«چگونه سرعت یادگیری زبان را افزایش دهیم؟» تا به حال به این جمله فکر کرده اید؟ آیا برای اینکه بتوانید سرعت عمل خود را نه تنها در یادگیری زبان، بلکه در سایر موارد افزایش دهید، به انجام کارهایی دست زده اید؟ کدام یک از این روش ها برای شما موثر واقع شده و کدامیک تنها شما را از مسیری که در آن قرار گرفته اید، دلزده کرده است؟
ما در این مقاله سعی داریم به تمامی زیر و بم های موجود در این مبحث پرداخته و در نهایت بتوانیم چند راه حل اساسی را برای سرعت و البته کیفیت در آموزش زبان چینی به شما عزیزان، ارائه دهیم. با ما همراه باشید…

 

تکنیک های یادگیری سریع زبان!

برای در مسیر درست قرار گرفتن، تنها این ما نیستیم که مسیر را برای خودمان هموار می کنیم. عواملی مانند: خانواده، محیط زندگی، دوستانی که با آنها در ارتباط هستیم، محیط آموزشگاه های زبان، روش تدریس استاد و هزاران مورد دیگر دخیل هستند. اما اگر بخواهیم کمی واقع بین باشیم، خواهیم دید که مرکز تمامی این عوامل، خود ما هستیم.
این خود ما هستیم که می توانیم آگاهانه مسیر خود را تعیین کرده و عوامل پیش روی خود را به سمت مسیر درست و یا اشتباه هدایت کنیم. داشتن برنامه ریزی، شناخت هدف، جدیت در عمل، همه و همه می توانند از مواردی باشند که در صورت وضوح برای سایرین، در واقع آنها را با ما همراه خواهند ساخت.

– انگیزه در یادگیری زبان
اولین موردی که بهتر است به آن پرداخته شود، داشتن انگیزه در یادگیری زبان است. داشتن انگیزه یکی از عوامل مهمی است که در صورت دست یافتن به آن، هیچ یک از عوامل بیرونی ای که در بالا ذکر شد، نمی تواند در یادگیری زبان، برای شما خللی ایجاد نماید.
افراد با انگیزه، بدون اینکه به موقعیت اجتماعی، خانوادگی و یا حتی در آمد ماهانه خود فکر کنند، می توانند یک کوه را جابجا کرده و یا به روش فوق فشرده در طی یک سال، به یادگیری چند زبان زنده، مبادرت بورزند.

– دفتر برنامه ریزی در یادگیری زبان
آیا تا به حال به داشتن یک دفتر برنامه ریزی برای یادگیری زبان فکر کرده اید؟ این دفتر قرار نیست یک دفتر خاص باشد. بهتر است بولت ژونال یا دفتر برنامه ریزی خود را به شکل شخصی طراحی کنید. اصولا افرادی که علاقه زیاد برای انجام کارها به شکل شخصی دارند، سعی می کنند به روش خلاقانه، دفتر برنامه ریزی را، خودشان طراحی کنند.
البته در صورتی که وقت محدودی دارید و یا علاقه ای به طراحی و مسائل این چنینی ندارید، این دفترها در مراکز خرید و کتاب فروشی ها، در انواع مختلف طراحی شده اند. کافی است که یکی از آنها را تهیه و از همین امروز به شکل برنامه ریزی شده ای به یادگیری زبان مورد علاقه تان بپردازید.

– مدیریت ذهن
اگر بتوانید بر ذهن خود مدیریت داشته باشید و مسیر ذهنتان راهدایت کنید، در واقع توانسته اید علاوه بر اینکه عملکرد ذهنتان را افزایش دهید به موارد زیر نیز دست یابید:

* ذهنتان را درگیر مسائل بیهوده ای از جمله مسائل دیگران نخواهید کرد؛
* در حال زندگی می کنید و قدر در لحظه زیستن خود را خواهید دانست؛
* تمرکز شما افزایش خواهد یافت؛
* و در نهایت از زندگی خود لذت خواهید برید.

