جلسه چهارم از دوره Aim۳ ویژه نوجوانان، در آکادمی زبان بهین دانش آغاز شد. ما هم طبق روال جلسات قبل برای تهیه گزارشی کوتاه از روند برگزاری این جلسه به همراه زبان آموزان در کلاس حضور یافتیم تا بتوانیم تجربیات خود را با شما به اشتراک بگذاریم.

 

 

شروع کلاس با دیکشنری

کلاس امروز در ساعت ۱۸:۳۰ و با ورود استاد رسما شروع شد. استاد پس از احوال پرسی و خوش و بش با زبان آموزان، از آنها دعوت کرد تا به بررسی تمرین ها انجام شده در خانه بپردازند.پس از بررسی تمارین توسط استاد، زبان آموزان به گروه های دو نفره تقسیم شدند و هر گروه باید به یک تمرین پاسخ می داد و با پاسخ صحیح به هر تمرین یک امتیاز دریافت می کرد. در حین بررسی تمرین ها در کلاس، توجه زبان آموزان به کلمه ی earth quake جلب شد و چون در کتاب کار بود و نه در کتاب اصلی، معنی و تلفظ صحیح آن را بلد نبودند. اینجا بود که استاد زبان آموزان را تشویق به استفاده از دیکشنری کرد تا با کمک گرفتن از آن، بتوانند به سوالات خود و با نظارت استاد پاسخ بدهند.

 

IELTS7 Banner 01 8

 

فیلم The storm

پس از انجام تمارین، استاد از زبان آموزان دعوت کرد تا بر روی دو صفحه ی مرور درس کار کنند و در گروهشان، به سوالات آن بخش پاسخ داده و امتیاز آن را بگیرند. نکته ی جالب انجام این دو صفحه، مکالمه ی بین دو مرد در مورد فیلم The storm بود که یکی از زبان آموزان گفت که این فیلم را قبلا دیده است و با درخواست استاد، شروع به توضیح فیلم به انگلیسی کرد و با این کار زبان آموزان توانستند یک سری کلمات جدید تر و جالب برای توصیف فیلم ها یا داستان ها را یاد بگیرند سپس با هم به تمرین و تکرار این لغات پرداختند.

 

 

لذت زبان کاربردی و واقعی…!

پس از انجام تمارین مربوط به مرور درس جدید، استاد از هر گروه خواست تا دو به دو یک مکالمه ی واقعی در مورد فیلم یا داستانی که قبلا دیده اند، ساخته و از کلمات و عبارات جدیدی که یاد گرفته اند استفاده نمایند.
هر گروه مکالمه ی خودش را برای گروه های دیگر خواند و همه از استفاده ی کاربردی از زبان لذت بردند. همچنین اطلاعات جدیدی از فیلم ها و داستان های جالب و روز دنیا که همکلاسی هایشان دیده یا درباره اش خوانده بودند، بدست آوردند.
هدف از ساختن این مکالمه ها این است که زبان آموزان بتوانند خود را در موقعیت های واقعی تصور بکنند و در مورد موضوعات مختلف و نه صرفا موضوعاتی که به درس مربوط می شود صحبت بکنند. این کار به تقویت اعتمادبنفس در یادگیری زبان نیز کمک می کند.

 

 

گذشته Make چی میشه؟

در ادامه ی کلاس استاد یک تمرین از قبل طراحی شده را به زبان آموزان داد تا یک مرور کوتاه و کامل بر روی گذشته ی افعال شده باشد و با توجه به ایرادات و سوالات متعدد زبان آموزان، یک تمرین این چنینی لازم بود تا زبان آموزان بتوانند به پاسخ سوالات خود را بیابند. در این تمرین زبان آموزان باید در جاهای خالی هر جمله، گذشته ی فعل خواسته شده را می نوشتند و جمله را کامل می کردند، مثلا اگر در جمله ی اول در پرانتز کلمه ی Make را نمی دیدند، باید با همکاری و هم فکری هم و با تکیه بر دانش زبانی خودشان تشخیص می دادند که گذشته ی Make می شود Made یا اگر در جمله ی دوم کلمه ی Have بود، باید می نوشتند .Had

 

پایانی جذاب و سرگرم کننده!

در انتهای کلاس استاد از زبان آموزان دعوت به یک بازی آموزشی کرد که رمز موفقیت در آن تنها با دیکشنری ممکن بود. در این بازی که جنبه ی مرور کلمات و همچنین یادگیری بهتر داشت، استاد یک کلمه را به صورت ناقص روی تابلو می نوشت و زبان آموزان در گروه خودشان باید اول تشخیص می دادند که آن کلمه چیست و بعد در دیکشنری به جستجوی آن می پرداختند و کاملش را بر روی تابلو می نوشتند و جاهای خالی کلمه را پر می کردند. سپس هم گروهی آن زبان آموز که کلمه را بر روی تابلو نوشته بود، باید تلفظ کلمه را چک می کرد و فونتیک آن را می نوشت و می خواند تا به این صورت امتیاز آن کلمه را دریافت بکنند.
شور و هیجان این بازی آموزشی به حدی بود که کلمه ی آخر روی تابلو همزمان با به صدا در آمدن زنگ نوشته شد ولی زبان آموزان همچنان مشغول پیدا کردن آن کلمه با دیکشنری بودند و صدای زنگ تاثیری در روند کلاس نگذاشت. در نهایت این کلاس هم در ساعت ۲۰:۰۰ به اتمام رسید و زبان آموزان پس از خداحافظی از استاد خود از کلاس خارج شدند.

کار گروهی می تواند زبان آموزان را به داشتن انرژی بیشتر و یادگیری بهتر دعوت کند. روش های گروهی در آموزش زبان انگلیسی روشی مناسب برای آموزش زبان است و زبان آموزان در هر سنی حتی بزرگسالان بهتر می توانند با این روش ارتباط برقرار بکنند.