امروز جلسه پنجم از دوره Set۳ در آموزشگاه زبان بهین دانش آغاز شد. در راهروی آموزشگاه صدای حرف زدن و ذوق و شوق آنها شنیده می شد. حالا به خوبی زبان آموزان ما با کادر اداری و اساتید دیگر به سلام و احوال پرسی به زبان انگلیسی می پرداختند و عادت هر کدام از ما شده بود که با انرژی پاسخ همدیگر را بدهیم. اینکه با اعتماد بنفس می توانند با اساتید خود به مکالمه بپردازند در همه ما انرژی مضاعفی ایجاد کرده بود و خدا را بی نهایت شاکریم.
در ادامه گزارشی کوتاه از روند برگزاری این جلسه را می خوانیم…

IELTS7 Banner 01 8

چی بخرم چی بپوشم؟!

امروز هم در همان دقایق ابتدایی، حضور و غیاب از زبان آموزان انجام شد. دلیل این حضور و غیاب این است که هر زبان آموز به اهمیت موضوع نظم پی ببرد و از همین ابتدا بتوانند ذهن خود را از بی نظمی و بدون برنامه بودن خالی بکنند.
کلاس با موضوع لباس ها در انگلیسی و کلمات these that/this/those/ شروع شد. استاد برای آماده سازی ذهن زبان آموزان، برای موضوع جدید، یک داستان کوتاه به زبان انگلیسی که از قبل دانلود و آماده کرده بودند پخش کرده تا ذهن شاگردان خود را برای یادگیری موضوع جدید آماده بکند.
این داستان کوتاه راجب مادری است که برای خرید کریسمس به فروشگاه رفته و با دخترش تماس تصویری می گیرد و برای هدایایی که قرار است برای خانواده بخرد از او نظر می خواهد. این کلیپ زیر نویس داشت و کلمات this/that/those/these با رنگ قرمز هایلایت شده بود. زبان آموزان با دقت این کلیپ کوتاه رو تماشا کردند. این کلیپ برای بار دوم نیز پخش شد و از زبان آموزان خواسته شد کلماتی که با قرمز می بینند را در دفتر خود یادداشت کنند. بعد از اتمام پخش کلیپ زبان آموزان این کلمات را در دیکشنری خود چک کردند تا با تلفظ و معنی درست هر کدام بهتر آشنا شوند.

کدوم بهتره؟

وقتی این کلمات و معنی آنها برای زبان آموزان جا افتاد از آنها خواسته شد  کتاب زبان انگلیسی  را باز کرده و صفحه ای که مربوط به این گرامر در زبان انگلیسی بود را برای یکدیگر بخوانند. در پایین صفحه تمرینی بود که زبان آموزان باید گزینه ی درست را انتخاب می کردند.
در ادامه استاد به زبان آموزان یک تمرین که از قبل تایپ شده بود دادند. این تمرین به زبان آموزان کمک می کرد تا تفاوت این کلمات را بهتر متوجه شوند. بعد از اتمام نوشتن هر کدام از آنها برگه های خود را با همکلاسی های خود تعویض کردند و جواب آنها را با جواب خود مقایسه کردند. در پایان این فعالیت این تمرین توسط زبان آموزان در کلاس چک شد و استاد سعی می کرد تا حدودی اداره کلاس را به خود آنها بسپارد و در صورت نیاز به آنها کمک کند. این کار باعث احساس بهتری در زبان آموزان می شد. چرا که دادن مسئولیت هر چند کوچک به نوجوانان در آنها احساس مهم بودن و قوی بودن ایجاد می کند. چقدر این موضوع را قبول دارید؟

