، از مراکز آموزش زبان نیز، کمک بگیرید. اما بهتر است پس از یادگیری زبان مورد علاقه خود، توانایی خود در رزومه نویسی به زبان های خارجه را بالا برده، تا بتونید مفهومی که خود مدنظر دارید را به خوبی به مصاحبه کننده منتقل کنید. استفاده یا کمک از یک رابط همیشه نمی تواند به خوبی خوده شما در انتقال مفهوم مورد نظر شما باشد.
امیدواریم این مقاله نیز برای شما مفید واقع شود و شما بتوانید با یادگیری زبان، دریچه ای به دنیایی از شغل های خوب را به سمت خود بگشایید. ما کلاس های آموزش زبان را در دوره های فشرده وراکت و به صورت آنلاین ارائه می کنیم.