امروز جلسه چهارم کلاس با حضور همه ی بچه ها برگزار شد. همه سر ساعت رسیدن و استاد هم مثل همیشه کلاس را با پرسیدن از حال و هوای چند روز تعطیلات بین کلاس ها شروع کردند. همه تقریبا از جواب دادن به این سوال طفره می رفتند چرا که هنوز از اعتمادبنفس کافی برای صحبت کردن و مکالمه برقرار کردن به زبان انگلیسی رو نداشتند. اما یکسری از بچه ها که تعدادشون از دو نفر تجاوز نمی کرد به صورت دست و پا شکسته و با استفاده از جملات کوتاه و مختصر جواب های البته خوبی رو دادند. استاد تلاش خودش رو میکرد تا در هر صورت همه با اعتمادبنفس با دوستاشون و البته خوده استاد به مکالمه بپردازند و بعد از سه چهار جلسه تا حدودی تونسته بودند به نتیجه دلخواه برسند.

 

IELTS7 Banner 01 8

 

یادگیری زبان با سرگرمی!

آموزش زبان انگلیسی با بازی با کلمات. هدف:آشنایی با فونتیک کلمات و تلفظ صحیح.
استاد یک سری از کلمات را روی وایت برد به انگلیسی نوشتند و از همه خواستند که فونتیک های این کلمات را به صورت دو نفر دو نفر پیدا کنند. آنها از روی کتاب Oxford Basic AMERICAN DICTIONARY به صورت گروه های دو نفره فونتیک های این کلمات را پیدا کردند و یک به یک کلمات را تلفظ کردند. بچه ها همگی عقیده داشتند که سرگرمی عالی و البته کاربردی برای آنها بوده و از استاد خواستند این نوع آموزش ادامه دار باشد. نجمه که جزء افرادی بود که وقتی استاد ازشون می پرسید آخر هفته ات رو چجور گذروندی؟ و اون به انگلیسی اصولا اذعان داشت که خیلی سرش خیلی شلوغ هست و کاملا خسته است؛ با این سرگرمی استاد اسحاقی کاملا سر کلاس به شوق اومد و انرژی گرفت . استاد کلاس شادی رو برای آنها رقم زده بودند و شاید این پررنگ ترین اتفاقی بود که من دوست داشته باشم به عنوان یک گزارشگر درباره اش صحبت بکنم.
وقتی همه اعلام کردیم که همه فونتیک ها رو پیدا کرده اند، استاد به هر کدوم از آنها دو تا برگه کوچک دادند که روی برگه های یکی از آنها، لغات انگلیسی Classmate و Doll بود.
بعد از یادگیری تلفظ صحیح، استاد از همه خواست که شکل درست این لغات را از دیکشنری پیدا بکنند و بر روی تخته بنویسند.
این مسابقات و رقابت های سالم در کلاس همه ی زبان آموزان را به وجد آورده بود و همه به نظر راضی می آمدند.

 

 

ادامه کلاس به چه شکل گذشت؟

در ادامه استاد از شاگردانشون خواستند که جملاتی رو با at، on، in بسازند. هدف از این کار آموزش جمله سازی در زبان انگلیسی و آشنایی با کاربرد حروف اضافه در جملات بود.
با استفاده از حروف اضافه انگلیسی آخر هفته ای که داشتند شرح داده شد. با هم تمرین های مربوط به درس ۵ رو انجام دادند که موضوع تمرین ها هم آشنایی با زمان ها و رویدادها به انگلیسی بودند و همینطور استفاده درست از حروف اضافه انگلیسی.
در ادامه با فصل ها به زبان انگلیسی آشنا شدند و استاد از همه خواستند که درباره فصل ها صحبت بکنند و اینکه چه فصلی رو بیشتر دوست دارند و چرا؟

 

 

فصل ها به زبان انگلیسی

استاد اسحاقی توضیح دادند که در زبان انگلیسی به فصل پاییز Autumn می گویند و این باعث شد که بچه ها تعجب کنند که چرا پاییز در زبان انگلیسی به دو صورت بیان می شود. استاد گفتند که این کلمه در کشور انگلیس Fall گفته می شود و یکسری تفاوت در لهجه و کلمات در زبان این دو کشور یعنی کشور آمریکا و کشور انگلستان وجود دارد که ما به شما زبان انگلیسی را با لهجه و به صورت آمریکایی یاد می دهیم.
درباره ماه ها صحبت شد و یکی از بچه ها گفتند که در جایی که بزرگ شدم دو فصل از سال همیشه تابستان بوده و دو فصل از سال زمستان. که این باعث شد که که درباره آب و هوا در زبان انگلیسی هم صحبت بشود.

 

 

انواع آب و هوا به زبان انگلیسی

با انواع آب و هوا به زبان انگلیسی آشنا شدند و استاد از آنها خواست که نظراتشان را درباره روند کلاس بدهند. در این میان هر کسی حرفی می زد و هر کدام درخواست خاصی داشتند که بی شباهت به بقیه دوستانشان نبود. همه از استاد خواستند که به تقویت مهارت مکالمه به زبان انگلیسی بیشتر بپردازند و استاد از آنها خواست که سعی کنند در ابتدای کلاس وقتی از آنها خواسته میشود که درباره حس و حالشان و بقیه موارد صحبت بکنند، بی تفاوت نباشند و در بحث های کلاسی مشارکت بکنند. هدف از این پرسش ها و حال و احوال کردن ها تقویت مهارت گویش به زبان انگلیسی است. در ادامه از آنها خواسته شد که برای بهتر شدن مکالمه یک دفتر مخصوص برای همین کار تهیه بکنند و خاطرات روزانه شان را به زبان انگلیسی در دفترشان بنویسند. قرار بر این شد که حتی وقتی کلمه ای را بلد نیستند، با استفاده از دیکشنری یا با کمک استاد، لغت مورد نظرشان را پیدا بکنند. هدف از این کار تقویت نوشتاری، گرامری و آشنایی با دایره لغات بیشتر و البته به حافظه بلند سپردن این لغات است.
بعد از آن این پیشنهاد داده شد که برای هر جلسه یک موضوع بحث انتخاب کرده و در موردش صحبت بکنند. از تک تک زبان آموزان خواسته شد که در جلسات کلاس زبان مشارکت داشته باشند و در روند صحبت دوستانشان نظر بدهند و یا سوال بپرسند. موضوع جلسه بعد درباره شب یلدا به زبان انگلیسی شد و قرار شد درباره این صحبت بکنند که چه کارهایی برای شب یلدا می خواهند انجام بدهند و قرار است کجا بروند و یا چه کسانی را دعوت بکنند.
کلاس با همان انرژی خوب اولیه به اتمام رسید و ما جلسه چهارم کلاس زبان را در حالی به اتمام رساندیم که همچنان در فصل پاییز به سر می بریم و همچنان به این فصل زیبا دلبسته ایم. چیزی به شروع زمستان نمانده و ما خوشحالیم که می توانیم در یک فصل دیگر از سال ۹۸ نیز در کنار این عزیزان باشیم و با همراهی شما در این فصول سرد دلگرم به همراهی شما عزیزان بوده و از نظرات و پیشنهادات شما نیز بهره ببریم.