فهرست مطالب

دوره های آموزش زبان عربی
بهترین روش های آموزش زبان عربی
آموزش زبان عربی در ۵۰ روز
مهارت های آموزش زبان عربی
آموزش زبان عربی از صفر

خداوند منان در آیه ای می فرمایند: و از نشانه های او آفرینش آسمان ها و زمین و تفاوت زبان های شما و رنگ های شماست!
این آیه درباره شگفتی اختلاف زبان، در میان اقوام مختلف، سخن می گوید و باعث می شود با کمی تفکر و تامل به جذابیت این موضوع پی ببریم. ما در هر شهر و روستایی که پا بگذاریم، متوجه این تفاوت ها می شویم و حتی در یک شهر هم امکان دارد همه مانند همدیگر صحبت نکنند. این تنوع و اختلاف ها از زیبایی های این جهان هستند. اینکه بتوانیم به گویش دیگران واقف شویم و بتوانیم با مردم سراسر دنیا ارتباط برقرار کنیم، یک هنر است و هر کسی نمی تواند به این هنر بدون تلاش و خواستن دست یابد.
تسلط بر گویش دیگر شهرهای ایران قطعا تنها مختص به زبان انگلیسی نبوده و نیست و زبان های دیگر نیز علاقه مندان به خود را دارند. اما زبان عربی و انگلیسی بیشتر در بین ما رواج داشته و مراجعین بیشتری را به خود اختصاص داده اند. اما دلیل این همه علاقه مندی چیست؟ چرا ما زبان عربی را فرا می گیریم؟ یادگیری زبان عربی برای ما چه مزیت هایی دارد؟ و بسیاری از سوال های دیگر که بهتر است به جواب آنها بپردازیم.

چرا زبان عربی را فرا می گیریم؟
اگر شما به یادگیری زبان عربی علاقه مند هستید باید بدانید عربها نیز مانند سایر اقوام دیگر در میان خود گویش های متفاوت دارند. این زبان در میان ده زبان برتر و رایج جهانی قرار دارد و بسیاری از مسلمانان معتقد به یادگیری آن هستند چرا که کتاب مقدس ما قرآن به این زبان است و شاید مهم ترین دلیل برای یادگیری زبان عربی همین دلیل باشد. اما دلایل دیگر را در زیر شرح می دهیم.
• زبان عربی زبان قرآن است.
• زبان احادیث و گفته های راهبران دین است.
• زبان مشترک میان مسلمانان است.
• یادگیری آن یک ورزش موثر برای مغز ماست.
• زبان وسیله ارتباط است.
• زبان عربی، زبان همسایه های عرب زبان ماست.
• یادگیری این زبان برای سفرهای تفریحی به کشورهای عربی کاربرد دارد.
• یادگیری این زبان برای تجارت با این کشورها، یک ضرورت است.
• یادگیری این زبان در سفرهای زیارتی به مکه، مدینه و … برای شما یک مهم است.
• اگر قصد ادامه تحصیل و یا مهاجرت دارید این زبان را فرا بگیرید.

دوره های آموزش زبان عربی

یادگیری زبان عربی برای کسانی که قصد ادامه تحصیل، مهاجرت یا ایجاد کسب و کار را دارند یک ضرورت است. اگر شما علاقه به تدریس زبان عربی دارید بهتر است که از امروز تلاش خود را برای رسیدن به هدفتان کرده و سعی کنید با آگاهی و البته جدیت در این مسیر گام بردارید.
به دلیل اهمیت این گویش، از مقاطع ابتدایی در مدارس تا مقاطع دانشگاهی، زبان عربی به ما آموزش داده می شود و از همان ابتدا با نحوه صحیح خواندن قرآن ما را آشنا می کنند. اما آیا برای مکالمه کردن و یک ارتباط موثر یادگیری زبان عربی در این حد برای ما کافی است؟ آیا ما می توانیم پس از فارغ التحصیلی به خوبی صحبت کنیم یا به خوبی متوجه مکالمه در میان دو نفر بشویم؟
برای جواب به این سوال شاید بد نباشد اطلاعات زبان عربی مان را بررسی کنیم! همانطور که می بینید ما هیچ کدام از آن دروس را به خوبی به خاطر نمی آوریم و در گفتن یک جمله ساده عربی ناتوان هستیم.
اما مشکل کجاست؟ آیا صرف ۱۲ سال زمان نباید به ما نتیجه ی بهتری بدهد؟ شاید بزرگترین اشتباه در سیستم آموزشی ما کاربردی نبودن آن است. ما همه دروس را به صورت تئوری فرا می گیریم از جمله کامپیوتر و ریاضی تا زبان عربی یا انگلیسی!

