یادگیری زبان با آهنگ و موسیقی از جمله روش  هایی است که با تاثیر گذاری بر ضمیر نا خودآگاه ذهن، زبان هدف را با ژرفای ذهن مخاطب عجین می کند. واضع و مبرهن است که لازمه دریافت نتیجه از روشی نوین، آگاهی از  تکنیک های یادگیری آن روش است. در ادامه قصد داریم شما را با تکنیک هایی که پیروی از آن ها موجب پیشرفت شما در مسیر پر پیچ و هم یادگیری زبان می شود، آشنا کنیم. لازم است توجه داشته باشیم اکتفا به این نوع یادگیری ممکن است قدری مسیر ما را تا هدف طولانی تر کند. برای دریافت راندمان و اثر بخشی بیشتر از این روش لازم است از دیگر محتوا های آموزشی نیز بهره جست. استفاده از محتوا های متنی یا دیداری می تواند سهم عظیمی از نیاز های شما را برای یادگیری زبان برطرف کند.

IELTS7 Banner 01 8

 

۱.  با آهنگ همراهی کنید:
حتما پس از چند مرتبه شنیدن یک آهنگ ترجیح می دهید کلمات را ادا کنید و یا ا با خواننده زیر لب همخوانی کنید؛ این حرکت می تواند بیانگر شروع یادگیری شما باشد. کم کم کلمات در ذهن شما آشنا پنداری شده و به کیفیتی وارد حافظه دائمی شما می شود که گویی این کلمه جزء واژگان زبان مادری شماست.

۲. آهنگی را انتخاب کنید که خیلی دوستش دارید:
 باید آهنگ انتخابی خود را دوست داشته باشید، چون در این صورت بهتر در ذهن شما می ماند. بعد از این که واقعا تصمیم به یادگیری آن گرفتید، کلماتش را به خاطر بسپارید، با ملودی هایش بازی کنید، اجزای جمله را آنالیز کرده و بفهمید؛ و جملاتش را حفظ کنید. علاقه عنصر پیش برنده ای است که مانع ایجاد خستگی در شما می شود.

 

۳. اطمینان حاصل کنید که متن آهنگ انتخابی شما در اینترنت وجود دارد:
در صورتی که هم زمان آهنگ را بشنوید و به متن زبان اصلی آن هم دسترسی داشته باشید، درک کلمات به شکل قابل توجهی تسهیل می شود. از سویی در سبک های مختلف موسیقی کلمات به اشکال مختلف بیان می شوند و ممکن است برای اشخاص غیر بومی قابل درک نباشد، همچنین در هر زبان کلماتی وجود دارد که به یک شکل تلفظ شده اما نحوه نوشتار یا معنی آنها با یکدیگر متفاوت است. در دسترس داشتن متن ترانه راهگشای تمامی این مشکلات است.

۴. سعی کنید معنی آهنگ رو خودتان بفهمید:
هرگز سراغ ترجمه نروید. آهنگ را چندین بار گوش کنید. سعی کنید بفهمید چه کلماتی گفته می شود، حتی اگر معنی آنها را نمی فهمید. از قسمت هایی که متوجه می شوید به عنوان سر نخی برای فهم بقیه قسمت ها استفاده کنید. شگفت زده خواهید شد چون با این روش بیشتر از آنچه فکر می کنید متن آهنگ را می فهمید.

 

