«بهترین زمان برای یادگیری زبان انگلیسی در کودکان، چه زمانی است؟ آیا این زمان در کودکان مختلف، متفاوت است؟» این سوالات همه و همه در پس زمینه تمامی ما، که فرزند کوچکی در خانه داریم، وجود دارند. در واقع به دلیل اهمیتی که زبان انگلیسی در دنیای امروزی ما دارد، امروزه با نگاهی ویژه تر به این موضوع نگاه می شود.
اهمیت یادگیری زبان انگلیسی در دنیای مدرن و پیشرفته امروز، بر هیچ کسی پوشیده نیست و بسیاری از ما آرزو داریم که خود و فرزندانمان به این مهارت مهم دست یافته و بتوانیم در زمینه شغلی و گستردگی ارتباطاتمان، آینده بهتری را رقم بزنیم.
اگر به خود برگردیم احتمالا همیشه افسوس این را می خوریم که چرا برای کسب مهارت هایی که به آنها علاقه مند هستیم، زودتر اقدام نکرده ایم، چرا به رویاهایمان در کودکی و یا نوجوانانی نپرداخته ایم و آیا امروز برای شروع دوباره، دیر است؟
نمی توان به گذشته برگشت اما می توان با نگاهی تخصصی تر و البته با توجه به علایق کودکانمان و نه تحمیل، برای آنها مسیری هموار ایجاد نماییم. در تعیین این مسیر این خود کودکانمان هستند که تصمیم نهایی را می گیرند اما ما در سنین پایین تر، برای آنها حکم یک مسیر یاب را داریم که می توانیم مسیر درست و آگاهانه را به آنها نشان دهیم.
بر سر این موضوع که بهترین سن یادگیری زبان دوم از کودکی در چه زمانی است، هنوز بسیاری از کارشناسان نیز به اجماع نرسیده اند. اما تقریبا همه آنها به این مهم رسیده اند که، بهترین سن برای کسب مهارت های زبانی ای بجز زبان مادری، در سن ۶ تا ۷ سال رقم می خورد.
البته باید به این نگاه نیز پرداخت که هر چه سن پایین تر باشد، کودکان بهتر می توانند توانایی های بسیاری را به دست بیاورند. سیستم یادگیری ذهن کودکان به شکلی است که در سنین ۳ سالگی نیز، به طرز شگفت آوری می توانند به این مهم دست پیدا کنند. اما همانطور که قبلا هم اشاره ای کوتاه داشتیم، در یادگیری مهم ترین چیز این است که کودکان را از دنیای کودکانه خود خارج نکنیم و بگذاریم در سنین پایین همانند سایر مهارت های مهم دیگر، زبان انگلیسی را نیز به شکل بازی، شنیدن شعر و یا روش های دیگر بیاموزند.
اگر شما کودکی نوپا در منزل دارید، احیانا از همان بدو تولد به این موضوعات فکر کرده اید. اما چیزی که باید برای شما مهم تر از این موضوعات باشد، چگونگی فراگیری آنهاست. کودک باید در زمان کودکی احساس امنیت کرده و تحت فشار و تحمیل قرار نگیرد.
بسیاری از کارشناسان از جمله کارشناسان دانشگاه هاروارد انگلیس، به این موضوع معتقد هستند که اگر کودکی بتواند در سنین ۳ سالگی به زبان دوم تسلط یابد، در واقع تفکر خلاق و انعطاف پذیری ذهن او نسبت به سایر کودکان هم سن و سالش، افزایش خواهد یافت.
کودکانی که در همان ابتدا با چالش یادگیری زبان دوم مواجه می شوند، می توانند به خوبی با چالش های دیگر در زمینه یادگیری نیز، برخورد کرده و منعطف تر از سایرین برخورد نمایند.
در این زمینه اما مهم تر از هر چیزی روش های یادگیری زبان انگلیسی مخصوص کودکان است، که به آنها می پردازیم:

– یادگیری انگلیسی با رقص
یکی از روش هایی که برای کودکان سرگرمی ایجاد می نماید، آموزش زبان با رقص است. در واقع کودک می تواند در هنگام رقص و هیجان و شنیدن ترانه های شاد انگلیسی، پس از مدتی به صورت ناخودآگاه به زبان انگلیسی و موارد مقدماتی ای که اقتضای سن او است، آشنا شود.
در یادگیری به وسیله رقص، اعداد، رنگ ها، میوه ها، حروف الفبای انگلیسی و سایر موارد دیگر آموزش داده می شود و کودک می تواند با تمامی دروس مقدماتی آشنا شود.

