IELTS7 Banner 01 8

آهنگ انگلیسی برای کودکان، می تواند یکی از روش های مفید آموزش زبان انگلیسی به آن ها باشد، چرا که برای یادگیری بهتر در این رده ی سنی، به روش های آموزشی خلاقانه و با جذابیت بیشتری نسبت به سایر مقاطع سنی، نیازمندیم، به دلیل اینکه ابتدا باید با آن ها ارتباط برقرار کرده و سپس، به آموزش موارد مد نظر، بپردازیم. بچه ها، در دنیای خود زندگی می کنند. دنیایی که ساخته و پرداخته ی ذهن خلاق و سیال آنهاست. همه می دانیم که این موجودات دوست داشتنی، از بازی و موسیقی های شاد، لذت می برند و همین امر می تواند ما را در انتخاب شیوه ی آموزششان یاری رساند.
می توان موسیقی را اینگونه تعریف کرد که؛ هنر بیان احساسات و عواطف است، با استفاده از الفبایی به نام “نت”. هنری که فارغ از تفاوت های زبانی و نژادی، انسان ها را به یکدیگر پیوند می دهد.

 

فواید موسیقی
تحقیقات نشان داده است، موسیقی علاوه بر تأثیرات روحی و روانی عمیقی که بر افراد دارد، اگر در کودکی مورد استفاده قرار گیرد، بر هوش و فعالیت های زبانی کودکان نیز اثر گذار بوده و روند یادگیری را در سن های بالاتر برای افراد تسهیل می کند. شنیدن موسیقی در همان اوایل نوزادی و سپس نواختن سازها در سنین بالاتر، علاوه بر محافظت اشخاص از بیماری هایی مانند افسردگی، اضطراب و استرس زیاد، وسواس و…در افزایش هوش و قوه ی ادراک افراد، تأثیر چشمگیری دارد. همچنین در سنین سالمندی، برای جلوگیری از ابتلا شخص به بیماری آلزایمر، از موسیقی و یادگیری نواختن سازهای مختلف، بهره می برند.
آموزش زبان انگلیسی نیز مانند سایر آموزش ها، راه ها و روش های مختلفی دارد که بسته به شرایط افراد از جنبه های مختلف، می توان، یکی و یا ترکیبی از آن ها را به عنوان شیوه ی آموزشی برگزید.

 

همانطور که اشاره شد، از جمله راه های آموزش زبان به کودکان، بهره بردن از آهنگ و موسیقی در فرآیند یادگیریست. حتما شما هم تجربه کرده اید که به خاطر سپردن یک شعر یا ترانه تا چه اندازه آسان تر و دلپذیرتر از یک متن و یا نثر است. به همین جهت، در ادامه، بیشتر به بیان مطالبی درباره ی آهنگ های انگلیسی برای کودکان، پرداخته ایم.

ویژگی های آهنگ های انگلیسیبرای کودکان
در ترانه های مربوط به کودکان، معمولاً از کلمات ساده و روان و پرکاربرد تر استفاده می شود تا کودکان علاوه بر آشنایی، مشکلی در یادگیری آن ها با یکی دو بار شنیدن آهنگ، نداشته باشند. بهتر است، تم آهنگ نیز خیال و رویا پردازی کودک را قلقلک داده و وارد دنیای کودکانه ی وی شود. از این طریق است که می توان آموزش شایسته و بایسته را در این رده ی سنی انجام داده و به هدف مورد نظر، دست یابیم.

 

تقسیم بندی آهنگ ها برای کودکان
یکی از مواردی که محتوای آهنگ ها را دست خوش تغییر می کند، گروه بندی سنی صورت گرفته در شاخه ی ادبیات ماست، که به صورت زیر، انجام می گیرد:
گروه سنی الف: پیش دبستانی و سال اول دبستان
گروه سنی ب: سال دوم و سوم دبستان
گروه سنی ج: شامل سال های چهارم و پنجم و ششم
گروه سنی د: سال های هفتم، هشتم و نهم (راهنمایی)
گروه سنی هـ : دهم، یازدهم و دوازدهم (دبیرستان)
معمولا آهنگ هایی که برای کودکان گروه سنی “الف” نوشته و استفاده می شوند، موضوعاتی مانند رنگ ها ، طبیعت و حیوانات، اعداد، آشنایی با مشاغل مختلف، اعضا و بدن انسان و … و در کل، اطلاعات اولیه و قابل لمس از جهان پیرامون را دربر می گیرند.

 

محتوای آهنگ ها برای گروه سنی ب، ممکن است شامل ارتباط با اشخاص مختلف خانواده، زمان ها و مکان ها، انواع بازی ها و… شود که در واقع اطلاعات لایه بندی شده ی بیشتری را از جهان پیرامون در اختیار کودکان قرار می دهد.
همانطور که می دانیم، هر چه سن، افزایش می یابد، درک افراد از روابط موجود در جهان هستی و تعامل انسان با آن، افزایش یافته و همین امر در شالوده ی محتوای آهنگ ها، تأثیرگذار است.
حال، با توجه به مطالب گفته شده، در ادامه می خواهیم با یک آهنگ انگلیسی کودکان که شاید برای اکثریت ما، آشنا و چه بسا خاطره انگیز باشد، همراه شویم.

 

Jingle Bells
مطمئناً بسیاری از ما، حتی برای یکبار هم که شده، آهنگ و نه شاید متن این قطعه ی موسیقی کودکانه را، شنیده ایم. در این ترانه، از یک اتفاق شیرین به نام “کریسمس” ، یاد و بدان پرداخته شده است.

Oh, jingle bells, jingle bells
صدای جرینگ جرینگ زنگ ها، صدای جیرینگ جیرینگ زنگ ها
Jingle all the way
صدای جیرینگ جیرینگ در تمام راه
Oh, What fun it is to ride
اُه، چه بامزه ست سواری
In a one horse open sliegh
در یک سورتمه ی تک اسبه و باز

 

Jingle Bells,  jingle Bells
صدای جرینگ جرینگ زنگ ها، صدای جیرینگ جیرینگ زنگ ها
Jingle all the way
صدای جیرینگ جیرینگ در تمام راه
Dashing through the snow
سریع از وسط برف ها رد میشیم
On a ane horseopen sleigh
سوار یک سورتمه ی تک اسبه و باز
O’er the fields we go
از جاهایی که میگذریم
Laughing all the way
همه جا صدای خنده هست

 

بدون شک، شما هم با شنیدن این آهنگ، کودک درون به وجد آمده ی خویش را، شاید پس از مدت ها، ملاقات می کنید. یکی از ویژگی های دوست داشتنی کودکان، نهراسیدن از تجربه کردن است. شاید در ابتدای امر، کمی نابالغانه به نظر برسد، ولی با دید وسیع تر، می تواند زندگی ما را از یکنواختی نجات داده و انسان کامل تری از ما بسازد.
ازاینرو، آکادمی زبان بهین دانش که موسس دوره های راکت است، برای ساختن تجربه ای دلنشین، هم برای خود و هم برای مشتاقان یادگیری زبان های خارجی، اقدام به برگزاری کلاس آنلاین زبان انگلیسی، نموده است. کافیست بخواهید در این تجربه ی شیرین، همراه شوید و از تمام مسیر یادگیری، لذت ببرید. ما همراه شما هستیم. به امید روزی که، کودکانه رفتار نکنیم اما مانند کودکان از زندگیمان، این هدیه ی الهی، لذت ببریم.