امروز دومین جلسه کلاس زبان انگلیسی ویژه بزرگسالان (Essential ۱) با حضور زبان آموزان در ساعت ۱۶:۴۵ شروع شد. این در حالی است که کم کم به انتهای پاییز می رسیم و ۱۴ آذر نوید رسیدن فصلی نو را به ما می دهد. استاد همین موضوع را برای شروع کلاس انتخاب کردند و به انگلیسی درباره فصل ها و تاثیر این تغییرات، در ما انسان ها صحبت کردند. دیدن شور و شوقی که در نگاه تک تک زبان آموزان موج می زد در من به عنوان یک مهمان ویژه احساس خوبی را رقم زده بود. استاد از زبان آموزان خواست که کمی درباره خودشان، صحبت بکنند. این روشی بود برای درگیر کردن تمامی آنها در بحث های کلاس و تقویت مهارت مکالمه!

در ادامه با هم گزارشی کوتاه از کلاس زبان انگلیسی می خوانیم.

 

IELTS7 Banner 01 8

 

کارهایی را انجام بدهید که در شما احساس خوبی به وجود می آورند

شروع جلسه با پخش یک آهنگ به زبان انگلیسی آغاز شد. موضوع این ترانه، مرتبط با موضوع درس امروز بود. همه زبان آموزان با شادی و هیجان، آهنگ را با هم و یک صدا می خواندند و کلاس سراسر شور و شوق شده بود. یادگیری زبان انگلیسی با موسیقی و ریتم می تواند زمینه یادگیری را به مراتب افزایش بدهد و من به وضوح شاهد تاثیرات مثبت این روش یادگیری بودم. بعد از اتمام آهنگ کلمات مرتبط با شغل های مختلف، به صورت پی دی اف آموزش داده شد. آموزش به قدری تکرار و تمرین شد که تمامی زبان آموزان کاملا به موضوع درس مسلط شدند و به راحتی می توانستند درباره این موضوع و اسامی شغل ها صحبت بکنند. یادگیری زبان با موسیقی، سرعت یادگیری را در تمامی رده های سنی به ویژه رده سنی نونهالان، افزایش می دهد.

 

 

کلاس شکلاتی

استاد مقداری شکلات در بسته بندی ها و رنگ بندی های متفاوت را در حالی که کاغذهایی به هر یک وصل بود را، با خود به کلاس آوردند.
روی هر کاغذ یک شغل نوشته شده بود که بدون اینکه بقیه بدانند هر شکلات مربوط به چه شغلی است، یکی از شکلات ها را انتخاب کردند. کلاس به گروه های دو نفره تقسیم شد و هم بعد از خوردن شکلات ها، برای شروع بازی لحظه شماری می کردند. هر عضو باید کلمات نوشته شده روی برگه ها را به صورت پانتومیم برای هم گروهی خود در یک مدت مشخص بازی می کردند، به نحوی که هم گروهیشان بتواند در مدت زمان تعیین شده کلمه را تشخیص بدهد. گروهی که به درستی حدس می زدند و در مدت زمان مقرر به جواب سوال می رسیدند، یک امتیاز کسب می کردند. تمامی ما از صدای خنده و هیجان آنها به وجد آمده بودیم و کلاس رنگ و بویی شاد به خود گرفته بود. در نهایت به گروهی که تعداد امتیاز بیشتری کسب کرده بودند یک بسته شکلات هدیه داده شد و صدای سوت و کف زبان آموزان به آسمان در آمد . کلاس شکلاتی ما به این طریق به پایان رسید.
بهتر است به این نکته بپردازیم که آموزش زبان انگلیسی همراه با بازی، تنها مختص به کودکان نیست و ما می توانیم با کمی خلاقیت آموزش زبان انگلیسی را به کاری هیجان انگیز و سرگرم کننده برای تمامی رده های سنی، تبدیل کنیم. وقتی یادگیری با بازی و سرگرمی همراه بشود، می توانیم برای مدتی طولانی هر آنچه را که یاد گرفته ایم را در ذهن خود بسپاریم و از کلاس و آموزش خاطرات خوبی را برای خود و دیگران رقم بزنیم.

 

 

بخش پایانی و یادگیری گرامر!

گرامر مرتبط با درس با فیلم مهیجی که برای همین کار تهیه دیده شده بود، شروع شد و بعد از آن از زبان آموزان خواسته شد که با دقت به فیلم نگاه کنند و به سوالات مرتبط با فیلم و گرامر که بر روی برگه های از قبل تهیه دیده شده بود، پاسخ بدهند.نکته جالب توجه اینکه همه، با شوق و با دقت و تمرکز کامل به مشاهده فیلم مشغول بوده و بعد از آن مشغول کامل کردن برگه های خود شدند. آموزش زبان انگلیسی با فیلممی تواند قدرت شنیداری و مکالمه زبان آموزان را تقویت کند و در عین حال با کمی توجه و البته تمرین و تکرار، تلفظ خود را تقویت بکنند. اینکه بتوانیم در یک ساعت و نیم تدریس از روش های مختلف آموزشی برای یادگیری کمک بگیریم، خلاقیت ما را نشان میدهد و همچنین آموزش زبان انگلیسی به کاری خسته کننده و ملال انگیز تبدیل نمی شود.

 

 

پایان کلاس با فعالیتی متفاوت

در نهایت با پیشنهاد زبان آموزان, فیلمی مشابه به فیلم پخش شده در کلاس با همکاری همه ساخته شد و با بازی و نمایش به صورت گروهی، به یک بازی هیجان انگیز مبدل شد.
برای من این زمان یک ساعته به سرعت برق گذشت و راستش را بخواهید، بی صبرانه در انتظار جلسه سوم این کلاس و تهیه گزارشی دیگر هستم.
در پایان کلاس همه با جملاتی متنوع برای همدیگر آروزهای خوب می کردند و کلمات جدید خود را در قالب جمله و با هیجان به کار می بردند و من ناخودآگاه به یاد این جمله از دیل کارنگی افتادم، فقط دانشی که به کار گرفته شود در ما باقی خواهد ماند.

 

هرگز به بزرگی نمی رسی، اگر در آن راه زحمت بسیار نکشی…

 

 

در پایان

چیزی که مرا بیشتر به تهیه این گزارش علاقه مند کرده است، تنوع در روش های آموزش زبان در این کلاس است و اینکه در تمامی این یک ساعت و نیم کلاس هیچ دقیقه ای شبیه به دقایق پیش، پیش نمی رود و تاثیرات این روش های آموزشی در تمامی بخش های کلاس، قابل رویت بود.
امیدوارم توانسته باشم بخش کوچکی از جذابیت های این کلاس را برای شما شرح بدهم. اما چیزی که بیش از جذابیت این کلاس مهم بود، احساس رضایتی بود که می توانستیم در نگاه زبان آموزان و تاثیراتی که از کلاس می گیرند، بیابیم. از نظر شما ویژگی یک کلاس خوب چیست و چطور می توانیم کلاسی با سیستم آموزشی خوب و اما سرگرم کننده برای زبان آموزان خود داشته باشیم؟ شما از استاد و آموزشگاه زبان چه انتظاراتی دارید و بنظرتان چطور می توانیم این روند یادگیری را در زبان آموزانمان تقویت نماییم؟
در ادامه با ما همراه شوید تا در کنار هم به روش های نوین آموزشی و همینطور چگونگی اداره کلاس ها و نکات گرامری مخصوص به این رده سنی، بپردازیم. این کلاس راس ساعت۱۸:۳۰ برگزار شد و در ساعت ۲۰ به صورت رسمی پایان یافت.