زبان آموزان از اساتید خود چه انتظاراتی دارند؟

یک معلم یا استاد خوب قبل از هر چیزی باید خود یک برنامه تدریس هدفمند و برنامه ریزی شده داشته باشد. منعطف و انعطاف پذیر باشد و بتواند کلاس را با توجه به نیاز شاگردانش پیش ببرد. یک استاد خوب زمینه خلاقیت شاگردان خود را مهیا می کند و اجازه می دهد همه زبان آموزان در یک حد خود را نشان بدهند. زبان آموزان انتظار دارند که استاد تا قبل از اینکه آنها به موضوعی مسلط نشده اند به سراغ موضوع بعدی نرود و به آنها آموزشی کاربردی بدهد. دوره های آموزش زبان، به صورت ترمیک، فشرده و نیمه فشرده برگزار می شود. دوره های ترمیک به صورت های مختلف در حال برگزاری است اما اصولا به صورت سه روز در هفته و جلسات یک ساعت و نیمه تا دو ساعته برگزار می شود. اصول یادگیری بیشتر آموزشگاه ها بر اساس متدهای آموزش زبان در جهان است. اما متاسفانه هنوز کتاب یا متدی که بتواند نظر همگان را به خود جلب کند در آموزش زبان عربی اتفاق نیفتاده است.
دوره های فشرده زبان عربی نیز در همه ی آموزشگاه ها برگذار می شود و تمرکز بیشتر حول محور مکالمه و تقویت این مهارت است. الفبای عربی به دلیل اینکه با الفبای فارسی وجوهات مشترک بسیاری دارد یادگیری آن برای ما فارسی زبانان آسان تر است و ما می توانیم با سرعت بیشتری نسبت به سایر کشورها این زبان را فرا بگیریم. ما در بسیاری از مکالمات روزمره خود از کلمات عربی استفاده می کنیم و برای همین تلفیق این کلمات از زبان فارسی برای ما آسان صورت نمی پذیرد.
گرچه در سالهای اخیر بسیاری از ادیبان ما و کارشناسان ما در زمینه ادبیات فارسی تلاش کرده اند لغات و کلمات بیگانه را از زبان فارسی حذف کنند اما همچنان شاهد آن هستیم که حذف بسیاری از این لغات برای ما آسان نخواد بود و با زندگی روزمره ما عجین شده اند.

بهترین روش های آموزش زبان عربی

بهتر است در همان ابتدا خود را موظف به داشتن یک برنامه مدون کنیم. این کار باعث می شود که شما به برنامه ریزی در این راه عادت کرده و به خوبی بتوانید ادامه مسیر را طی نمایید.

• جملات و اصطلاحات کاربردی زبان عربی را فرا بگیرید.
این کار به شما کمک می کند تا مسیر را با اطمینان خاطر بیشتری طی کنید و شما را از حالت خستگی و بی حوصلگی بیرون بیاورد. بسیاری از ما تشنه این هستیم که در همان ابتدا با جملات کاربردی آشنا شویم و آهستگی و پیوستگی در زمینه یادگیری زبان عربی برای افراد خسته کننده است و باعث دلزدگی در آنها می شود.

