جلسه ششم دوره Movers۴ در آکادمی زبان بهین دانش تنها یک شب قبل از شب یلدا برگزار شد و خیلی از زبان آموزان در آن شب، یک شب زودتر به پیشواز شب یلدا رفتند. همزمانی شب یلدا و نشستن سر کلاس زبان انگلیسی، یک حس و حال عجیبی داشت. چیزی به تمام شدن و رفتن این پاییز هم نمانده است و ما خوشحالیم که با نوشتن گزارش در این شب ها، یک خاطره خوب را با شما به اشتراک گذاشتیم.
با ما باشید با تهیه یک گزارش کوتاه دیگر از ادامه روند برگزاری کلاس های آموزش زبان در آکادمی زبان بهین دانش

IELTS7 Banner 01 8

در جامعه ی ما چه می گذرد؟

کلاس امروز طبق روال در ساعت ۱۶:۴۵ شروع شد و استاد پس از یک گفت و گوی دوستانه درباره شب یلدا و برنامه ی آنها در این شب پرداخت. گفتگو درباره شب یلدا، موضوع جالبی برای آنها بود و همه هر کدام از ایده هایشان می گفتند یا اینکه دوست داشتند در این شب به چه صورت بگذرانند و پس از این موضوع استاد، مشغول حضور و غیاب شد. سپس به بررسی تمرین های انجام شده ی زبان آموزان پرداختند و هر زبان آموز مثال های خود را در کلاس خواند و در کنار هم به حل آنها پرداختند.
در ادامه استاد وارد موضوع جدید درس شدند و تدریس درس جدید شروع شد. موضوع درس جدید در مورد شغل های مختلف در زبان انگلیسی بود. ابتدا استاد از زبان آموزان دعوت کرد تا به کلیپ کوتاه و آماده شده از قبل در مورد درس توجه کنند و با دیدن کلیپ آموزش زبان، در کنار هم از آموزش زبان انگلیسی لذت بردند. سپس باهم به بررسی شغل های نام برده شده در کلیپ پرداختند و از زبان آموزان خواسته شد تا شغل ها در زبان انگلیسی را همانند یک فرد بومی تلفظ بکنند و برای همین کار، تلفظ هر کلمه، بارها تکرار شد.

از کلیپ تا کتاب!

پس از کار بر روی کلیپ آموزش زبان و لذت بردن از آن، زبان آموزان کتاب خود را باز کردن و به صفحه ی اول کتاب نگاهی انداختند و با شغل های بیشتری آشنا شدند.
آموزش انواع شغل ها در زبان انگلیسی
:
nurse
پرستار
doctor
دکتر
farmer
کشاورز
scientist
دانشمند
fire fighte
آتش نشان
Police officer
پلیس
برای آموزش شغل ها در زبان انگلیسی، زبان آموزان به همراه استاد خود و با کمک سی دی آموزش زبان انگلیسی، با تلفظ و معانی این کلمات آشنا شدند. تکرار و تمرین در این موضوع نکته قوت این بخش بود و زبان آموزان به خوبی از عهده ی یادگیری شغل ها در زبان انگلیسی برآمدند.

!Our community

در ادامه ی کلاس استاد آهنگ شاد و مفرح و آموزنده ای به اسم Our community را برای زبان آموزان پخش کردند که مربوط به درس جدید بود و به خاطر حال و هوای زیبای موسیقی، کلاس غرق در آن شد. پس از گوش کردن به آهنگ، بر روی متن آهنگ و عبارات و کلمات آن کار شد تا برای زبان آموزان سوالی در مورد موضوع آن باقی نماند. در نهایت استاد متن نوشته ی این آهنگ را برای زبان آموزان خواندند و این کار باعث شد که اگر با گوش دادن موسیقی، قدرت شنیداری در زبان انگلیسی خود را تقویت می کردند، حالا با دیدن اصل نوشته و خواندن آن، قدرت نوشتاری در زبان انگلیسی و همینطور توانایی در خوانش زبان انگلیسی نیز تقویت یابد.

کتاب کار، کار با کتاب!