– یادگیری انگلیسی با شعر
انواع شعرهای کودکانه انگلیسی وجود دارد که بسیاری از مراکز آموزش زبان، از این اشعار ساده، برای یادگیری استفاده می نمایند. این اشعار در واقع مطالب ابتدایی را به کودک آموزش می دهد. این موارد مانند الفبا، رنگ ها و اسامی والدین و سایر اعضای خانواده در انگلیسی است.
جملات موجود در شعرهای کودکان، بسیار کوتاه و ساده هستند و تکرار به شکلی در آنها صورت گرفته است که بعد از مدتی ملکه ذهن کودکانمان خواهند شد.

– یادگیری انگلیسی با بازی
این روش یکی ازایده آل ترین روش های یادگیری انگلیسی برای کودکان است. در واقع با این روش، کودک احساس آموزش دیدن نمی کند و می تواند همانطور که به بازی و سرگرمی مشغول است با اسامی وسایل، میوه ها و سایر موارد دیگر، آشنا شود. آموزشگاه هایی که به شکل تخصصی به کودکان آموزش انگلیسی می دهند، در واقع محیطی کارشناسی شده تهیه می بینند و از وسایل بازی و سرگرمی های ویژه ای برای این مسیر استفاده می نمایند.

– یادگیری انگلیسی با قصه
قصه برای کودکان از جذابیت بسیاری برخوردار است و به همین دلیل قصه های کوتاه با داستان های کودکانه، می تواند روش موثری در یادگیری واقع شود. این قصه ها را می توان با سایر روشهای دیگر مانند، قصه گویی با نمایش، ادغام نمود و در نتیجه بدون اینکه کودک متوجه آموزش باشد، زبان را ملکه ذهن او کنید.

این روش ها می توانند به خودی خود برای کودکان ایجاد سرگرمی کرده و بازی برای آنها را هدفمندانه نمایند. البته این موضوع را نباید فراموش کرد که کودکان، در سنین بالاتر آموزش را جدی تر گرفته و در نهایت بهتر می توان توانایی های آنها را مورد بررسی قرار داد.
گاهی کودکان در دنیای خود غرق بوده و تمایل ندارند که به سوالات ما بزرگترها پاسخ دهند و اگر اجبار در کار باشد امکان دلزدگی در آنها بسیار است و این موضوع می تواند با تدریس اساتید متخصص در زمینه آموزش کودکان، میسر شده و زبان آموزان کوچلو به دلیل ارتباط عمیقی که با مربی یا استاد خود ایجاد می کنند، به سوالات بهتر پاسخ دهند.

 

آموزش آنلاین زبان انگلیسی، امروزه به شکل ویژه ای به آموزش زبان انگلیسی به کودکان، پرداخته است. در این دوره ها، اساتید علاوه بر اینکه به شکل تخصصی در دوره های تربیت مدرس انگلیسی ویژه کودکان، شرکت می نمایند، در دوره های راکت انگلیسی و دوره های آموزش آنلاین نیز شرکت نموده تا بتوانند با تخصص های بیشتر، ارتباط موثرتری را با کودکان برقرار نمایند.
در این دوره ها علاوه بر موضوع آموزش، بحث تدریس به کودکان واکاوی شده و با زبان روانشناسانه به این موضوع نگاه می شود. این دوره ها به شکل ویژه و در محیطی کاملا تخصصی آموزش داده می شود و کودک می تواند در این محیط با آرامش و البته بازی و سرگرمی، به یادگیری بپردازد.
اگر شما عزیزان علاقه مند به شرکت در در دوره های آنلاین زبان انگلیسی ویژه کودکان هستید، می توانید با تکمیل بخش زیر و ثبت شماره تماس خود، منتظر تماس کارشناسان ما بوده و در زمینه انتخاب زبان با دوره متناسب با شرایط کودکانتان، مشاوره های لازم را کسب نمایید.
شما در بدو ورود از حمایت و پشتیانی آنلاین اساتید خود برخوردار هستید و می توانید کل مسیر یادگیری را با طیب خاطر پشت سر بگذارید. همکاران ما به صورت آنلاین و همه روزه (بجز در ایام تعطیل)، پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.