اشعار اسپانیایی از جمله اشعاری هستند که بسیاری از مخاطبان را در سراسر دنیا به خود جلب کرده اند. نویسندگان معروف کشور اسپانیا با قلم قوی خود توانسته اند این علاقه مندی را به وجود آورده و ادبیات اسپانیا را به تمامی جهان بشناسانند. در اهمیت این موضوع اما نمی توان تلاش های خوانندگان اسپانیایی زبان از جمله خوانندگان گروه گروه جیپسی کینگ یا انریکه ایگلسیاس و خوانندگان بزرگی مانند پیت بول را دست کم گرفت. خوانندگان اغلب احساس شعر یا ترانه را به مخاطب به درستی القا کرده و بسیاری را به همین دلیل، علاقه مند به زبان، فرهنگ و هنر کشور خود می کنند.
ما در این مقاله تلاش داریم متن تعدادی از اشعار معروف اسپانیایی و یا ترانه هایی که برای اغلب ما خاطره ساز هستند را با ترجمه فارسی گرد آوری کنیم. اما چیزی که بهتر است شما عزیزان در یادگیری زبان اسپانیایی انجام دهید این است که برای تقویت مهارت اسپکینگ و سایر مهارت های مهم دیگر از جمله تلفظ صحیح کلمات اسپانیایی، مهارت خواندن و … با گوش دادن به ترانه ها یا فایل های صوتی مربوط به این موضوع، خود را برای یک شروع طوفانی، آماده سازید.
فراگیری زبان اسپانیایی
 از بسیاری از زبان های دیگر راحت تر است و شما تنها با علاقه و اشتیاقی که در این مسیر خرج می کنید، می توانید در مدت زمان کوتاهی با شرکت در دوره های متناسب با شرایط خود به این مهم نیز دست یابید.
ما با ارایه ی محتوا برای آموزش زبان اسپانیایی کمک میکنیم تا اگر شما علاقه مند به یادگیری این زبان هستید، به پادکست های اشعار اسپانیایی، ترانه های اسپانیایی، رمان های اسپانیایی و البته زبان اصلی و سایر موارد دیگر رجوع کرده و در کنار دوره هایی که شرکت می کنید، خود به تمرین و تکرار بپردازید.

 

شعرهای ساده اسپانیایی!

Qué lindo que es caminar
bien tomados de la mano
por el barrio, por la plaza
?qué sé yo
.por todos lados
Qué lindo es mirar los árboles
,bien tomados de la mano
,desde el banco de la plaza
.en el que estamos sentados
;Qué lindo es mirar el cielo bien tomados de la mano
en nuestros ojos
volando, dos pájaros reflejados
;Qué lindo que es caminar bien tomados de la mano
¡qué lindo, andar por la vida
de la mano bien tomados!

چقدر زیباست قدم زدن
دست در دست هم
در خیابانها، محله ها
من چه می دانم؟
هر کجا
چقدر زیباست نگاه کردن به درختان
دست در دست هم
از نیمکت در خیابان ها
همانی که ما بر روی آن می نشینیم
چقدر زیباست نگاه کردن به آسمان، دست در دست هم
در چشمان ما
پرواز کردن مانند دو پرنده
چقدر زیباست قدم زدن دست در دست هم
چقدر زیباست قدم زدن در مسیر زندگی
دست در دست هم

 

این شعر ساده از داگلاس رایت از نویسندگان معروف اسپانیایی است که به شکل ساده ای شعری عاشقانه را رقم زده است. همین شکل ساده و استفاده از کلمات آشنا، می تواند خود مزیتی باشد که ما بتوانیم بر اساس این اشعار، زبان اسپانیایی را به ساده گی و روانی بیاموزیم.

 

Desde mi pequeña vida
te canto
hermano
y lloro tu sangre
por las calles derramada
y lloro tu cuerpo
.y tu andar perdido
Ahora estoy aquí
de nuevo contigo
.hermano
Tu sangre
es mi sangre
y tu grito se queda
en mis pupilas
.en mi cantar mutilado

 

از زمان کودکی ام
من می خوانم برای تو
گریه می کنم برای خون تو؛
که در میان خیابان ها می ریزد.
گریه می کنم برای بدن تو؛
در قدم های گمشده تو.
من الان اینجا هستم
دوباره با تو.
برادر!
خون تو
خون من است؛
و فریاد تو باقی می ماند
در مردمک چشمانم
در آوازم.

 

این شعر منتخب از زنی شاعر، به نام  مارگاریتا کاررا است که ایشان به زیبایی شخصیت اصلی شعر خود را به زمان کودکی و خاطراتی که برای او داشته است، می برد. این شعر ساده، با کلمات آشنا برای افرادی که در سطح مقدماتی زبان اسپانیایی بسر می برند، می تواند یک تمرین محسوب شود.
شما می توانید با خواندن این بخش، در واقع به معنی کلمات اسپانیایی، جمله بندی در اشعار اسپانیایی و حتی نکات گرامری و نگارشی در زبان اسپانیایی پی ببرید.

