IELTS7 Banner 01 8

یادگیری روز‌های هفته و ماه های سال در زبان فرانسه برای هر زبان آموزی دشوار  است اما از این روی که در ابتدای کار جزو الزامات برای ارتقاء مهارت های یادگیری زبان فرانسه به شمار می رود، می توان با یادگیری و تسلط یافتن در این بخش ابتدا به بیان روزهای هفته و ماه های سال در زبان فرانسه می پردازیم و سپس روش های یادگیری سریع تر این موارد را ذکر خواهیم کرد. در ادامه با ما همراه باشید.برای نوشتن روز های هفته و یا به کارگیری آن در مکالمه یا به کار گیری آنها در یک متن ضروری است با قوانین این کار آشنا باشیم. در زبان فرانسه روزهای هفته با حروف بزرگ نوشته نمی شوند. شبیه به بیشتر کشور های اروپایی در فرانسه نیز اولین روز هفته دوشنبه است.

 

 

lundi
دوشنبه

mardi
سه‌شنبه

mercredi
چهارشنبه

jeudi­
پنجشنبه

vendredi
جمعه

 

samedi
شنبه

dimanche
یکشنبه

 

 

گاها در صحبت کردن به روز یا تاریخی شاره می کنیم، اما ساختار جمله و لحن بیان این اجازه را به ما نمی دهد که اسمی از روز های هفته در جمله مذکور به کار ببریم. مثلا آخر هفته یا به صورت هفتگی. در زبان فرانسه برای این موارد هم اصطلاحات مخصوص وجود دارد.
Un jour یک روز
Une semaine  یک هفته
Hebdomadaire هفتگی
Les jours de la semaine روزهای هفته
Le week-end  آخر هفته

 

 

تقویم رسمی کشور فرانسه تقویم میلادی است. گرچه ماه های میلادی در زبان های مختلف به یک شکل هستند اما تفاوت هایی در نحوه نوشتن و تلفظ آن ها وجود دارد. مثلا ژانویه در زبان انگلیسی January  نوشته و حرف اول به شکل (ج) تلفظ می شود. اما همین اسم در زبان فرانسوی با حرف (ژ) تلفظ و به شکل janvier نوشته می شود. همینطور زمانی که می خواهیم در جمله ای اتفاقی را به ماه ژانویه نسبت دهیم، پیش از ماه کلمه en را به کار گرفته و به صورت en janvier می گیریم. (مشابه  In January در زبان انگلیسی )

 

janvier
février
mars
avril
mai
juin
juillet
août
Septembre
octobre
novembre
décembre

ژانویه
فوریه
مارس
آوریل
مه
ژوئن
ژوئیه
اوت
سپتامبر
اکتبر
نوامبر
دسامبر

 

در فرهنگ زبان فرانسه ماه ها هر کدام معنی خاصی داشته و جشن ها و فستیوال هایی را به مردم این کشور یاد آور می شود.
ژانویه janvier 
اولین روز این ماه در همه کشور ها یاد آور جشن کریسمس و مراسم مربوط به آن است. مردم فرانسه نیز مراسم مخصوص به خود را دارند. در جشن کریسمس شیرینی ماکاراون که ظاهر بسیار زیبایی دارد طرفداران زیادی دارد.
ششم ژانویه در این روز که جشن شاهان LA Fête des Rois نام دارد در هر خانواده جشنی بر پا است که به باز ی معروف شاه و ملکه می پردازند. شیرینی ویژه این جشن معروف به گالت است.
چهاردهم ژانویه یا روز ملی فرانسه یکی از جشن های ملی این کشور است. منشا این روز به سال ۱۸۸۰ باز می گردد. در این تاریخ مردم فرانسه طی اولین حرکت اعتراضی خود نسبت به اوضاع اسف بار سیاسی اجتماعی خود به قلعه باسیل حمله کرده و آن را تصرف نمودند. در نهایت این حرکت آغاز جنبشی ملی، و سپس منتهی به انقلاب کبیر فرانسه شد. هر ساله فرانسوی ها در این روز جشن های بزرگی بر پا کرده و مراسم اصلی آن یعنی آتش بازی را به جای می آورند.
فوریه février
۱۴ فوریه روز ولنتاین پاریس، شهر عشق در این روز حال و هوایی استتثنای دارد. مردم فرانسه علاوه بر انجام سنت های روز ولنتاین به جشن های خیابای که در نزدیکی برج ایفل برگزار می شود رفته و در آن شرکت می کنند.
می mai