• لغات را در جملات فرا بگیرید.
حفظ کلمات یک کار کارشناسانه و علمی نیست. این کار باعث می شود که این کلمات برای مدتی محدود در ذهن شما بمانند. اما یادگیری کلمات در جمله شما را در به خاطرسپاری طولانی مدت آن ها کمک بسیاری می کند.

• آموزش اولیه زبان عربی را با لغاتی که در زبان ما نیز رواج دارد شروع کنید.
این کار به شما انرژی می دهد و این احساس به شما منتقل می شود که دایره لغات بسیاری را یاد گرفته اید و می توانید مسیر خود را کوتاه ببینید.

• همراه با هم کلاسی های کلاس زبان عربی بیشتر وقت بگذرانید.
تشکیل گروه های اینترنتی و چت کردن و ارسال فایل های صوتی می تواند به پیشرفت شما کمک بیشتری بکند. اینکه خود را موظف به عضویت در چنین جمع هایی بدانید به شما کمک می کند تا سرعت بیشتری برای پیشرفت در این زمینه به دست بیاورید. صحبت کردن با دوستان خود مخصوصا با ارسال فایل های صوتی می تواند مکالمه شما را قوی تر کند، به یادگیری این جملات در حافظه بلند مدتتان کمک کند، همچنین به شما کمک کند تا بیشتر به ضعف های تلفظی خود پی ببرید و کلمات مورد نیاز خود را در طول روز  شناسید. چت کردن و ارسال پیامک در برنامه های واتس اپ یا تلگرام نیز به تقویت مهارت خواندن و نوشتن عربی شما کمک می کند و به سرعت بیشتری املای کلمات را یاد می گیرید و همچنین دستور زبان و قواعد عربی را به صورت ناخودآگاه فرا می گیرید.

• یک صفحه شخصی در اینترنت برای خود دایر کنید.
داشتن یک دفترخاطرات نیز می تواند به شما کمک کند که خاطرات خود را به صورت روزانه به زبان عربی در آن ثبت کنید و همین امر باعث می شود که هر چیزی را که فرا می گیرید برای مدتی طولانی تر و یا حتی همیشه به خاطر بسپارید. این دفتر خاطرات می تواند با استفاده از یک وبلاگ و یا یک پیج شخصی در اینستاگرام یا فیسبوک نیز صورت بگیرد که خود به دلیل در دسترس بودن همگان می تواند دلیل بر تلاش دو چندان شما عزیزان باشد.

• از آینه کمک بگیرید.
اگر از اعتماد به نفس بالایی برخوردار نیستید و یا کمرو هستید و نگران این هستید که هر آنچه را که فرا گرفته اید به فراموشی بسپارید، آینه به شما می تواند کمک بزرگی بکند. با صدای بلند با مکالمه با خود در آینه بپردازید و با خودتان عربی صحبت کنید.

• عربی را در همه جا به کار ببرید.
به طور مثال می خواهید زیر اجاق را روشن کنید، اجاق را به عربی تلفظ کنید. یا وقتی که در یخچال را باز می کنید که چیزی بردارید به صورت موردی اسم آنها را به عربی بگویید.

• به دنبال دوستان عرب زبان باشید.
اگر در گذشته به کسی این حرف را می زدیم به نظرش بسیار خنده دار می آمد چرا که این کار نیاز به این داشت که او مسافت طولانی ای را طی کند تا بتواند با یک عرب زبان به مکالمه بپردازد. یا باید وقت زیادی را صرف می کرد تا بتواند یک فرد عرب زبان  پیدا کند. اما امروزه با به وجود آمدن اینترنت و دنیای بزرگ ارتباطات، این ارتباطات راحت تر شده و شما می توانید به راحتی یک دوست عرب پیدا کنید.

• زبان گوشیتان را به عربی تغییر دهید.
به دلیل استفاده زیاد از گوشی شما می توانید بسیاری از کلمات و جملات کاربردی عربی را در حین استفاده از تلفن همراهتان فرا بگیرید و این در ذهن ناخودآگاه شما ثبت می شود.