کی چجور میگه؟

در این قسمت از آموزش از آنها خواسته شد با دقت به مکالمه ای که استاد پخش می کند، گوش بدهند. این مکالمه دوبار پخش شد و زبان آموزان برای بار دوم سعی کردند چند جمله ی کلی برای خلاصه کردن این مکالمه بنویسند. بعد از نوشتن، زبان آموزان نوشته های خود را برای هم خواندندو در ادامه به پنج گروه دونفره تقسیم شدند و هر گروه یک متن کوتاه برای خلاصه گویی آماده کرد. با اینکار زبان آموزان اشتباهاتشان را با هم بررسی می کردند و نوشته هایشان را کامل تر می کردند.
یادگیری زبان انگلیسی
 به تمرین مستمر در هر چهار مهارت اصلی در آموزش زبان انگلیسی دارد که بهتر است به این مهم روزانه بپردازید. در ابتدا شاید سخت بنظر بیاید اما تفاوت در اینجاست که این سختی تنها برای مدتی کوتاست و بعد از مدتی شما کاملا مسلط به زبان انگلیسی می شوید اما کسانی که تمرین و تکرار نمی کنند قطعا این سختی تا آخر مسیر با آنها هست !!

الو الو مکالمه؟

زبان آموزان شروع به تکرار کردن مکالمه کردند. اینکار باعث یک رقابت شیرین در بین آنها شده بود. آنها سعی می کردند بهتر از همکلاسی های خود جملات را تکرار کنند.ب عضی از آنها درحین تکرار دچار لکنت زبان می شدند و کل کلاس با خنده به هوا میرفت. اینبار استاد برای قوی تر کردن دانش آموزان از آنها خواست جملات قبل تر را هم به یاد بیاورند و تکرار کنند. با اینکار زبان آموزان تمرکز و دقت بیشتری را به کار می بردند. در پایان کل مکالمه با تکرار کردن حفظ شد و استاد مجدد کلاس را به دو گروه تقسیم کرد و زبان آموزان مکالمه انگلیسی را از حفظ تکرار کردند.

کی جواب میده

استاد کلمات در هم ریخته ای روی تابلو نوشت و از زبان آموزان خواست داوطلبانه پای تابلو بیایند و با این کلمات سوالات جدیدی بسازند. زبان آموزانی که نشسته بودند دفتر خود را باز کردند و آنها هم شروع به نوشتن و به چالش کشیدن خودشان کردند. دو نفر از زبان آموزانی که پای تابلو آمده بودند سوالات را اشتباه نوشته بودند ولی به خاطر اینکه شجاعت پای تابلو آمدن را داشتند استاد سوالات را در آخر کلاس چک کردند. البته این شجاعتشان مورد تشویق همه قرار گرفت.

شما باید در هر موقعیتی از زندگی، مهارت و هنر یافتن مشکل اصلی از بین هزاران مشکل جنبی را در وجود خود ایجاد کنید…

نظرم چیه؟

در قسمت پایانی کلاس زبان آموزان در گروه خود شروع به نظر دادن راجع به لباس همکلاسی های خود کردند. به عنوان مثال: .Those shoes are new. I like them
.That shirt is blue. I don’t like blue
استاد به زبان آموزان سه انتخاب به عنوان تکلیف خانه دادند تا به دلخواه یکی را انتخاب کنند. یکی اینکه اسم ده تا لباس غیر از آنچه که در کتاب بود را به انگلیسی پیدا کرده و با تصویر به کلاس بیاورند دوم اینکه پنج جمله با کلمات that/this/those/these با کشیدن تصویر در دفتر انگلیسی خود بنویسند و سوم اینکه دو صفحه از کتاب کار را کامل کنند. انتخاب با خوده آنها بود اما مهم این بود که در هر صورت می توانستند با تمرین هایی که انجام می دادند به موضوع کلی درس بهتر مسلط بشوند و البته با روشی که با آن احساس راحتی بیشتری داشتند این کار را می کردند.
یادگیری می تواند همیشه با روش های گوناگون انجام بپذیرد. روند کلاس نباید همیشه به یک شکل و با یک روش خاص پیش رود. یادگیری زبان با متدهای به روز و کاربردی، هر روز این مسیر را راحت تر می نماید و زبان آموزان زبان انگلیسی می توانند با استفاده از روش های مختلف و البته آموزشی متنوع، از یادگیری زبان انگلیسی لذت ببرد.

گزارش کلاس Proficiency جلسه هشتم – ۳۰ آبان ماه