 

– از روش تقویم کمک بگیرید
در این روش شما تنها یک تقویم نیاز دارید. نیاز نیست این تقویم طرح خاصی داشته باشد اما قطعا باید شکل دیواری آن را تهیه ببینید. این تقویم را به دیوار اتاق، آشپزخانه، در یخچال و یا حتی محیط کار خود بزنید. در دید بودن این تقویم بسیار مهم است. با توجه به برنامه ریزی ای که از قبل کرده اید، روزانه در ساعت مشخصی به یادگیری پرداخته و هر روزی که این کار را انجام می دهید یک ضربدر خوش رنگ در تاریخ همان روز بزنید. در واقع پس از مدتی از اینکه ببینید یک زنجیر از این زنجیره شگفت انگیز، تمامی مسیر شما را از هم جدا کرده است، روزهای بعد را با جدیت و تلاش بیشتری، خواهید گذرانید.

 

نکات مهم در یادگیری سریع زبان!

بعد از اینکه به برنامه ریزی و تعیین هدف در یادگیری زبان مبادرت ورزیدید، نیاز است که در فراگیری زبان چند روش ساده را بکار برده و از انجام چند کار اجتناب بورزید. ما در این بخش برای شما این مسائل را باز کرده و شما را با این بایدها و نبایدها در یادگیری زبان، آشنا خواهیم کرد.

 

– روزانه مکالمه کنید
مکالمه کردن به شکل روزانه را دست کم نگیرید. این کار پس از مدتی از شما، فردی با اعتمادبنفس خواهد ساخت و می توانید از توانایی های خود به شکل کاربردی تری استفاده نمایید. در راکت زبان چینی نیز بیشتر دستاورد ها از این طریق حاصل می شود. از صحبت کردن به زبان مورد علاقه خود نترسید. ترس بخشی از یادگیری است و در صورتی، در مسیر یادگیری زبان موفق خواهید شد، که بر ترس های خود غلبه کرده و در عین حال آنها را به عنوان بخشی از مسیر یادگیری بشناسید. برای مکالمه روزانه شما به یک پارتنر زبان اصلی نیاز دارید. این مشکل را می توانید با داشتن گروه های دوستانه، مکالمه روزانه با دوستانی که مانند خودتان علاقه مند به زبان هستند و یا خودتان تمرین کنید. درست شنیدید، بله، خودتان! در صورت نبود دوست یا پارتنر، شما می توانید از تکنیک تمرین در آینه، استفاده کنید. این تکنیک بسیار ساده است، شما به یک آینه تمام قد و یک “خود قاطع” نیاز دارید!! می توانید روزانه در مدت چند دقیقه روبروی این آینه ایستاده و با خود به مکالمه زبان بپردازید.

 

– بلند صحبت کنید
بلند صحبت کردن به منظور داد و هوار کردن نیست. شما می توانید با صدای رسا، روزانه به مکالمه با دوستان یا خودتان بپردازید. قدرت در تن صدا، اعتمادبنفس شما را رفته رفته افزایش می دهد و شما را در مسیر دلخواهتان قرار خواهد داد. در کلاس زبان نیز به همین شیوه عمل کنید. با صدای رسا و بلند، به مکالمه و گفتگوی زبان بپردازید و از نگاه متعجب دوستانتان، شرمگین نباشید. با لهجه درست و شکل درست ادای عبارات گفتگو کنید و خود واقعی خود را بیرون بریزید.

– عادت ترجمه کردن در ذهن را کنار بگذارید
بسیاری از ما از ترس اشتباه کردن، دست به یک اشتباه بزرگ تر می زنیم. در واقع هر چه را که می شنویم به شکل فارسی در ذهن خود ترجمه می کنیم. این عادت یکی از اشتباه ترین عادات در یادگیری زبان است. سعی کنید زبان را به شکل یک کودک نوپا بیاموزید. معنی کردن عبارات زبان دوم به زبان مادری نه تنها مسیر را برای شما کوتاه نخواهد کرد، بلکه باعث می شود که شما در مسیری که هستید دست و پا زده و اغلب به جایگاه درستی که می خواهید نرسید.

