IELTS7 Banner 01 8

آهنگ انگلیسی درباره معلم، اثباتی برای این نکته است که نه تنها در سرزمین ما، ایران، این مقام، بزرگ و عزیز است بلکه در سایر کشورها نیز، به بزرگواری از آن، یاد می شود.
۵ اکتبر هر سال، از طرف یونسکو، به عنوان روز جهانی معلم، معرفی شده است. به همین جهت، بسیاری از کشورها، همین روز را برای بزرگداشت مقام معلمان، انتخاب کرده و مراسمی را به پاس قدردانی زحمات ایشان، برگزار می کنند. در برخی دیگر ازکشورها، مانند ایران، روزی متناسب با فرهنگشان، را به گرامیداشت مقام معلم اختصاص داده اند.
می دانیم در کشور عزیزمان، ایران، تاریخ ۱۲ اردیبهشت، روز معلم، نامیده شده است. اگر بخواهیم به پیشینه ی دلیل این نامگذاری، بپردازیم، باید چنین بگوییم که در این روز و در سال ۱۳۴۰ یکی از معلمان، به نام ابوالحسن خانعلی، در پی جریان تجمع و اعتراض معلمان به اقدامات صورت گرفته از سوی سردمداران آن زمان، کشته شد.ازینرو، برای آرام سازی جو ایجاد شده، حکومت، ۱۲ اردیبهشت را به عنوان روز معلم، اعلام کرد. پس از انقلاب و در پی ترور معلم، مرتضی مطهری، به دست گروهک های ضد انقلاب، در تاریخ ۱۱ اردیبهشت سال ۱۳۵۸، با یکروز اختلاف از تاریخ شهادت ایشان، همان دوازدهم اردیبهشت، به این روز نامیده شد.
معلم در فرهنگ های لغت فارسی، با معانی آموزگار،آموزاننده و مدرس،بیان شده است و در واقع به شخصی گفته می شود که مطلب یا کاری را به فردی دیگر آموزش می دهد. از جنبه های متفاوت، تعاریف مختلفی برای این واژه،در نظر گرفته شده است. به طور مثال، در یکی از تعاریف در نظر گرفته شده برای معلم از سوی فرهنگ آموزش و پرورش، معلم، فردیستکه دارای توانمندی ویژهی تجربی ویا تربیتی برای هدایت و راهنمایی افراد متعامل یا به تعبیری شاگردان می باشد.

 

پس از مطالب عنوان شده، میخواهیم در ادامه به معرفی آهنگی انگلیسی درباره ی معلم بپردازیم. “المعلم” نام آهنگ خواننده ی معروف جهان اسلام، سامی یوسف است که با دو زبان انگلیسی و عربی به ستایش بزرگوارترین معلم تاریخ بشر، حضرت محمد (ص)، پرداخته است. سامی یوسف، آهنگساز، ترانه سرا و خواننده ی ایرانی _ بریتانیایی، سرلوحه ی محتوای آثارش را، ستایش معنویت و انسانیت، قرار داده است. با هم، به متن و ترجمه ی انگلیسی آهنگ “المعلم” نگاه مختصری می اندازیم.

 

We once had a Teacher
زمانی ما آموزگاری داشتیم

The Teacher of teachers
استاد تمامی معلمان

He changed the world for the better
اودنیا را به سوی بهتر بودن تغییر داد

And made us better creatures
و باعث شد که ما مخلوقات بهتری بشویم

Oh Allah we’ve shamed ourselves
اوه خدایا مااز خودمان خجالت می کشیدید

We’ve strayed from Al-Mu’allim
ما از آن معلم غافل شده ایم

Surely we’ve wronged ourselves
بدون شک این خود ما بودیم کهگناه می کردیم

What will we say in front him
ما چه چیزی در مقابل اوخواهیم گفت

Oh Mo’allim
آه ای معلم

(He was Muhammad salla Allah alayhiwasallam(۲
او محمد بود که درودخداوند بر او و خاندانش باد

(Muhammad, mercy upon Mankind(۲
محمد بخششی که شامل تمامی انسانها می شود

Teacher of all Mankind استاد تمامی آدمیان

He prayed while others slept در حالیکه همه به خواب فرو می رفتند اوبه مناجات می پرداخت

While other ate he’d fast
زمانیکه دیگران مشغول خوردن بودند او روزه می گرفت

While they would laugh he wept
هنگامی که آنها در حال خندیدن بودند او می گریست

Until he breathed his last
او تا واپسین لحظه زندگیش , تا آخرین نفس

His only wish was for us to be
تنها آرزویش برای ما بود

Among the ones who prosper
از بین ما آن کسی رستگار می شود

 

همه می دانیم، یکی از صفات بارز یک معلم بی نظیر، دلسوزی و رأفت او نسبت به شاگردانش است. همچنین صبر و پایداری در آموزش آنچه که باید یاد داده شود نیز می تواند از مهم ترین صفت های معلمی واقعی باشد. به همین جهت، آکادمی زبان بهین دانش، در راستای رسالت آموزش خود، جهت استفاده و بهره وری از تمام ظرفیت ها و بالا بردن استاندارد های آموزشی، اقدام به برگزاری کلاس های آنلاین زبان، نموده است. ازین رو، در صدد همراهی شما از ابتدای مسیر یادگیری زبان تا انتهای آن به مانند معلمی دلسوز می باشد، کافیست تشنه ی یادگیری باشید. همه روزه به جز روزهای تعطیل، از ساعت ۸ صبح به مدت ۱۲ ساعت، همکاران ما منتظر تماستان هستند. شما نیز می توانید با وارد کردن مشخصات و شماره تماستان در کادر زیر، منتظر تماس ما باشید و با مشاوره ی رایگان همکاران ما، پاسخ پرسش های خود را در زمینه ی آموزش آنلاین زبان، بیابید.