برای آشنایی با دوره جامع مکالمه انگلیسی و تکنیک های یادگیری روی تصویر زیر کلیک کن !

IELTS7 Banner 01 8

ترکیه چند استان دارد؟ برای پاسخ به این سؤال، در ابتدا بهتر است به بررسی موقعیت جغرافیایی آن و سپس به تقسیم بندی و مرزبندی های داخل این کشور بپردازیم. جمهوری ترکیه، کشوری که قسمت اعظم آن (آناتولی)، در شمال غربی آسیا و بخش باقی مانده در جنوب شرق اروپا (بالکان)، واقع شده است و به همین دلیل به آن لقب کشور اوراسیایی را داده اند، به عنوان پل ارتباطی میان شمال غرب آسیا و جنوب شرق اروپا، استفاده می شود. کشورهایی مانند ایران، ارمنستان، عراق و سوریه، همچنین یونان و بلغارستان، از همسایگان ترکیه محسوب می شوند.

اکنون، بهتر است بدانیم، استان چه تعریفی دارد و بر چه اساسی هر کشوری به تقسیمات استانی، مرزبندی می شود. بر طبق ماده ۹ قانون تقسیمات کشوری که در ۱۲ تیر ۱۳۶۲ به تصویب رسیده است، استان، واحدی از تقسیمات کشوریست با محدوده ی جغرافیایی معین که از به هم پیوستن چند شهرستان همجوار با توجه به موقعیت های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و طبیعی، تشکیل می شود. البته همانطور که می دانیم، این تعریف از استان مطابق با قوانین کشور عزیزمان ایران، ارائه شده است و ممکن است در کشور ترکیه، تعریفی دیگر از استان در نظر گرفته شده باشد اما مطمئناً خیلی از معنای مد نظر ما، دور نیست.

 

همانطور که در تعریف استان نیز ارائه شد، تقسیمات استانی بر اساس مواردی از جمله ملاحظات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، اجتماعی و در نهایت طبیعی، صورت می گیرد. کشور ترکیه، دارای ۸۱ استان می باشد که همگی به جز ۳ عدد از آن ها، نام مراکزشان با اسم استان، یکیست. استان های مد نظر عبارتند از: “ختای”به مرکزیت “آنتاکیه”، “قوجا ایلی” به مرکزیت “ایزمیت” و “سقاریه” به مرکزیت “آداپازاری”. جالب است بدانیم، با توجه به ویژگی های جغرافیایی استان ها در این کشور، به تقسیم بندی مجموعه ای استان ها پرداخته اند به گونه ای که ۷ ناحیه که هر کدام، از به هم پیوستن چند استان، تشکیل شده است، با نام های اژه، دریای سیاه، آناتولی مرکزی، آناتولی شرقی، مرمره، مدیترانه و آناتولی جنوب شرق در کنار هم، کشور ترکیه را تشکیل می دهند.از معروف ترین استان های ترکیه می توان به موارد پیش رو اشاره داشت: استانبول، آنکارا، آنتالیا، ازمیر و قونیه و… .

 

اگر بخواهیم به یکی از ویژگی های جالب و عجیب استانبول اشاره کنیم، باید بگوییم، تنها شهریست که در دو قاره ی مجزا قرار دارد، آسیا و اروپا، و این نکته نیز از ویژگی اوراسیایی بودن کشور ترکیه، نشأت می گیرد. دارا بودن بیشترین، وسعت و جمعیت در این کشور، همچنین مقر سیاسی و فرهنگی بودن این شهر در سرزمین ترکیه، از ویژگی ها و همچنین دلایل با اهمیت بودن استانبول است. البته یادمان نرود که این شهر بزرگ، از آثار تاریخی و جذابیت های دیدنی زیادی، برخوردار است.
بدون شک، یکی از نام های بسیار آشنا در تبلیغات سفر به خارج از کشور که زیاد شنیده ایم، آنتالیاست. به دلیل جاذبه های توریستی و دیدنی آنتالیا، این شهر بزرگ نیز از جمله شهرهای معروف ترکیه محسوب می شود. کوچه های باریک و پر پیچ و خم و تاریخی موجود در آن، طبیعت جذاب و زیبا و …همه دلیل بر اهمیت این شهر توریستی، هستند.
قونیه، شهر مولانا، نیز به همین دلیل از شهرهای نام آشنای ترکیه برای هر گردشگریست. شهری با داشتن وسیع ترین دشت ها، جایی که شمس، به مولانا پیوست و پس از آن، مولانا مرید شمس، مراحل عرفان را از وی فرا گرفته و به شخصیتی بزرگ در عالم عرفان، تبدیل گشت.
آنکارا، یکی از شهرهای مدرن و با اهمیت از جنبه ی سیاسی و دومین شهر پرجمعیت ترکیه، محسوب می شود آرامگاه آتاتورکف به عنوان یک مکان گردشگری در آنکارا، واقع شده است.

 

در مقاله ی ارائه شده، سعی بر آن داشتیم تا شما را با استان ها و تقسیمات داخلی کشور ترکیه، آشنا کنیم. امید است به این مهم دست یافته باشیم. اگر به دنبال اطلاعات بیشتر و متنوع تری راجب ترکیه هستید، می توانید به بخش مقالات آموزش زبان مراجعه کرده و دانستنی های مد نظرتان را بیابید. آکادمی بهین دانش، برای بالابردن استاندارهای آموزش و یادگیری زبان، کلاس های آنلاین را با شیوه ای متفاوت و استفاده از سیستم آموزشی رامیت، در قالب دوره های نوین راکت برگزار می کند. مشخصات و شماره تماستان را در کادر زیر وارد کرده تا همکاران ما، جهت مشاوره ی رایگان با شما تماس حاصل کرده و برای پاسخگویی سؤالاتتان، در خدمتگزاری، حاضر باشند.