۸ می روز صلح: این تاریخ برابر با روزی مصادف است با روزی که جنگ جهانی دوم در فرانسه پایان یافت. مردم فرانسه به عنوان یکی از خسران دیده ترین کشور ها در این جنگ ارزش و اهمیت زیادی برای این روز قائل اند.
۱۴می روز کارگر: فرانسه هیچ گاه در زمره کشور هایی که مدعی کمونسیم یا حامی آن هستند نبوده است، اما در عمل احترام زیادی برای این قشر متصور می شود به طوری که روز کارگر یکی از تعطیلات رسمی تقویم بوده و همچنین کارگران در فرانسه از جایگاه اجتماعی و حقوق بالایی برخوردارند.
جشنواره کن این رخ داد بزرگ سینمایی هرساله از ۹ تا ۲۰ می در فرانسه برگذار می شود. کن یکی از مهم ترین جشنواره های سینمایی جهان است که در زمینه های مختلف سینما به رتبه بندی فیلم های شرکت کننده می پردازد. هر ساله در این تاریخ هنرمندان و بازدید کنندگان زیادی از تمام جهان برای شرکت در جشنواره کن به فرانسه جذب می شوند.
اوت août
۱۵ اوت
 مصادف است با یک روز مقدس. مردم فرانسه بر این باورند که در این تاریخ حضرت مریم به بهشت عروج کرده اند. این تاریخ نیز یکی از تعطیلی های رسمی فرانسه است.

 

کشور فرانسه یکی از غنی ترین تاریخ و فرهنگ ها را داراست. همانطور که بر مختصری از حوادث تاریخی مروردی داشتیم این مطلب به وضوع قابل لمس بود. در کشوری با تاریخ این چنین غنی، فرهنگی تکامل یافته و جامع نیز بر قرار است. همانطور که می دانید زبان نیز یکی از جنبه های فرهنگی یک کشور به شمار می رود که ارتباطی نا گسستنی و تنگاتنگ با سایر جوانب فرهنگی داشته و نمی توان آنها را از یکدیگر جدا دانست.
آموزش زبان فرانسه می تواند یک راه ارتباط و ورود به این فرهنگ محسوب شده و علاقه مندان را به درک و شناخت بیشتری برساند. در دوره های راکت زبان فرانسه این اتفاق بزرگ و تحول شگرف می تواند در کوتاه ترین مدت ممکن و به شکل جامع و تاثیر گزار  روی دهد. در هنگام طی مسیر برای دست یابی به هدفی به بزرگی یادگیری یک زبان جدید هرگز نباید فراموش کرد که انتخاب مسیر درست تا چه حد از اهمیت و ارزش بلایی برخوردار خواهد بود. سیستم آموزشی رامیت در طی سال های متمادی زبان آموزانی را تحت تاثیر قرار داده که حالا برای یادگیری هر مهارت یا زبان جدید می توانند بدون نیاز به کلاس یا دوره و تنها با اتکا به ذهن قوی و ورزیده خود اکتفا کنند. برای آشنایی و بهره مندی از تکنیک هایی که سیسیتم آموزشی رامیت در جهت تقویت ذهن کاربران خود ارائه داده است کافیست مشخصات خود را در فرم زیر وارد کرد و یا از طریق لینک زیر با راه های ارتباطی موسسه تماس حاصل کنید.