خب خب یک روز پاییزی دیگر هم در کنار شما و زبان آموزان کلاس فوق العاده پرانرژی set۳ هستیم و البته اگر یادتان باشد در جلسه قبل یک زبان آموز جدید و فعال داشتیم به اسم امیر حسین. امیرحسین امروز در کلاس حضور داشت و معلوم بود برای یک شروع طوفانی آماده است…
زبان آموزان جدید همیشه به خوبی می توانند خود را به دیگر همکلاسی های خود برسانند چرا که کسانی مثل امیرحسین انگیزه و هدفی بزرگ دارند.

 

IELTS7 Banner 01 8

 

شروع کلاس

مثل همیشه شروع کلاس امروز با احوالپرسی کردن از بچه ها شروع شد.از آنها راجع به آخر هفته و اینکه امروز اول که اول هفته است، چه حسی دارند سوال پرسیده شد. همه ی بچه های کلاس برای یک هفته ی جدید آماده و سرحال بودند. و این یعنی حال خوب و ساختن یک روز خوب در کنار این عزیزان.
استاد برای اینکه اهمیت تکالیف و انجام دادن آن را به بچه ها نشان بدهد، ابتدا تکالیف هر کدام از آنها را بررسی کردند  .بچه ها تکالیف را به خوبی و بادقت نوشته بودند برای همین آنها مورد تشویق استاد قرار گرفتند و استاد به از آنها تشکر کرد که در کنار تکالیف سنگین و فعالیت های زیادی که دارند، کلاسشان و تکالیفشان را جدی گرفته اند و به موضوع کلاس و صحبت های استاد اهمیت می دهند.
لئوبوسکالیا در جایی بیان می کند: ” اگر ما واقعا بخواهیم چیزی را در زندگیمان خلق کنیم باید متعادل باشیم”. پس متعادل باشید و برای اینکه در همان اوایل راه از یادگیری زبان در اصفهان، خسته نشوید، بهتر از با یک برنامه ریزی درست پیش بروید تا رویایی را فدای رویای دیگر نکنید. ما در این کلاس، زبان آموزانی نوجوان داریم و بهتر است به آنها بیاموزیم یادگیری زبان در کنار یادگیری درس های تازه مدرسه است که می تواند برای شما آینده ای بهتر بسازد. البته ما وارد بحث سیستم غلط آموزشی آموزش و پرورش و یا فشار برای انتخاب رشته ای که دوست ندارید نمی شویم. ما فرض را بر این می گذاریم که شما در همان مکانی هستید که دوست دارید،خواه در مدرسه باشید، خواه جای دیگر، رویاهای خود را فراموش نکنید و بعد از مراقبت از ذهن و جسمتان با تمام حواستان بر سر کلاس حضور یابید.
در ادامه از آنها خواسته شد دفترهای خود را باز کنند و به خوبی به مکالمه ای که پخش می شود گوش فرا بدهند و دو جمله ی کامل از این مکالمه را در دفتر های خود به دلخواه، انتخاب بکنند. مکالمه سه بار پلی شد تا اگر کلمه ای جا انداخته بودند را بنویسند و جمله هایشان کامل شود. استاد این کار را بدون درخواست آنها کرد چرا که می خواستند، یادگیری با استرس و میل به همیشه اول شدن درگیر نشود.
بعضی از دانش آموزان جملات مانند هم نوشته بودند.بعضی از جملات اینچنین بود:
?What’s Seoul like
.That sounds great
بچه ها معنی کلماتی که نمی دانستند را حالا بدون اینکه استاد به آنها بگوید خودشان در دیکشنری هایشان پیدا می کردند. و عادت به این کار می توانست سرعت یادگیری آنها را در مراحل بالاتر زبان، بیشتر بکند. جمله های هر کدام از آنها بر روی تابلو نوشته شد و توسط خوده آنها به خوبی خوانده شد.

 

 

قسمت مرکزی!!

تصویرهایی به زبان آموزان داده شد که در دفاتر خود بچسبانند و از آنها خواسته شد با استفاده از کلمات between,across from,up,down و تصویر، شش جمله بنویسند.بعضی از آنها در نوشتن املای کلمات اشکال داشتند.اینکار استاد دو هدف به همراه خود داشت.یکی اینکه چون امیرحسین بعد از این مبحث به جمع آنها پیوسته بود، بتواند در کنار دوستانش به این موضوع اشراف پیدا بکند و دیگر اینکه بقیه بچه های کلاس هم در کنار امیرحسین یک مرور کوتاه برای خود داشته باشند.
به آنها ده دقیقه فرصت داده شد و بعد ازده دقیقه از آنها خواسته شد دفترهایشان را با همکلاسی های خود عوض بکنند. هرکدام از آنها جملات هم کلاسی های خود را با صدای بلند می خوانند و بقیه برای اینکه به درست و غلط جمله مسلط بشوند درد حال خواندن دوستشان به تصاویر نگاه می کردند.
تمرین های این بخش هم با کمک همدیگر حل شد و امیرحسین به خوبی از عهده ی آن بر آمده بود.

 

 

استاد از شاگردان خود خواست برای اینکه بتوانند به خوبی جملات یا کلمات را تلفظ بکنند، یک بار دیگر به مکالمه ها به خوبی گوش بدهند و البته در همان حین هم همه کلاس یک صدا جملات را تکرار می کردند. استاد به آنها گفت تا هر جایی که دوست دارید و احساس می کنید مشکل دارید من مکالمه را پلی می کنم اما در مورد اهمیت دیکشنری بیشتر توضیح دادند و اینکه چقدر می تواند در تلفظات به آنها کمک بکند در ادامه با آنها کمی فونتیک هم کار کردند.

 

 

پایان کلاس با لهجه انگلیسی

در پایان کلاس زبان آموزان تلاشگر ما سوالاتی درباره تکالیف جلسه ی قبل داشتند که از استادشان پرسیدند و با کمک استادشان به رفع اشکال پرداختند. اما برای تکلیف خانه به جای نوشتن از بچه ها خواسته شد به مکالمه ای که در کلاس تمرین کرده بودند گوش کرده و قسمت مربوط به خودشان را با لهجه ی اصلی حفظ کنند. زنگ کلاس نشان دهنده ی پایان زمان کلاس بود و بچه ها با روی خندان و رضایت کامل از استاد و من خداحافظی کردند.
هدف از تمرین منزلشان به این شکل، این بود که زبان آموزان یاد بگیرند که تنها یادگیری یک سری جمله و اصطلاحات در زبان انگلیسی برای برقراری ارتباط در جغرافیایی خارج از ایران کافی نیست و آنها باید تمرین کنند که با لهجه درست و با ادا کردن درست کلمات و همینطور زبان بدنشان به مخاطب منظور خود را برسانند تا بتوانند در محیط های واقعی و شرایط ها گوناگون از عهده مکالمه کردن برآیند و دست و پای خود را گم نکنند. تنها کلمات نیستند که می توانند منظور شما را به مخاطب برسانند بلکه زبان بدن شما است که می تواند در این زمینه به شما کمک های بسیاری کرده و از شما یک زبان آموز حرفه ای بسازد