– با دیروز خود رقابت کنید بهترین رقیب در یادگیری زبان، دوستان یا همکلاسی های شما نیستند. در حقیقت این خود شما هستید که رقیبی قدر برای خودتان محسوب می شوید. بهتر است دست از مقایسه کردن خود با دیگران برداشته و امروز خودتان را با دیروز خود مقایسه کنید. دریابید که امروز چه کلمات یا عباراتی در زبان آموخته اید که دیروز آنها را نمی دانستید؛ امروز به چه چیزهایی در یادگیری زبان دست یافته اید که دیروز حتی اسم آن را هم نمی دانستید؛ و در نهایت برای فراگیری زبان چه کارهایی کرده و از چه کارهایی دست کشیده اید؟ دانستن همه اینها انگیزه شخصی شما را در یادگیری بالا برده و در نهایت با هیچ سرزنش یا نصیحت اشتباهی از مسیر خارج نخواهید شد.

– نکته برداری کنید
مطالبی را که برای شما سخت است، به شکل نمودار یا حالت کوتاه، در یک دفترچه کوچک، یادداشت نمایید. این کار به خلاقیت شما بستگی دارد. از خودکارهای رنگی در این روش استفاده کنید و سعی کنید روزانه یک نگاه اجمالی روی نوشته های خود داشته باشید. یادداشت برداری در سرعت یادگیری زبان دوم بسیار موثر است. در واقع این کار برای شما بعد از مدتی به یک عادت مثبت تبدیل خواهد شد و شما را در آموزش سایر مهارت های دیگر یاری خواهد کرد.

– زبان را با علایقتان همسو کنید
اگر علاقه مند به ورزش هستید یا آشپزی، اگر علاقه مند به نقاشی هستید یا خرید، فرقی نمی کند؛ شما می توانید زبان را با علایقتان همسو کرده و در نهایت مسیر یادگیری زبان را سریع تر پیش ببرید. به این مثال ها توجه کنید؛ اگر شما علاقه مند به ورزش یا خبرهای ورزشی هستید، می توانید برنامه های ورزشی و یا خبرهای ورزشی را به شکل زبان اصلی گوش دهید. اگر علاقه مند به خرید هستید می توانید سبد خرید خود را به زبان مورد علاقه خود به طور مثال انگلیسی یا آلمانی بنویسید و این اسامی را پس از مدتی در جملات خبری، پرسشی و جملات ساده بکار ببرید.

– از برچسب های رنگی استفاده کنید
این برچسب ها می توانند حاوی لغاتی باشند که نمی توانید معنی آنها را در ذهنتان سیو کنید و یا نکات گرامری یا املای صحیح کلماتی خاص؛ شما می توانید این موارد را بر روی برچسب های رنگی نوشته و در مرکز دید خود قرار دهید.

– فیلم ببینید
دیدن فیلم و یا کارتون های زبان اصلی می توانند در عین حالی که در سرعت یادگیری شما مثمر ثمر باشد، برای شما ایجاد سرگرمی کند. شما در یادگیری به سرگرمی نیاز دارید. سرگرمی مختص به خودتان را، این خود شما هستید که تعیین می کنید. دیدن فیلم، دیدن انیمیشن و هزاران مورد دیگر را در برنامه های سرگرم کننده یادگیریتان قرار دهید.

 

اگر شما علاقه مند به یادگیری زبان دوم هستید، نیاز به مشاوره از افراد متخصص خواهید داشت. کارشناسان ما در موسسه زبان بهین دانش، همه روزه از ساعت ۸ صبح الی ۸ شب، آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان در رابطه با آموزش آنلاین زبان چینی هستند و شما را در انتخاب زبان و دوره متناسب با شرایط خود، مورد حمایت و پشتیبانی قرار خواهند داد.
شما می توانید با تکمیل بخش زیر و ثبت شماره تماس خود، منتظر تماس همکاران ما بوده و از مشاوره رایگان آنها در تمامی زمینه های آموزشی بهره مند شوید.