بهترین روش یادگیری زبان چینی، در واقع برای هر فرد متفاوت است. یادگیری زبان چینی، با شناخت از سبک های چهارگانه یادگیری زبان های خارجه، می تواند مسیر روشن تری را طی نماید. هر فردی برای یادگیری زبان های خارجه، باید با آگاهی داشتن از سبک یادگیری خود، خود را آماده هر چه بهتره فراگیری نماید.
همیشه وقتی سخن از زبان چینی و یادگیری آن می شود همه صحبت از سختی زبان چینی می کنند. بدیهی است که انجام هر کاری سختی های خاص مربوط به خود را خواهد داشت. زبان چینی نیز همانند زبان های دیگر پستی و بلندی های مختص به خود را دارد اما اگر واقعا هدف یادگیری زبان چینی را داشته باشید می توانید مسیر را برای خود هموار کرده و از آن لذت نیز ببرید. در این مقاله نکاتی را در رابطه با آموزش زبان چینی به شما ارائه می دهیم.

 

جملات را بارها و بارها تکرار کنید

احتمالا کلید اصلی دریافت اطلاعات و مطالب برای اینکه آن‌ها را به خوبی به خاطر بسپارید، تمرین و تکرار است. بهترین راه یادگیری زبان چینی دنبال کردن تکنیک‌هایی است که خودتان را در زبان غرق کنید. در اصل، جمله‌ای را که می‌خواهید آن را یاد بگیرید انتخاب و بارها و بارها آن را تکرار کنید. اگر می‌توانید با یک بومی تمرین کنید، چه بهتر!
وقتی به زبان چینی صحبت می‌کنید، سعی کنید زمان‌ها را تغییر بدهید. اگر روی زمان حال ساده در زبان چینی کار می‌کنید، آن را در زمان‌های گذشته به زبان چینی و همینطر زمان آینده در زبان چینی هم، به کار ببرید و تا جایی که در ساخت و استفاده از آن‌ها مهارت کافی پیدا کردید، تمرین را رها نکنید.
تقلید در یادگیری زبان چینی، بسیار موثر است. سعی کنید که به صحبت های افراد چینی گوش فرا دهید و به همان شکل، به تمرین مکالمه و گفتگو به زبان چینی بپردازید. زبان بدن و لهجه چینی در مکالمه روان و درست بسیار تاثیرگذار است.

 

فیلم و سریال چینی نگاه کنید

تماشای فیلم و سریال های چینی راهی آسان، سرگرم کننده و بسیار عالی برای تمرین زبان چینی هستند. شما می توانید، بعد از هر جمله، فیلم چینی را نگه دارید و کلمات و جملات را بررسی و تکرار کنید. بعد از مدتی پیشرفت لهجه خود را حس خواهید کرد. با دیدن فیلم های معروف چینی، شما در واقع به تمرین چند مهارت به صورت همزمان می پردازید. اما از مهارت های مهم در یادگیری زبان چینی، تقویت مهارت مکالمه چینی و تقویت مهارت شنوایی چینی می باشد.
البته با دیدن فیلم و سریاهای چینی زبان، در واقع شما با گرامر زبان چینی به صورت ناخودآگاه نیز آشنا می شوید. یادگیری زبان چینی به روش ناخودآگاه در بسیاری از مواقع، بهتر از سایر روش ها جواب داده است و زبان آموزان بسیاری با این روش ارتباط موثر برقرار کرده اند.

 

به موزیک و رادیوی چینی گوش کنید

گوش کردن به موسیقی و رادیوی چینی راه دیگری برای احاطه کردن خود توسط زبان چینی است. حتی اگر چیزی متوجه نمی شوید، کلمات پراکنده را نیز می توانید بشنوید و بیاموزید. با گوش دادن به ترانه های معروف چینی یا دنبال کردن خبرهای ورزشی یا سیاسی در شبکه های رادیویی کشور چین، در واقع گوش شما بعد از مدتی به سرعت صحبت کردن افراد چینی، آشنا شده و به تقویت مهارت لیسنینگ زبان چینی می پردازید.
همراه کردن زبان چینی با علایقتان، شما را در مسیر ایده آل تری قرار میدهد و پس از مدتی، زبان چینی را با سرعت بیشتری فرا خواهید گرفت. آهنگ های چینی، این همراهی را لذت بخش تر کرده و باعث می شود، شما با گام های سریع تری این مسیر را بپیمایید.