 

Amor mio
amor mio por favor
tu no te vas
Yo cuentare a las horas
que la ya veo
Amor mio
amor mio por favor
tu no te vas
Yo cuentare a las horas
que la ya veo
Vuelve
no volvere no volvere
No quiere recordar no quiere recordar
Vuelve
no volvere no volvere no volvere
No quiere recordar no quiere recordar

 

عشق من
عشق من لطفا نرو
لحظه ها را می شمارم تا تو را ببینم
برگرد
دیگر باز نخواهم گشت؛ باز نخواهم گشت
نمی خواهم به خاطر بیاورم؛ نمی خواهم…
برگرد
دیگر باز نخواهم گشت؛ باز نخواهم گشت
نمی خواهم به خاطر بیاورم؛ نمی خواهم…

 

این ترانه یکی از معروف ترین ترانه های گروه  جیپسی کینگ است که در دهه های ۸۰ در ایران بسیار صدا کرد. این ترانه معروف به مضمون عاشقانه خود، طرفداران زیادی را نه تنها در اسپانیا، بلکه در سایر کشورهای دیگر، به خود جلب کرد. اگر می خواهید معنی این ترانه را فرا بگیرید، با ما همراه باشید.
نکته مثبتی که این ترانه دارد، استفاده مکرر از کلماتی است که با چند بار گوش دادن، می توانید به سرعت با تعدادی هر چند اندک، در زبان اسپانیایی آشنا شوید. این کلمات در واقع کلماتی کاربردی در زبان اسپانیایی هستند که در مکالمات روزانه اسپانیایی نیز، بسیار به کار برده خواهند شد.

 

Cultivo una rosa blanca
en junio como enero
para el amigo sincero
.que me da su mano franca
Y para el cruel que me arranca
,el corazón con que vivo
;cardo ni ortiga cultivo
.cultivo la rosa blanca

 

من یک رز سفید دارم
در جولای که مثال جاودانگیست
برای دوستی صادق
که دست صداقت بر روی من دراز می کند.
اما برای سنگدلی که ضربان
قلب زندگی من را می شکند
خار را نمی خواهم؛
برای او هم یک رز سفید دارم!

 

این شعر کوتاه اما از نویسنده دیگری، به نام خوزه مارتی است. در واقع این شعر کوتاه می تواند بخشی از یادگیری ساده زبان اسپانیایی برای شما را رقم بزند. کلمات ساده، متن روان و البته مضمون زیبای آن، می تواند خود در یادگیری شما علاقه مندان، موثر واقع شود.
این شاعر کوبایی، علاوه بر شعر در زمینه روزنامه نگاری و البته سیاست، فعال بود و در این زمینه ها نیز به اندازه شعر و نویسندگی نیز در دنیای بین الملل و البته کشور اسپانیا معروف است.

 

شعر در زبان اسپانیایی مانند هر ملت دیگری، از اهمیت بالایی برخوردار است. شعر، زبان احساس است و بسیاری با شعر بیش از سایر هنرها، ارتباط برقرار می کنند. اگر شما علاقه مند به یادگیری زبان اسپانیایی هستید و رویای یادگیری آن را در سر می پرورانید، می توانید بنا به شرایط خود، در دوره های تخصصی اسپانیایی شرکت نموده و این رویا را برای خود به واقعیت تبدیل کنید.
دوره های اسپانیاییبه دو شکل ترمیک و فشرده در حال برگزاری است و امروزه با هدف دستیابی سایر افراد در سراسر دنیا به سیستم یادگیری، این دوره ها کاملا به تخصصی و آنلاین برگزار می شود. دوره های آموزش آنلاین زبان اسپانیایی مزیتی که امروز بر سایر دوره های دیگر دارد، شکل اصولی و کاربردی آن است که با ادغام با دوره ویژه آکادمی زبان بهین دانش، دوره راکت اسپانیایی و آموزش آنلاین زبان اسپانیایی در ۵۰ روز امروز با نگاهی تخصصی تر و کاربردی تر، ارائه می شود.
اگر شما عزیزان علاقه مند به شرکت در دوره های آنلاین زبان اسپانیایی هستید، می توانید با تکمیل بخش زیر و ثبت شماره تماس خود، منتظر کارشناسان مشاوره ما بوده و از مشاوره رایگان آنها در زمینه انتخاب زبان و یا دوره متناسب با شرایط خود، بهره مند شوید.
همکاران ما در آکادمی زبان بهین دانش
، همه روزه به جز در ایام تعطیل، از ساعت ۸ صبح الی ۸ شب، آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند و شما را از لحظه اقدام به ثبت نام و تا پایان دوره مربوطه، مورد حمایت و پشتیبانی خود قرار خواهند داد.