کتاب کار زبان انگلیسی، قسمت شیرین آموزش برای زبان آموزان است چرا که می توانند در حین یادگیری در همان لحظه با سوالاتی که امکان دارد در امتحان یا دنیای واقعی با آن برخورد بکنند، آشنا شوند. ادامه کلاس با کار بر روی کتاب کار انجام شد و استاد دقایقی را به زبان آموزان دادند تا بتوانند بر روی سوالات تمرکز کنند و پس از آن از آنها خواستند که یک به یک به حل تمرین ها بپردازند تا اگر همکلاسی های آنها مشکلی در حل تمرین دارند و یا حتی خودشان پاسخی اشتباه به سوالات داده اند، در کنار این اشکالات رفع بشود.
برای هر پاسخ صحیح استاد یک امتیاز در نظر گرفته بودند و زبان آموزان برای گرفتن این امتیاز با جدیت با همکلاسی های خود به رقابت می پرداختند.

هر شکستی نواقص شخصیت را برطرف می کند…

?What do you do

دقایق آخر کلاس به یادگیری گرامر زبان انگلیسی گذشت و نوبتی هم بود نوبت دستور زبان در زبان انگلیسی بود. این آموزش در قالب یک سوال اصلی برای زبان آموزان بیان شد و سوال در مورد پرسیدن از شغل های مختلف بود.
که با جمله سوالی ?What do you do پرسیده می شود و پاسخ این سوال به شکل زیر است:
I am a teacher یا I’m a doctor.
البته برای زن و مرد به این شکل سوال می پرسیم: ?What does he do و ?What does she do
که در جواب گفته می شود: He is a teacher یا She is a doctor.
پس از تدریس این سوالات، نوبت به قسمت دوم دستور زبان رسید که در مورد مکان شغل های دیگران بود. این جمله پرسشی به صورت زیر پرسیده می شود:
?Where do you work که در جواب به این سوال می گوییم I work at a hospital یا I work at a school.
همچین برای زن و مرد هم به این صورت پرسیده می شود ?Where does he work
که در جواب میگوییم: He works at a hospital یا She works at a hospital.
پس از تدریس دستور زبان توسط استاد،زبان آموزان بر روی صفحات مربوط به آن در کتاب کار، تمرین انجام دادند و تمارین در کلاس بررسی شد. در نهایت این کلاس هم در ساعت ۱۸:۱۵ دقیقه به اتمام رسید و زبان آموزان با اشتیاق زیاد برای برگزاری یک یلدای دیگر، در سال ۹۸، راهی خانه هایشان شدند. این زبان آموزان پس از گذراندن چندین ترم به این سطح زبانی رسیده اند و حضور در کنار آنها یعنی هم نشینی با کسانی که راهشان را و آینده شان را به خوبی ترسیم کرده اند و نترسیدن از خطا و اشتباه را برای رسیدن به هدفشان، پذیرفته اند.
اگر شما جزء کسانی هستید که به یادگیری زبان علاقه مند هستید، یا چند ترم ابتدایی را گذرانده اید اما هیچوقت از دانش زبانی خود استفاده نکرده اید به این جمله دقت کنید: “هر آنچه می خواهید در آن سوی ترس قرار دارد”. برای رهایی از این ترس شجاعت به خرج بدهید و برای بهتر شدن در یادگیری زبان دوم، دست به کار شوید. ترسیدن مانع پیشروی شما می شود و بهتر است در یادگیری زبان کفش های آهنی بپوشید و از ترس ها عبور کنید و راه های اشتباه را راهی برای رسیدن به مسیر درست تلقی کنید.
نظر شما چیست؟ آیا زبان انگلیسی را فراگرفته اید؟ آیا ترس از بد صحبت کردن مانع مکالمه کردن به زبان انگلیسی  در شما شده است؟ از تجربه های خود و اینکه چطور توانستید بر ترس های خود غلبه کنید، برای ما بنویسید. ما منتظر نظرات و پیشنهادات شما در بخش نظرات همین بخش هستیم.

گزارش کلاس Proficiency جلسه هشتم – ۳۰ آبان ماه