آموزش زبان عربی در ۵۰ روز

این نوع از آموزش عربی، یک دوره فوق فشرده است. و بنا به درخواست خود زبان آموزان و حق انتخابی که دارند به صورت های خصوصی یا نیمه خصوصی و یا حتی گروهی نیز برگزار می شود. در این نوع آموزش، زبان آموز باید از وقت آزاد بیشتری نسبت به سایر زبان آموزان دوره های دیگر برخوردار باشد و نیاز به تلاش و تمرین مستمر بیشتری دارد. همه دوره های آموزش زبان عربی در ۵۰ روز از پشتیبانی آنلاین برخوردار هستند. و در این سبک از آموزش خدمات حضوری و آنلاین متفاوتی در اختیار شخص قرار می گیرد. در این روش بهتر است که دقت نمایید که حتما کلاس ها به صورت حضوری نیز برقرار شود تا شما بتوانید با یک پشتوانه قوی این راه را مطمئن تر ادامه دهید.
آموزش زبان عربی در ۵۰ روز برای افرادی که به تازگی قصد سفر به کشورهای عرب زبان را کردند یا می خواهند به این کشورها مهاجرت بکنند یا در این کشورها مشغول به کسب و کار یا ادامه تحصیل بشوند، روش ایده آلی است. این روش یک روش مکالمه محور است و تمرکز و هدف اصلی در این دوره ها یادگیری مکالمه عربی است. این امر باعث می شود شما بتوانید با مدتی کم و محدود از پس نیازهای خود در کشورهای عرب زبان برآیید. در این دوره ها شما دیگر نگران ارتباط برقرار کردن با افراد عرب نیستید و به خوبی می توانید لغات و عبارات را تلفظ و ادا کنید.

آموزش زبان عربی به صورت فشرده

یادگیری زبان به صورت فشرده، یکی از متدهای آموزش زبان پرطرفدار در میان علاقه مندان به آموزش زبان است. فراگیری زبان با استفاده از روش های یادگیری زبان به صورت های فشرده و نیمه فشرده، برای علاقه مندانی که فرصت کافی برای نشستن بر سر کلاس های ترمیک زبان را ندارند یک معجزه است. اینکه شما مجبور نباشید در طی دو سال و به صورت مستمر به آموزش زبان بپردازید خود یک مزیت است. مخصوصا برای عزیزان شاغل یا کارمند و یا کسانی که در زمان کمی باید خود را آماده ی مهاجرت یا ادامه تحصیل در کشورهای عربی بکنند، این روش، روشی کاربردی و با فایده است.
دوره های فشرده به صورت خصوصی یا گروهی و یا حتی نیمه خصوصی در اصفهان در حال برگزاری است و شما بسیار خوشبخت هستید که توانسته اید در این عصر به یادگیری زبان اقدام نمایید. چرا که بنا به نیاز شما کلاس های متنوعی تشکیل می شود که کار را برای زبان آموزان زبان عربی آسانتر می کند.
در دوره های فشرده همیشه تاکید اصلی بر تقویت مهارت مکالمه زبان عربی بوده است اما شما در حین یادگیری این مهم می توانید دیگر مهارت ها را در کنار این مهارت و با سرعت بیشتر و زمان صرف شده ی کمتری فرا بگیرید.

مهارت های آموزش زبان عربی

مهارت های زبانی در هر گویشی از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که خوب شنیدن، خوب نوشتن، خوب خواندن و خوب صحبت کردن از مسائل پایه ولی اصلی در یادگیری هر زبانی است. آموزش زبان برای افراد مبتدی یا افرادی که در سطح بالاتر قرار دارند به یک شکل است و این سطح با قدرت شما در کسب این مهارت ها بالاتر می رود. اگر شما بتوانید این چهار مهارت اولیه را به خوبی در خود تقویت کنید در واقع توانسته اید مهم ترین و اصلی ترین بخش در آموزش زبان را کسب کنید.
خب حالا بیایید با هم به یک شرح جامع از این مهارت ها و دلیل اهمیتشان بپردازیم.

• مهارت Speaking

مهارت اسپیکینگ یا صحبت کردن یکی از اصلی ترین مهارت ها در یادگیری همه زبان ها است. این مهارت در بین زبان آموزان از اهمیت بالایی برخوردار است. و کسب آن بیش از دیگر مهارت ها به تمرین و صرف وقت نیاز دارد. این مهارت به شما کمک می کند تا بتوانید به خوبی مکالمه برقرار کنید و با افراد بومی عربی به خوبی به صحبت کردن بپردازید. داشتن این مهارت به شما کمک می کند که یک سخنور خوب در شغل های سخنوری به زبان عربی شوید. اینکه بتوانید به خوبی صحبت کنید نیازمند خوب تلفظ کردن کلمات و ادای صحیح آن ها است. در واقع با تمرین و تکرار مکرر می توانید پی ببرید که یک فرد عرب زبان چطور جملات را ادا می کند, کی کلمه ای را به شدت بیشتری تلفظ می کند و کجا صدای خود را زیر یا بم می کند. اما چه روش های آموزشی ای برای تقویت این مهارت کارآمد است؟
 دیدن فیلم و سریال های عربی
 گوش دادن به فایل های صوتی یا موسیقی مربوط به کشورهای عربی
 گوش دادن به اخبارهای شبکه های عربی زبان
 گوش دادن به پادکست های زبان عربی
 مکالمه برقرار کردن با افراد بومی یا همکلاسی های خود
 صحبت کردن در جلوی آینه با خود
 ضبط کردن صدای خود

• مهارت Listening
از مهارت های مهم دیگر مهارت گوش دادن و متوجه شدن در زبان عربی است. خوشبختانه امروزه با به وجود آمدن متدهای آموزشی نوین، یادگیری زبان بسیار آسان تر شده است. اینکه همه امکانات برای یادگیری آسان را می توانیم در هر کجای این جهان ببینیم باعث خوشبختی است. اگر شما بتوانید خوب گوش دادن را تمرین کنید و به خوبی متوجه صحبت کردن یک فرد بومی شوید، شما توانسته اید به این مهارت مهم دست یابید. اما چه روش های آموزشی برای تقویت مهارت شنیداری زبان کارآمد است؟
 گوش دادن به رادیو
 گوش دادن به پادکست
 گوش دادن به موسیقی
 گوش دادن به مکالمه های دو یا چند فرد بومی
 گوش دادن به فایل های صوتی مربوط به همین موضوع

• مهارت Writing
مهارت رایتینگ یا همان نوشتن نیز به شما کمک می کند تا در هنگام نوشتن یک نامه یا یک فرم استخدامی و… بتوانید به خوبی بنویسید و منظور خود را برسانید و در عین حال بدون هیچ غلط املایی ای به بهترین حالت ممکن منظور خود را به مخاطب خود برسانید. با تمرین نوشتن شما می توانید لغات و اصطلاحات و عبارات بسیاری را در ذهن خود بسپارید و در حافظه بلند مدتتان آن ها را نگه دارید. اما چه کارهایی می تواند به تقویت مهارت نوشتن به شما کمک کند؟
 حل تمرین
 خاطره نویسی روزانه
 چت کردن با دوستان خود به زبان عربی

• مهارت Reading
تقویت مهارت خواندن به شما کمک می کند تا با صحیح خواندن متوجه مفهوم و موضوع مطلب شده و بتوانید از خواندن کتاب یا نامه و یا یک متن کوتاه از طرف دوستتان لذت ببرید. مهارت ریدینگ یا همان خواندن، مانند هر سه مهارت دیگر یکی از مهارت های مهم و کاربردی در زمینه یادگیری زبان عربی است. اینکه بتوانید خوب بخوانید خود یک مهارت است که نیاز به تمرین مستمر دارد و شما می توانید با یک برنامه ریزی دقیق به این امر مهم نیز دست پیدا کنید. اما چه کارهایی می تواند به تقویت مهارت خواندن در زبان عربی به شما کمک کند؟
 خواندن کتاب، مجله یا مقالات اینترنتی به زبان عربی
 خواندن کتاب قرآن
 استفاده از پادکست ها
 تغییر زبان گوشی یا لب تاپتان به زبان عربی
شما با خوب خواندن و تقویت این مهارت، می توانید قواعد و دستور زبان عربی را نیز به صورت ناخودآگاه فرا بگیرید. و جمله بندی های درستی داشته باشید.

آموزش زبان عربی از صفر

بهتر است یادگیری هر زبانی را با جدیدترین روش های آموزش زبان، از پایه شروع کنیم. ما زبان عربی را در دوران مدرسه از صفر شروع کردیم و با یک سری قواعد اولیه و مهم نیز آشنا شدیم؛ هرچند که آموزش های مدارس نتوانست به ما نتیجه درستی را بدهد و مانند زبان انگلیسی، بسیاری از ما آموزش آن را در آموزشگاه های آموزش زبان فرا گرفتیم.
این ناکارآمدی سیستم آموزشی نادرست به ما برمی گردد. اما یادتان باشد که برای هیچ کاری دیر نشده است و شما می توانید از همین امروز زبان عربی را از پایه فرا بگیرید. اگر شما می خواهید که در کنار کلاس های آموزش زبان عربی، خود نیز در منزل به یادگیری زبان مشغول باشید بهتر است از همین ابتدا عربی را وارد زندگی خود کنید. یادگیری زبان را باید برای خود یک هدف کنید تا در همان ابتدا بتوانید با عزم و تعهد به این کار مهم, آن را به سرانجام برسانید. شما می توانید از نرم افزارهای مختلف نیز برای این کار کمک بگیرید. در این نرم افزارها اصولا بخشی به عنوان فلش کارت برای حفظ کردن لغات برای کاربران وجود دارد و خود یک دیکشنری تصویری نیز محسوب می شود. در پایان چند نمونه از نرم افزارهای خود آموز زبان عربی را به شما معرفی می کنیم که شامل موارد زیر هستند:

Arabic Alphabet TenguLogi: این نرم افزار قابل نصب بر روی گوشی های اندروید شما می باشد و به صورت آفلاین و بدون اینترنت هم قابل استفاده است. این نرم افزار پرطرفدار برای افراد مبتدی در زبان عربی قابل استفاده است.

Learn Arabic- Language Guide: این نرم افزار هم قابل استفاده بر روی گوشی های اندروید است و به صورت آفلاین مورد استفاده قرار می گیرد. این نرم افزار برای افراد مبتدی در یادگیری زبان عربی کاربرد دارد و شما می توانید با استفاده از این نرم افزار الفبای عربی، اعداد و لغات و گرامر آموزش ببینید.

Learn Arabic Phrasebook: این نرم افزار به افرادی که سطح متوسط دارند کمک می کند که سطح زبانی خود را بالا ببرند. این نرم افزار نیز بر روی گوشی های اندروید قابل نصب است و به صورت آفلاین می توانید از آن استفاده کنید. از ویژگی های این نرم افزار داشتن راهنما برای مسافران است که باعث جذابیتش در بین علاقه مندان شده است.

در ضمن دروس اولیه زبان عربی شامل یادگیری اعداد عربی، روزها، سلام و احوالپرسی، الفبا و ضمایر و قواعد زبان عربی هستند که در سطوح اولیه به شما آموزش داده می شود و همینطور که می بینید شما می توانید با تمرین روزانه خود همان ابتدای راه اطلاعات زیادی را کسب کنید.