۱۸ ام آذر ماه هست و سومین جلسه از کلاس زبان ویژه نوجوانان در اصفهان، با حضور تمامی زبان آموزان و با قدرت برگزار شد. داشتن نظم و انظباط شخصی در این کلاس موج می زند و همگی سر ساعت و قبل از استاد خود، سر کلاس حضور می یابند. اینکه پاییز است و فصل امتحانات مدرسه، نتوانسته بر روند یادگیری و نظم آنها تاثیری بگذارد و این یعنی قدرت در برنامه ریزی.
کلاس مثل همیشه ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه شروع شد …

 

IELTS7 Banner 01 8

 

شروعی از جنس خانه

جلسه ی امروز نیز طبق روال و با برنامه شروع شد. استاد بعد از یک احوال پرسی و خوش و بش پر انرژی با تک تک زبان آموزان خود،به حضور و غیاب پرداخت و سپس مشغول بررسی تمرین های انجام شده آنها پرداخت. در این بین زبان آموزان مشکلات خود را در مورد تمرین هابیان میکردند و توسط استاد در همان دقایق اولیه، رفع اشکال شد. سپس استاد مشغول تدریس درس جدید شدند‌.درس جدید درمورد مکان های مختلف خانه بود و زبان آموزان با اسامی آنها آشنا شدند.
یادگیری مکان های مختلف در منزل به زبان انگلیسی
، مانند حمام، آشپزخانه، اتاق خواب و… برای آنها موضوع جالبی بود و این لغات و عبارات به طور کامل یاد داده شد و تمرین شدند.

 

 

خانه در کلاس، کلاس در خانه!!

منظور از تمرین‌خانه، تمرین مکان های متفاوت خانه بود که امروز زبان آموزان یاد گرفتند و استاد از آنها دعوت کرد که با نوشتن یک خط درباره هر کدام از آنها، درباره موضوع جدید تمرین بکنند. هدف، تقویت قدرت نوشتاری، تقویت دایره لغات و به خاطر سپاری آنها و در آخر تقویت گرامر آنها بود.
در ادامه زبان آموزان به همراه استاد خود، هر کدام از این جملات را تمرین و تکرار کردند تا از نظر تلفظ، هیچ مسئله ای نداشته باشند.پس از تکرار و تمرین، نوبت به کتاب بود و استاد از زبان آنها خواست تا کتاب خود را باز کنند و صفحه ی مربوط به مکان ها را ببینند و جاهای خالی را با شماره ی هر مکان پر کنند تا مکان ها را با تشخیص صحیح مرور کرده و بتوانند در حافظه بلند مدت خود نگه دارند.

 

 

?Where are you / they

سپس نوبت به یادگیری سوال پرسیدن در مورد مکان ها بود که با Where به معنی کجا شروع می شد. این کلمه پرسشی برای همه زبان آموزان، یک پله صعود دیگر در یادگیری بود. چرا که امروز هم توانسته بودن مکان های مختلف را یاد بگیرند و هم می توانستند از این به بعد علاوه بر جواب دادن در مورد این مکان ها بپرسند.
پس از مثال های متفاوت استاد، زبان آموزان سوالات را کامل فراگرفتند. سوالاتی که امروز زبان آموزان یاد گرفتند به صورت زیر بود:
?Where are you : شما کجا هستید؟
?Where is he/she : او زن/مرد کجاست؟
?Where are they : آنها کجا هستند؟
و در پاسخ، از مکان های متفاوت خانه استفاده شد تا زبان آموزان آنها را بهتر درک کنند.

 

 

نوبت تمرین با مثال واقعی رسید

پس از تدریس درس جدید توسط استاد، از زبان آموزان دعوت شد تا دو به دو باهم در مورد تصاویر موجود در کتاب مکالمه کنند و از سوال و جواب های یادگرفته شده در این حین استفاده نمایند. آنها باید مکان صحیح هر تصویر را به طور صحیح تشخیص می دادند.
سپس فعالیت انجام شده رو با همکلاسی های خود به اشتراک گذاشتند.

 

کار کلید آسایش است…

 

 

پایان کلاس با فعالیتی متفاوت

در پایان کلاس استاد با فلش کارت های مربوط به حیوانات، جو کلاس را به فضایی مفرح تر و جذاب تر تبدیل کرد و آموزش زبان انگلیسی همراه با بازی، ادغام شد تا بوسیله ی بازی، اسامی حیوانات که تا کنون یادگرفته بودند را تمرین بکنند.
بازی با فلش کارت های حیوانات به زبان انگلیسی
بازی به این صورت بود که هر زبان آموز یک فلش کارت را انتخاب می کرد و اسم حیوانات پشت فلش کارت را حدس می زد. هر حدس صحیح یک امتیاز داشت. در نهایت با گذر سریع زمان، کلاس در ساعت ۲۰:۰۰ به اتمام رسید و زبان آموزان پس از یادداشت تمرین های خانه، از استاد خود خداحافظی کردند و از کلاس خارج شدند.
امید داریم در جلسات دیگر و روزهای آینده قدم های مثبت در یادگیری آنها را به وضوح ببینیم و شاهد پیشرفت تک تک آنها باشیم.