جلسه چهارم این دوره از آموزش زبان نوجوانان در اصفهان، با پاییزی به نسبت سردتر از همیشه شروع شد. چای تازه دم قطعا برای آنها معنی شگفت انگیزی که برای ما بزرگترها را دارد، نمی داد. گاها می دیدم که در این هوای سرد و با روحی کودکانه شان، هنوز هم بستنی می خورند. احساس می کردم سرما نه به جسم آنها و نه به روح لطیف و مهربانشان، نفوذ نمی کند و غرق در دنیایشان، دنیای ما را هم قشنگ تر می کنند.

 

IELTS7 Banner 01 8

 

?Hello! How are you

کلاس مثل همیشه با حضور استاد، به صورت رسمی شروع شد و استاد در همان ابتدا حضور و غیابی انجام دادند تا اگر زبان آموزی نیامده است، با خانواده آن تماس گرفته شود و جوایای احوال شاگردانشان بشوند.
خدا رو شکر همه حضور داشتند و استاد از آنها درباره روزهایی که در این بین، کلاس نداشته اند، پرسیدن و صحبت های دوستانه ای شکل گرفت. گاهی از درس هایشان و شرایط مدرسه می گفتند و گاهی از امتحان ها و اینکه نتوانسته اند به خوبی بخوانند و خلاصه گفت و گو با زبان انگلیسی و البته در حد دانش زبانی آنها و به ساده گی، بخوبی بین آنها شکل گرفت.
تمرین ها بررسی شدند و هر کدام از زبان آموزان، به صورت داوطلب به پای تابلو آمدند تا به حل آنها بپردازند. هر جا که سوالی داشتند به کمک استاد رفع شد و کلمات مروری کوتاه شدند.
دیل کارنگی می گوید: فقط دانشی که به کار گرفته شود در ما باقی خواهد ماند.

 

 

کی یادشه؟!

پس از فعالیت قبلی، استاد مشغول یادآوری کلمات حروف یادگرفته شده در جلسه ی قبل با استفاده از سوال ?What is it شد و از هر زبان آموز یک سوال پرسیده شد و آنها باید با It is a یا It is an پاسخ می داد‌ند.ددر این مرور یکی از زبان آموزان یک پاسخ اشتباه داد که منجر به یادآوری یک نکته ی بسیار مهم در مورد درس بود و آن این بود که ما فقط زمانی از an استفاده می کنیم که بخواهیم بگوییم …It is an و در ضمن برای اسم ها و کلماتی بکار می رود که اولش یکی از حروف A,E,I,O,U باشد. این حروف، حروف صدادار هستند. برای اسامی دیگر که با این حروف صدادار در زبان انگلیسی، شروع نشده باشد از a استفاده می شود.

 

 

ادامه ی مسیر یادگیری حروف

در ادامه ی کلاس بر روی ادامه ی حروف کار شد و اولین حرفی که امروز بر روی آن کار شد، حرف H بود. مثل یادگیری دیگر حروف این حرف در زبان انگلیسی، به صورت کوچک و بزرگ توسط زبان آموزان و در دفترهایشان نوشته شد.
سپس نوبت به کار بر روی کلمات مربوط به حرف H بود که این کلمات بودند: Horse-Hat-House و پس از تکرار و تمرین این کلمات، از زبان آموزان خواسته شد تا از روی کلمات یک خط بنویسند تا به نوشتن آنها هم مسلط بشوند.
همانطور که می بینید املای کلمات House به معنی خانه و کلمه Horse به معنی اسب، بسیار نزدیک هستند و ما در مقاله ای در سایت بر روی کلماتی مشابه اما متفاوت در زبان انگلیسی، شرحی کوتاه داده ایم که در صورت علاقه به این موضوع می توانید به این مقاله مراجعه نمایید.

 

 

خانه ی اسکیموها!

پس از حرف H,نوبت به حرف I رسید و زبان آموزان به همراه استاد خود بر روی نحوه ی صحیح نوشتن آن به صورت بزرگ و کوچیک کار کردند و پس از تکرار چند باره، آن را به ذهن سپردند. بعد نوبت به کلماتی رسید که با این حرف شروع می شود. این کلمات را به ذهن خود بسپارید.  Instruments-Inchworm-Igloo
پس از تکرار چند باره برای تلفظ آنها و نحوه ی صحیح خواندنشان، از زبان آموزان خواسته شد تا از روی کلمات یک خط بنویسند تا با نوشتن آنها تسلط کافی را بدست بیاورند. نکته ی جالب این کلمات،کلمه ی Igloo بود که به معنی کلبه یا خانه ی یخی که معمولا برای اسکیمو هاست بود که این نوع خانه برای بچه ها خیلی جالب تر از کلمات دیگر بود.

 

آنکه در بیراهه قدم بر می دارد، آرمان و هدف خود را گم کرده است…

 

 

کی میاد مربا خوری؟!

پس از حروف H و I،نوبت به حرف J رسید تا بر روی حروف بزرگ و کوچیک آن به همراه استاد کار شود و پس از تکرار و تمرین آن، از بچه ها خواسته شد تا از روی آنها نیز یک خط بنویسند تا نحوه ی صحیح نوشتن آن را هم یاد بگیرند.سپس نوبت به کلمات آن رسید و کلماتی که با این حرف شروع می شدند شامل کلمات روبرو می شدند: Jam-Jacket-Jaguar .
مربا در زبان انگلیسی
 توانست موضوع بحث کلاس را به خود اختصاص بدهد و هر کدام از زبان آموزان در جواب پرسش استادشان که پرسیدند شما از کدام مربا خوشتان می آید، هر کدام به مربای مورد علاقه خودشان اشاره کردند. و کلاس طعمی شیرین گرفت.

 

پایان کلاس با پادشاهی!

آخرین حرفی که امروز بر روی آن کار شد حرف K بود. این حرف در زبان انگلیسی نیز، مانند دیگر حروف خانواده خود با همان روش یادگیری دیگر حروف آنقدر تمرین و تکرار شد تا ملکه ی ذهن همه شد. کلماتی که استاد برای زبان آموزان خود مثال زدند شامل کلماتی مانند: King- Koala- Key بود که همگی با حرف K در زبان انگلیسی شروع می شدند اما اینبار برعکس همیشه این کلمه کوالا نبود که نظر آنها را به خود جلب کرد، بلکه کلمه King به معنی پادشاه بود.
این کلمه بارها و بارها تکرار شد و در این حین با استفاده از تصاویر و فیلم های آموزش حیوانات به زبان انگلیسی، تمرین شد که زبان آموزان کاملا به آن مسلط شدند.
زنگ کلاس به صدا در آمد و زبان آموزان با ذهنی پر از کلمات انگلیسی و اسامی حیوانات و حروف جدید، به منزل خود راهی شدند.