امروز اولین جلسه Movers۲ در واحد پسرانه آکادمی زبان بهین دانش، با حضور زبان آموزان ۸ تا ۱۱ساله، برگزار شد. دوره Movers از شش ترم تشکیل شده است که پس از دوره Starters، برگزار می شود و دوره ای پیشرفته برای زبان آموزان این رده سنی محسوب می شود.

برای اینکه بتوانیم از محیط کلاس و نحوه تدریس، برای شما گزارشی تهیه کنیم، برآن شدیم تا در همین ابتدا در این کلاس حضور پیدا کرده و در کنار این عزیزان، گزارشی کوتاه تهیه بنماییم. با ما همراه باشید…

 

عملکرد خوب اساتید

استاد در همان ابتدای ورود به حضور و غیاب پرداختند و چون اولین باری بود که با این عزیزان کلاس داشتند، از هر کدام از آنها خواست که از خودشان بگویند و با هم به گفتگو پرداختند. زبان آموزان با این سن کم مسلط بوده و توانستند از دانش زبانی خود به خوبی در این مکالمه، استفاده نمایند. استاد از آنها بخاطر تسلطشان تشکر کرد و به آنها گفت: خوشحالم که زبان آموزانی با این انرژی خوب و مثبت در این ترم دارم و پشت این همه انرژی و اعتمادبنفس، قطعا استاد ترم پیش شما وجود داشته که توانسته با شما به خوبی و تا این حد کار کند و البته تلاش و عشق و جدیت خوده شما هم مرا شگفت زده کرده است. زبان آموزان در همان ابتدا، مورد تشویق استاد خود قرار گرفتند و این باعث شد که شروع کلاس با احساس مثبت و خوب شکل بگیرید.
یک استاد خوب، قبل از هر چیزی خود را با نیازهای زبان آموزان آشنا می کند و نحوه تدریسش را با نیاز آنها مطابقت می دهد. اینکه بتوانیم کلاس را طوری مدیریت بکنیم که زبان آموزان حتی تا دقایق آخر، سرزنده و شاد باشند، هنر استاد است و امیدوارم ما بتوانیم برای شاگردان خود از این هنر برخوردار باشیم.

 

IELTS7 Banner 01 8

 

شروع کلاس با شعر و موسیقی

شروع کلاس در ابتدا با شعری که در ابتدای درس و از دستگاه پخش می شد، شروع شد و برای تسلط به این موضوع، شعر با زبان انگلیسی، برای بار دوم برای زبان آموزان پخش شد و از آن ها خواسته شد تا اینبار پس از گوش سپردن به شعر در حال پخش، سعی به خواندن از روى متن شعر داخل کتاب بکنند. سپس از آن از آنها خواسته شد تا با حالتی شعرگونه شروع به خواندن شعر تا جایی که می توانند بکنند. سپس استاد از آن ها پرسید که آیا متوجه معنی شعر می شوند یا خیر و پس از آن جاهایی از شعر را که حس می کردند که زبان آموزان، متوجه نمی شوند را با تمام تلاش به زبان انگلیسى و همراه با زبان بدن و حرکات اشاره برایشان توضیح می دادند و از آن ها درخواست می شد تا آنها هم به انگلیسی صحبت کنند. روش تدریس زبان، آن هم به این شکل مورد استقبال آنها قرار گرفت و کلاس از کسالت و سکوت اولیه به طور کامل خارج شد و همه با ذوق و شوق با استاد همکاری می کردند.

 

 

در ادامه کلاس به چه شکل گذشت؟

سپس کلمات درس جدید انگلیسی، همراه با سی دی توسط استاد آموزش داده شد.فایل صوتی پخش شد و از آنها خواسته شد تا به خوبی به نوع ادای کلمات و تلفظ آنها دقت بکنند و سپس همگی با هم به تکرار این کلمات همراه با سی دی و استاد گوش بدهند. اشتباهاتی در تلفظ هایشان داشتند که با گفتن یکبار تلفظ اشتباه و یکبار هم درست آن توسط استاد، زبان آموزان با تلفظ درست هر یک از آنها آشنا شدند. تلفظ اشتباهشان با حالتى طنزگونه برایشان تکرار می شد و استاد به آنها به حالتی طنز می گفت که اگر به این شکل تلفظ بکنید خیلی خنده دار است و همه ی آنها با صدای بلند، می خندیدند. کلاس ادامه خوبی داشت و به خوبی انرژی آنها حفظ شده بود و کلاس از حالت خشک و آموزشی به حالتی دوستانه و سرگرم کننده تبدیل شده بود.

 

 

در ادامه یکی از زبان آموزان از استاد پرسید، چرا باید ما تلاش بکنیم که کلمات را به درستی ادا کنیم و اگر نتوانیم این کار را بکنیم چه می شود. که در جواب استاد به آنها توضیح داد که در اینصورت افراد بومی متوجه صحبت کردن شما نمی شوند و با لهجه فارسی و لهجه انگلیسى یک جمله یکسان را به انگلیسی بیان کردند و آنها با تن صدا و لهجه استاد، متوجه این موضوع شدند.

 

با رویای رسیدن  به هدفتان، زندگی کنید و برای تبدیل رویاهایتان به واقعیت، تلاش کنید…

 

 

امروز یاد گرفتیم…

موضوع درس در مورد پرسش از مکان های عمومى داخل خیابان بود که برای مثال سوال می شد که سینما کجاست. این مبحث در دنیاى واقعی برایشان توضیح داده شد. به طور مثال، کتاب فروشى داخل خیابان X هست و وقتی کسى می خواهد از شما آدرس بپرسد شما باید اینگونه و با استقاده جملات قید شده در کتاب که با آن ها کار شد، جواب مخاطب خود را بدهید. همچنین، روی موقعیت خود بچه ها نسبت به همدیگر و بغل دستیشان و موقعیت اشیا کلاس مثال زده شد که کاملاً موفقیت آمیز بود و بچه ها اشتیاق نشان دادند و مدام سوال می پرسیدند تا متوجه شوند که مکانیزم این پرسش و پاسخ چگونه هست و برایشان کاملاً جالب و سرگرم کننده بود. سپس از آنها خواسته شد که دو به دو باهم پرسش و پاسخ انجام دهند و موقعیت مکان های مختلف داخل عکس کتاب را از همدیگر بپرسند و استاد تنها در صورت نیاز به آنها کمک می کرد و سعی می کردند که آنها را در مشارکت در کار گروهی کلاس، راغب بکنند.
زبان آموزان به خوبی و با تسلط و تمرکز، توانستند به این موضوع مسلط بشوند و از مثال های کاربردی و متناسب با واقعیت های زندگی خود، استفاده نمایند.

در نهایت کلاس امروز حتی تا دقایق پایانی سرشار از فعالیت و مشارکت بود و از این بابت به ما نیز انرژی خوبی منتقل شد.

 

پایانی لذت بخش

در آخر جلسه هم بچه ها تمایل به بازى با اعداد داشتند که همگى بازى کردیم و من هم وارد بازیشان شدم. برایشان خیلی لذت بخش و سرگرم کننده بود؛ به خصوص که بعد از تدریس به نوعی یک استراحت برایشان محسوب می شد. باید توجه داشت که این گروه سنى از زبان آموزان را باید مدام با فعالیت هاى سرگرم کننده مشغول نگه داشت و محیطی جذاب و فعال و پویا برای آن ها ایجاد کرد.

زبان آموزان همیشه در محیط های پویا و خلاق بیشتر می توانند توانایی ها و خلاقیت های خود را بروز بدهند. استادانی که بتوانند این زمینه را برای زبان آموزان خود فراهم بکنند تا سالیان سال در ذهن شاگردان خود می مانند و قسمتی از موفقیت آنها محسوب می شوند. یادگیری زبان به دلیل اینکه از آن به یک روند آموزشی خشک یاد شده است، می تواند با محیط های تخصصی آموزش زبان ، هدف خود را از آموزشی صرفا خشک و قانون مدار به آموزشی همراه با سرگرمی، ایجاد محیطی برای ایده پردازی و خلاقیت و … تبدیل نمایید. نظر شما چیست؟