۵.از دیکشنری استفاده کنید
ممکن است خواننده یک آهنگ به عنوان یک فردی بومی به شکلی کلمه ای را تلفظ کند که درک آن برای شما در ابتدای کار دشوار باشد؛ از طرفی کلمه مورد نظر نقشی کلیدی در جمله و عبارت داشته و با عدم درک آن نتوان با متن آهنگ ارتباط معنایی برقرار کرد. در این شرایط بهترین کار جست و جوی آن کلمه در یک دیشکنری معتبر است. لازم است حتما از یک دیکشنری تک زبانه استفاده کنید استفاده از زبان مادری یا زبانی دیگر در این مرحله می تواند تاثیری مخرب در کیفیت یادگیری شما داشته باشد. پس از رجوع به دیکشنری با مطالعه توضیحات و مثال هایی که برای هر کلمه آورده می شود به درک مفهوم و کاربرد آن برسید. اما همه مراحل در صورتی است که شما از نحوه نگارش آن کلمه آگاه باشید و در غیر این صورت می توانید به ابزار هایی مانند جست و جوی صوتی یا تایپ صوتی روی آورید.
۶. ترجمه نکنید
به هنگام شنیدن کلمات، تمرکز روی تعاریف هر یک از آن ها و کاربردشان در جمله آسان خواهد شد. هر کلمه  جایگاه و کاربردی دارد که شما باید آن را بدانید. این روش در مورد آهنگ ها نیز مثمر ثمر واقع می شود. آنها با مفهوم و احساس به وجود آمده و توسط سازها تقویت می شوند. بنابراین وقتی برای اولین بار آهنگی را یاد می گیرید ، به فراز و فرود هر کلمه در هر خط از آن توجه کنید. این که مقصود خواننده چیست؟ چرا کلمات خاصی را به جای دیگری انتخاب کرده اند؟  چر ا هر کلمه به شکل صعودی یا نزولی ادا می شود؟ پس از آن اگر در به یادآوری قسمت خاصی از ترانه با مشکل مواجه شدید، می توانید برای لحظاتی به مفهوم کلی آن قسمت از شعر فکر کنید و با استفاده از مهندس معکوس کلمات و یا جملات فراموش شده را به یاد آورید.

 

۷. آهنگ را تا جایی که بتوانید بی نقص اجرا کنید گوش دهید:
اینجاست که کار اصلی آغاز می شود. نمیتوانید دست روی دست بگذارید و انتظار داشته باشید، به امید آن که فقط صرف جست و جوی چند کلمه در دیکشنری، آهنگ را به صورت کامل متوجه شوید. تنها راه برای فهم اینکه آهنگ رو متوجه شده اید یا خیر، این است که خودتان آن را بخوانید. این کار شما رو متوجه قسمت های کوچکی که در آن مشکل دارید خواهد کرد.بهترین روش یادگیری زبان و دیگر مناطق را این خوده شما هستید که برای خود به بهترین یا بدترین تبدیل می کنید. تلاش و تلاش و تلاش! این کلمه را جدی بگیرید و مطمئن باشید با تلاش فراوان هر کار نشدنی ای، شدنی خواهد شد.

 

اگر این متن را تا پایان مطالعه کردید لازم است به شما تبریک بگوییم؛ شما از معدود افرادی هستید که با انتخاب یک شیوه نوین آموزشی برای فراگیری یک زبان مستعد رشد و پیشرفت قابل توجه در این زمینه هستید. همانطور که در ابتدای کار گفته شد اکتفای مطلق بر یک مهارت ممکن است راه رسیدن به هدف را برای شما طولانی تر کند. موسسه زبان احمدرضا ابراهیمی برای علاقه مندان شیوه های نوین سبکی پدید آورده است که با استفاده از محتوا های جذاب و کاربردی شما را بدون هیچ کم و کاستی به نقطه هدفی که از یادگیری زبان در نظر گرفته اید می رساند. دوره راکت یا آموزش زبان در ۵۰ روز  برندی است که برازنده افراد با پشتکار، تلاشگر و خوش فکر  است. با شرکت در این دوره و یادگیری یک زبان شما با تکنیک هایی که برای یادگیری نیاز دارید آشنا کرده و این امکان رابرای شما محیا می کند که زبان ها و مهارت های متعدد را بدون نیاز به شرکت در کلاس یا اتکا به استاد فرا بگیرید. اگر شما نیز پارمتر تلاش و اراده را در خود می بینید با ما از طریق راه های ارتباطی مختلف همچون تماس با ما، اینستاگرام، ارتباط با پشتیبانی ۲۴ ساعته سایت در این رابطه اطلاعات بیشتری کسب کنید.