امروز جلسه دوم از دوره Effectual۳ در آکادمی زبان بهین دانش آغاز شد. این دوره پیشرفته زبان انگلیسی، برای افرادی است که توانسته اند با جدیت و تلاش خود تمامی مسیرهای دیگر را پشت سر بگذرانند و جواب تلاش های خود را بگیرند. امیدوارم این گزارش کوتاه از کلاس پیشرفته بزرگسالان بتواند روندهای آموزشی مناسبی را هم در کلاس و هم در منزل به شما آموزش بدهد.
با ما همراه باشید در ادامه این گزارش.

 

IELTS7 Banner 01 8

 

شروع کلاس به سبک تونی رابینز!

طبق برنامه همیشگی، کلاس در ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه با ورود استاد شروع شد. استاد قبل از شروع درس و حضور و غیاب، جمله ای را روی تخته وایت برد نوشتند و بدون اینکه درباره آن صحبت بکنند، حضور و غیابی انجام دادند و پس از آن به بررسی تمارین انجام شده توسط زبان آموزان پرداختند. تمرین ها در کلاس توسط تک تک آنها حل شد و با رفع اشکالات هر یک از آنها توسط استاد، ساعات اولیه کلاس سپری شد .
!I challenge you to make your future
جمله روی تابلو این بود! استاد از همه آنها خواست که به این جمله و مفهومی که در این جمله هست، فکر بکنند. به ترجمه جمله بالا دقت نمایید؛ من شما رو به چالش می کشم که آینده ی خود رو بسازید.این جمله از سخنران انگیزشی تونی رابینز است. استاد از زبان آموزان دعوت کرد تا با دقت به این جمله به بررسی آن از نظر لغت و دستور زبان بپردازند و از این جلمه برای ساختن آینده ای بهتر برای خود استفاده نمایند.
یادگیری زبان انگلیسی، علاوه بر مزایای دیگر، این توانایی را به شما می دهد تا بتوانید به منابع اصلی علمی، هنری و ادبیات دسترسی پیدا کنید و بدون اینکه به ترجمه ها پناه ببرید از توانایتان استفاده کنید. دسترسی به منابع اصلی این مزیت را دارد که شما بدون دخل و تصرف بتوانید از موضوع مد نظر خود استفاده نمایید یا اصلا لازم نباشد که ترجمه ای از مقالات علمی یا کتاب ها انجام بپزیرد تا شما بتوانید از موضوع آن با خبر بشوید.
توانایی مهارت خواندن در زبان انگلیسی
 نیز، یکی از مهارت های اصلی است و شما اگر به مترجمی زبان انگلیسی نیز علاقه مند باشید می توانید از مهارت خود در این زمینه بهره ببرید.

 

 

ادامه ی کلاس با تمارین

حل تمرین ها همچنان ادامه داشت. استاد با نوشتن تعدادی تمرین تازه بر روی تخته و ادغام چند روش آموزشی، برای تقویت مهارت شاگردان خود و تسلط آنها بر  موضوع جدید گرامر زبان انگلیسی، دقایقی را به زبان آموزان فرصت داد، تا به تمرین ها نگاهی بیندازند و به صورت گروهی به حل آنها بر بیایند.
سپس هر یک به انتخاب خودشان جواب هر تمرین را بر روی تخته سفید نوشتند تا اگر بقیه دوستانشان جایی را به اشتباه متوجه شده اند، به جواب درست دست پیدا بکنند.

 

 

تفاوت Gerund با Infinitive

 درس اصلی کلاس، تفاوت Gerund با Infinitive بود که استاد درباره این دو کلمه توضیح کاملی دادند که در زیر به آن اشاره می کنیم.
– Gerund فعل های ing دار هستند مانند reading و opening:
ما پس از فعل های قابل استفاده با Gerund، از ing استفاده می کنیم.برای مثال I enjoy learning همون طور که می بینید enjoy قابل استفاده با Gerund هست، پس برای ادامه ی جمله، learn همراه با ing میاد.
We haven’t finished eating yet. طرز صحیح و نوشتاری این جمله این است و نمی توانیم به این صورت بنویسیم: We haven’t finished to eat.
– Infinitive فعل هایی هستند که همراه با to می آیند:
اما بر عکس برای افعال قابل استفاده با Infinitive, از to استفاده می کنیم. برای مثال: I want to go to the park همون طور که مشاهده میکنید، فعل want قابل استفاده با Infinitive هست، پس بعد از اون برای ادامه ی جمله از to استفاده می شود.
My mother never learnt to swim.

 

 

دوباره وقت تمرین رسید!

تمرین های درس جدید در کلاس بررسی شد و هر یک برای حل تمرین به صورت داوطلب به پای تخته آمدند و تمرین های این بخش یکی پس دیگری حل شد. هدف  این کار این بود تا زبان آموزان بتوانند در حین آموزش با سوالات مربوط به این موضوع آشنا شوند و در همین ابتدا با مشکلات و اشکالاتی که در این موضوع پیش می آید آشنا شوند.
تمرین های دیگری برای کار در منزل به زبان آموزان داده شد تا با حال تمرین های بیشتر به موضوع درس مسلط تر بشوند. یادگیری زبان انگلیسی با تمرین و تمرین، روندی آسان تر به خود خواهد گرفت و همیشه پیروزی شامل کسانی می شود که برای بدست آوردن هدف خود، تلاش کرده باشند.

 

اگر جایی را که ایستاده اید، نمی پسندید عوضش کنید. شما درخت نیستید!

 

 

علایق شما چیست؟

پس از شناخت تفاوت های بین Gerund و Infinitive، نوبت به تمرین همیشگی مکالمه زبان انگلیسی رسید. بخشی از کتاب که با موضوع گرامر امروز و طراحی به صورت مکالمه شکل گرفته بود را زبان آموزان بارها و بارها با تمرین به خاطر سپردند و البته برای مسلط شدن بیشتر به فایل های صوتی این مکالمه نیز بارها و بارها گوش سپردند. استاد از زبان آموزان خود خواست که یک مکالمه جدید با همین موضوع طراحی ببینند و پس از اتمام ساخت مکالمه ی جدید، از آنها خواسته شد تا مکالمه ی خود را برای دیگر دوستان خود در کلاس اجرا کنند. در نهایت پس از خواندن مکالمه ها و پس از صدای زنگ در ساعت ۲۰:۰۰ زبان آموزان تمرین خانه را یادداشت کردند و پس از خداحافظی از استاد خود، کلاس را ترک کردند. اما چیزی که می شد به وضوح دید حال خوب و جدیت تک تک آنها در یادگیری زبان انگلیسی بود.
ما گاها زبان آموزانی را داریم که همزمان به یادگیری دو زبان مشغول می شوند. پشت این تصمیم قطعا هدف بزرگی پنهان هست اما شما درباره این موضوع چه فکری می کنید؟ آیا یادگیری دو زبان به صورت همزمان کار منطقی است؟ چه مزایا و چه معایبی دارد؟