 

استفاده از پین یین را یاد بگیرید

پین یینپین یین سیستمی برای نوشتن زبان چینی با استفاده از حروف لاتین است. پین یین، رایج ترین روش لاتین سازی زبان چینی است و در بسیاری از کتب درسی استفاده می شود.
پین یین به زبان آموزان زبان چینی کمک می کند تا بر روی تلفظ خود تمرکز کنند. همچنین کمک زیادی به نوشتن و خواندن بدون نیاز به یادگرفتن کاراکتر یا یا اشکال پیچیده‌ی زبان چینی میکند. اگرچه پین یین از حروف الفبا استفاده می کند، اما تلفظ حروف کاملا شبیه انگلیسی نیست، به همین دلیل باید به طور کامل یا گرفته شود.
برای مثال حرف “c” در پین یین به صورت “ts” در کلمه “beats” خوانده میشود، حرف “e” در پین یین مانند “er” در کلمه “hers” و “q” مانند “ch” در کلمه “cheap” خوانده میشود. با توجه به این تفاوت‌ها، یادگیری تلفظ‌های پین یین، قبل از استفاده از آن امری ضروریست.
اگرچه یادگیری پین یین شاید دردناک به نظر برسد، اما یادگیری آن می تواند کمک بزرگی به یادگیری زبان چینی برای شما باشد و یادگیری آن بسیار بسیار از یادگیری کاراکتر های زبان چینی ساده تر است. یادگیری سریع و آسان زبان چینی با پین یین، محیا می شود و شما می توانید با خیال راحت و فراغ بال به یادگیری زبان چینی بپردازید.
اساتید زبان چینی
، اصولا زبان آموزان خود را، در آموزش آنلاین زبان چینی با سیستم پین یین آشنا می کنند تا در همان دوره های مقدماتی زبان چینی به این نوع سیستم عادت کرده و با روش راحت یادگیری زبان چینی، آشنا شوند.

 

خواندن و نوشتن کاراکتر های زبان چینی را تمرین کنید

غول آخر در یادگیری زبان چینی ماندارین، فراگیری خواندن و نوشتن کاراکترهای زبان چینی است. این مسئله ممکن است بسیار زیاد طول بکشد، شاید سال‌ها! تنها روش یادگیری آن نیز حفظ کردن و تمرین مستمر است. البته اگر شما در یادگیری زبان چینی هدفمند عمل کنید، چه بسا که بتوانید در کمتر از یک سال، به زبان چینی و کارکترهای آن، مسلط شوید.
با توجه به تحقیقات، بیش از ۵۰ هزار کاراکتر در زبان چینی وجود دارد. البته بسیاری از آنها بسیار کم استفاده می شوند. حتی شاید در بسیاری موارد اصلا استفاده نشوند. شخصی که زبان چینی را مدتی است می خواند حدود ۵ هزار کاراکتر را بلد است، اما برای خواندن روزنامه یادگیری ۲ هزار کارکتر، کافی است.
برای نوشتن زبان چینی شما ابتدا باید تمام ۲۱۴ “رادیکال” زبان چینی را بیاموزید، این رادیکال‌ها، آجر‌های ساخت هر کاراکتر هستند. بعضی از رادیکال‌ها خود نیز کاراکتر مستقل هستند، اما دیگر رادیکال‌ها تنها برای ساخت کاراکترها استفاده می شوند.
رعایت ترتیب نوشتن رادیکال‌ها در زبان چینی
 نیز، بسیار مهم است. قوانین خاصی برای نوشتن آنها وجود دارد که باید آنها را رعایت کنید؛ مانند از چپ به راست نوشتن یا از بالا به پایین نوشتن. عدم رعایت آنها، مانند نوشتن حرف “ا” از پایین به بالا است!
کتاب‌های کار زیادی وجود دارند که به شما در یادگیری ترتیب نوشتن و دیگر قوانین نوشتار زبان چینی، کمک می کنند.
یکی از مزیت‌های زبان چینی، این است که شما به خط کانتونیز، ژاپنی، کره‌ای و خیلی دیگر خط‌ها نیز دسترسی خواهید داشت. چرا که آن‌ها نیز از خط اصلی زبان چینی استفاده می کنند؛ اگرچه زبان گفتارشان با زبان چینی یکسان نیست.

 

ثبت نام در دوره‌های زبان چینی را در نظر بگیرید

شما عزیزان می توانید برای شرکت در دوره های زبان چینی و آشنایی با دوره های ویژه زبان چینی، از جمله دوره آموزش زبان چینی ویژه مشاغل، دوره آموزش زبان چینی در ۵۰ روز و موارد دیگر، با ثبت مشخصات خود در بخش زیر، منتظر تماس کارشناسان مشاور ما بوده و از مشاوره رایگان آن ها در انتخاب زبان و دوره مورد نظر خود، بهره ببرید.
کارشناسان آکادمی زبان بهین دانش، همه روزه، بجز روزهای تعطیل، از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب، آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستند.