آموزش زبان عربی به شیوه زبان مادری

آموزش زبان عربی همانند آموزش دیگر زبان ها نیاز به بررسی و تحقیق جدی دارد. سالهای زیادی است که محققان و متخصصین آموزش زبان درباره متد ها و تکنیک های آموزش زبان بررسی کرده اند و نظراتشان را ارائه کرده اند. آنچه مسلم است هنوز هیچ کس به نتیجه صد در صد قطعی برای پیدا کردن بهترین روش آموزش زبان عربی نرسیده است. بهترین روش آموزش زبان عربی لزوما با معیار ها و انتظارات روش های موجود دست یافتنی نیست. برای رسیدن به بهترین روش آموزش مکالمه زبان عربی کافی است بهترین صحبت کنندگان زبان عربی را نیز نظر داشته باشید و روش یادگیری آنها را بیاموزید. مسلما به این نتیجه می رسید که عرب زبان ها بهترین مکالمه کنندگان زبان عربی هستند و بهترین روش یادگیری مکالمه زبان عربی روش یادگیری زبان مادری است. آموزش زبان عربی به روش زبان مادری مسیر لذت بخش و نتیجه اثربخش دارد و در موفقیت آن هیچ شکی نیست. دوره جامع مکالمه عربی با استفاده از پکیج آموزش مکالمه عربی آموزش زبان عربی را به روش زبان مادری انجام می دهد. برای بررسی و شناخت جزئیات آموزش زبان به شیوه زبان مادری صفحه معرفی دوره جامع مکالمه انگلیسی را مطالعه کنید.

 دوره جامع مکالمه عربی

 صفحه معرفی دوره جامع مکالمه انگلیسی

آموزش، تجربه‌ای است مبتنی بر یادگیری، بدین منظور که باعث بهبود توانایی‌ها و تغییر مهارت‌های زبانی، زبان آموزان می‌شود. استفاده از روش‌های سنتی در آموزش زبان عربی موجب شده است که فراگیران از نکات و قابلیت‌های زبان عربی عقب بمانند و با چالش‌هایی در یادگیری رو به رو شوند. به همین علت پرورش و یادگیری مهارت‌های زبانی برای زبان آموزان، اهمیت بسزایی دارد. زمانی که به گذشته و سابقه آموزش زبان عربی دقت می‌کنیم متوجه خواهیم شد که آموزش عربی از سه مرحله‌ی تاریخی (تکیه بر آموزش قواعد زبان عربی، پرداختن به لغات و روخوانی، تغییر روش برای تدریس محتوای آموزشی) عبور کرده است و در نهایت به چیزی که الان می‌بینیم تبدیل شده است.

IELTS7 Banner 01 8 آموزش زبان عربی

آموزش زبان عربی

دشواری و سنگینی زبان عربی، رعایت نکردن وضعیت زبان آموزان، مشخص نبودن هدف نهایی از آموزش زبان عربی و… همه و همه دست به دست هم داده‌اند تا به تدریج این نگاه بدبینانه نسبت به زبان عربی ایجاد شود و در نهایت آموزش و یادگیری این زبان را دشوار نشان دهد. از طرف دیگر روش‌های آموزشی یکسان، استفاده نکردن از روش‌های جذاب، این ذهنیت را در همه ما به وجود آورده است که آموزش و یادگیری این زبان، با استفاده از روش‌های متنوع و بهره گیری از سیستم آموزشی متفاوت امکان پذیر نیست. با وجود چنین پیشینه ذهنی نسبت به این زبان، نیاز به تغییرات و برنامه ریزی اساسی در سیستم آموزشی زبان وجود دارد.
اما از نظر من شناخت جزئیات مربوط به آموزش، می‌تواند کمک بسیاری به فراگیران زبان، برای آغاز مسیر یادگیری کند.

آموزش یا یادگیری زبان عربی؟

هنگامی که به کلاس‌ها و دوره‌های زبان عربی نگاه می‌کنیم متوجه وجود برنامه مشخص و محدودی بر روی سیستم آموزشی زبان عربی خواهیم شد. در واقع اصول، منابع مشخص و پیش بینی شده‌ای وجود دارد که زبان آموزان به فراگیری آن‌ها می‌پردازند. به عبارتی در سیستم آموزش محور، ورودی و خروجی از قبل تعیین شده است. دیدگاهی که تا به الان در کلاس‌ها و آموزشگاه‌های زبان عربی وجود داشته است به صورت قاعده محور، فهم متون، حفظ کردن لغات و… بوده است. چنین نگاهی در ذهن و روح زبان آموزان نفوذ کرده است. در صورتی که به زبان آموزان باید آموزش داده شود، قاعده را صرفا به عنوان ابزار دریافت معنا به کار گیرند. با وجود مطالب گفته شده آگاه شدیم که در کلاس‌های و دوره‌های آموزش زبان عربی، اطلاعاتی درباره زبان به زبان آموزان داده می‌شود. با وجود چنین سیستم آموزشی که فقط به دنبال ارائه اطلاعات درباره زبان است نه تنها به سطح نیتیو لایک شدن نمی‌توان رسید بلکه توانایی استفاده و به کارگیری زبان هدف را نخواهیم داشت.

آموزش زبان عربی یا ظاهر سازی؟

یادگیری مهارت‌های زبانی را نمی‌توان با ظاهر سازی به نمایش گذاشت. متاسفانه بسیاری از خانواده‌ها و حتی زبان آموزان به دنبال کسب مدرک برای پرستیژ هستند و در بسیاری از موارد رضایت درونی را در گرو داشتن مدرک می‌دانند. سطوح زبان عربی شامل (C1,C2)(B1,B2)(A1,A2) می‌باشد. این سطوح با کتاب‌هایی مثل العربیه بین یدک، العربیه لناطقین غیر عرب، صدی الحیاة و…آموزش داده می‌شوند. در دوره‌های ترمیک یا دیگر دوره‌ها به ارائه اطلاعات درباره زبان و ظاهر سازی پرداخته می‌شود.
یکی از آزمون‌های رایج در زبان عربی، آزمون الاختبار الشامل لتقویم المهارات اللغویه (اشتمال) است که به معنای آزمون فراگیری ارزیابی مهارت‌های زبان عربی می‌باشد، این آزمون به عنوان تافل عربی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
با وجود داشتن چنین مدرکی و با گذراندن سطوح مختلف زبانی، تا وقتی که توانایی استفاده از مهارت‌های زبانی و رفع نیازهای زبانی را نداشته باشیم نمی‌توانیم صحبت از یادگیری زبان به میان آوریم.

آموزش مهارت‌های یادگیری یا آموزش زبان عربی؟

یادگیری مهارت‌های زبانی نقش بسزایی در نیتیو لایک شدن زبان آموزان دارد. مهم‌ترین هدف در زبان عربی مکالمه عربی می‌باشد برای تحقق این امر نیازمند ارزشیابی کتاب‌ها و منابع عربی هستیم. این ارزشیابی باید متناسب با اهداف آموزشی (نیتیو لایک) صورت گیرد اما بین اهداف آموزشی، تدریس زبان عربی و ارزشیابی، هماهنگی وجود ندارد و عمدتا بر قواعد تکیه دارد تا مهارت‌های یادگیری.
اما با مهارت‌های یادگیری زبان تا چه حد آشنایی دارید؟ از مهارت‌های یادگیری تا چه اندازه برای یادگیری زبان عربی استفاده می‌کنید؟
مادامی که سیستم آموزشی در مسیر درستی قدم بردارد باعث ایجاد عادات زبانی صحیح در زبان آموزان می‌شود. برخی از مهارت‌های زبانی شامل: ایجاد عادات زبانی مربوط به تلفظ و لحن، شناخت فرهنگ زبانی، کپی کردن و… است.
در حال حاضر زبان عربی برای ما ایرانیان به عنوان یک زبان فرهنگی محسوب می‌شود به عبارتی شناخت فرهنگ کنونی ما در گرو فهم و درک زبان عربی و فرهنگ مردم آن کشور می‌باشد. همه این عوامل باعث می‌شود که در سیستم آموزشی به دنبال رویکردی باشیم که پاسخگوی نیازهای زبانی ما باشد.
اگر بخواهیم رویکرد و روش مناسبی را متناسب با نیازهای خود انتخاب کنیم و از طریق آن رویکرد و سیستم آموزشی به رفع نیازهای زبانی خود بپردازیم باید یادگیری مهارت‌های زبانی را در دستور کار قرار دهیم. در این میان اساتید نقش بسیار مهمی در جهت ترغیب و تشویق زبان آموزان برای یاد دهی مهارت‌های زبانی خواهند داشت.
در حال حاضر تنها روشی که توانسته است فرهنگ زبانی مردم آن کشور را به ما آموزش دهد از طریق آموزش زبان با سریال می‌باشد. در این مسیر خوب دیدن و شنیدن نقش بسیار اساسی دارد.
در سیستم یادگیری محور زبان آموزان در مسیر یادگیری غرق خواهند شد. برای مثال بسیاری از ما بدون شناخت و اطلاع از نرم افزارها و سخت افزارهای تلفن همراه به استفاده مداوم از آن می‌پردازیم. یادگیری زبان عربی هم به همین شکل است. بسیاری از زبان آموزان بدون اطلاع از آن زبان، توانایی استفاده از آن را دارند.

دائمی یا موقتی بودن مهارت‌های یادگیری؟

اهمیت و ارزش یادگیری زمانی مشخص می‌شود که ما را از تمام آنچه آموخته‌ایم محروم کنند. دلیل اصلی که باعث متمایز شدن انسان از دیگر موجودات می‌شود یادگیری است.
از زمانی که یادگیری زبان را آغاز کنید تا زمانی که اراده کنید می‌توانید به یادگیری زبان ادامه دهید. برای داشتن یادگیری نامحدود علاوه بر سیستم آموزشی مناسب نیاز به اراده خوده زبان آموزان می‌باشد. همه علاقه‌مندان و فراگیران زبان عربی باید به صورت مداوم به استفاده از آن زبان بپردازند و سعی در استفاده دائم از مهارت‌های زبانی خود، داشته باشند.

آموزش زبان عربی به سبک احمدرضا ابراهیمی

من تا به این جای مقاله سعی کرده‌ام شما را با سیستم آموزش محور و یادگیری محور آشنا کنم. در حال حاضر با در نظر گرفتن نیازهای زبانی زبان آموزان و پیشرفت‌های روز دنیا و برای نیتیو لایک شدن نیاز به سیستم آموزشی متفاوت می‌باشد.
آموزش زبان با سریال در حال حاضر بهترین و نزدیک روش برای نیتیو لایک شدن می‌باشد. این روش با ایجاد عادات و مهارت‌های یادگیری باعث می‌شود در مدت زمان کوتاهی به زبان هدف تسلط پیدا کنید. بنابراین سیستم آموزشی باید مطابق با تغییرات و نیازهای زبانی زبان آموزان انتخاب شود.
سایت زبان احمدرضا ابراهیمی با ابداع دوره‌های راکت باعث شده است آرزوی دیرینه زبان آموزان یعنی نیتیو لایک شدن به حقیقت بدل شود به گونه‌ای که در پایان دوره‌های راکت تشخیص زبان آموزان از نیتیو لایک‌ها سخت خواهد بود. دوره‌های راکت به دو صورت VIP Rocker (آموزش زبان عربی در 50 روز) و Tailored Rocket (آموزش زبان عربی در 50 جلسه) برگزار می‌شوند و شما می‌توانید بسته به نیاز و با کمک مشاوران ما به انتخاب هر یک از دوره‌ها اقدام کنید. در دوره‌های راکت همیشه تاکید اصلی بر تقویت مهارت مکالمه زبان عربی بوده است اما شما در حین یادگیری این مهم می‌توانید دیگر مهارت‌ها را در کنار این مهارت و با سرعت بیشتر و زمان صرف شده‌ی کمتری فرا بگیرید.
برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت مشاوره رایگان و نیتیو لایک شدن می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی زیر با ما ارتباط حاصل نمایید:

_ پشتیبانی سایت
_ تماس با شماره تلفن 09333558002