هدف گذاری برای یادگیری چند زبان به طور هم زمان، گام ها و مراحل زیر را نیاز دارد:
۱. دلیل خود را برای انجام این کار بدانید:
هرچند دلایل بدی برای این کار وجود ندارد، اما باورهای غلط در یادگیری زبان دوم وجود دارد. متأسفانه ، اگر فقط به این دلیل که دیگران را تحت تاثیر قرار دهید یا در رزومه خود از عبارت چند زبانه استفاده کنید، راه از پیش نخواهید برد و به احتمال زیاد موفق نخواهید بود. لازمه تسلط بر چند زبان، تلاش و تمرین مداوم و پایدار می باشد و مهم ترین چیز ایجاد یک هدف یا دلیل مهم برای خودتان است. شاید هدف بسیاری از افراد چندزبانه، یادگیری و برقراری ارتباط با کشورهای مختلف و کسب تجربه از فرهنگ های جدید است. زبان هایی را انتخاب کنید که عملا مشتاق یادگیری آن هستید. زبان هایی را انتخاب نکنید که ساده تر یا جالب تر به نظر میرسند؛ در حالی که سهولت و علاقه در یادگیری عوامل ارزشمندی هستند ، اما به تنهایی کافی نیستند. یادگیری زبان از طریق گوش دادن به آهنگ، تماشای فیلم و نگاهی اجمالی بر ساختار زبانی با زبان های گوناگون  را دنبال کنید. زبان هایی را برای شروع یادگیری انتخاب کنید که حقیقتا مناسب با روحیات و نیازهای شماست.

IELTS7 Banner 01 8

 

۲. برنامه ریزی کنید:
راه و روش اشتباه برای یادگیری چندین زبان چیست؟ اینکه یادگیری همه را به یکباره آغاز کنید. اگر سعی بر یادگیری پنج زبان به صورت هم زمان داشته باشید حتما دچار سردرگمی و در نهایت تسلیم خواهید شد. در عوض هر یک سال یا دوسال سراغ یادگیری زبانی جدید بروید. اگر دو زبان را به صورت همزمان یاد می گیرید، دو زبانی را انتخاب کنید که از لحاظ واژگان و دستور زبانی کاملا متفاوت هستند؛ برای مثال اگر همزمان زبان اسپانیایی و زبان ترکی استانبولی را بیاموزید، احتمالاً گیج و سردرگم خواهید شد، اما اگر زبان فرانسوی و زبان آلمانی را با هم یاد می گیرید، راحت تر خواهید بود. در حالی که زبان جدیدی را آغاز می کنید، سعی کنید با استفاده از کتاب، فیلم و صحبت کردن از زبان هایی که پیش از این آموخته اید فاصله نگیرید و آموخته های قبلی خود را محفوظ نگه دارید.
۳. به برنامه روزانه خود پایبند باشید:

در صورتی که می خواهید چندین زبان را به صورت موثر فرا بگیرید، یقینا باید در مورد برنامه یادگیری خود مسر باشید. با اهداف خاصی به هر زبان روی آورید و همراه با دفتر برنامه ریزی برای یادگیری زبان و برنامه های روزانه، ماهانه و سالانه برای دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده تلاش کنید. شما باید حداقل یک ساعت در روز را برای زبانی که در حال حاضر یاد می گیرید اختصاص دهید و حدود سی دقیقه برای زبان هایی که پیش از آن آموخته اید. البته برای جلوگیری از دل زدگی و خستگی زمان هایی را برای خود تعطیل اعلام کنید! برای مثال آخر هفته ها یا هرچند روز یکبار را کاملا استراحت کنید و حتی به کتاب زبان دست هم نزنید! درعوض می توانید از تماشای فیلم، گوش کردن آهنگ و… از یادگیری زبان مورد نظر لذت خود برده و از یادگیری، سرگرمی بسازید.

 

۴. مرتبا خود را مورد آزمون و سنجش قرار دهید:
این کار موثرترین روش برای سنجش پیشرفت شماست، به خصوص اگر می خواهید چندین زبان را بیاموزید. در نظر داشته باشید حتی الامکان پیشرفت خود را در برابر استانداردهای بین المللی اندازه گیری کنید؛ همانند آزمون های مختلفی که توسط آموزشگاه های زبان برای همین منظور برگزار میشود. ما نیز این آزمون ها را در مرکز آموزش زبان خود توسط احمدرضا ابراهیمی در آکادمی بهین دانش برگزار می کنیم و این آزمون ها توانسته وسیله خوبی برای تست کردن زبان آموزان در مراحل مختلف باشد. همچنین می توانید به راحتی از طریق آزمون های آنلاین پیشرفت خود را مورد سنجش قرار دهید. طبیعتا آزمون ها تنها وسیله سنجش عملکرد شما نیستند و می توانید از موارد دیگری بهره ببرید؛ از جمله این که قادر باشید به راحتی با یک فرد بومی زبان ارتباط کلامی برقرار کنید، یا اینکه قادر به تماشای برنامه های تلویزیونی ساده به زبان مورد نظر خود باشید. اما در هر حال آزمون ها می توانند خط مشی خوبی برای سنجش پیشرفت شما باشند.
۵. به هرآنچه کارساز است توجه جدی داشته باشید:

به یک روش یادگیری واحد و تکراری اکتفا نکنید. در عوض، با توجه به روش هایی که برای شما مناسب می باشد، مرتبا روش یادگیری زبان خود را اصلاح و شخصی سازی نمایید. روش های نامناسب را فراموش کرده و در عوض به دنبال روش های مناسب خودتان باشید.

 

۶. با استفاده از روش های متنوع، خود را از دل زدگی در امر یادگیری مصون بدارید:
با انجام یک فعالیت تکراری ، بی حوصله و کسل خواهید شد و اگر دل زده شوید، تسلیم می شوید و یادگیری را ادامه نخواهید داد. برای جلوگیری از این اتفاق ناخوشایند، روند یادگیری زبان را برای خود جالب و سرگرم کننده نگه دارید.
۷. یک شریک همراه برای یادگیری زبان مورد نظر دست و پا کنید:

این شریک می تواند دوست، همکلاسی و یا همکاری باشد که شما را در یادگیری همراهی می کند؛ هرگاه خسته و بی انگیزه می شوید، همراه شما می تواند یادآور خوبی برای دلیل یادگیری شما در وهله اول باشد و می توانید در یادگیری زبان، مشوق یکدیگر باشید.
۸. افراد چند زبانه را مورد الگو قرار دهید:
تسلط بر چندین زبان مختلف غیرممکن نیست. همانطور که هزاران نفر دیگر این کار را انجام داده اند. برای الهام گرفتن، می توانید افراد چند زبانه و زبان آموزان موفق را از راه های مختلف از جمله شبکه های اجتماعی دنبال کنید. اگر آن ها توانسته اند، پس شما هم می توانید.