آموزش مکالمه زبان انگلیسی سالهاست یکی از دغدغه های تمام مسئولین آموزشی زبان انگلیسی در دانشگاه ها، مدرسه ها و مدرسه هاست. در ظاهر همه آموزشگاه ها، کتابهای آموزشی و حتی دانشگاهی قصد دارند مکالمه زبان انگلیسی را آموزش دهند. در تمام دوره های آموزشی رایج در موسسات آموزش زبان درس ها با مکالمه ها و دیالوگ های جذاب ظاهر مکالمه ای گرفته اند. به نظر می رسد حتی کتابتهای درسی انگلیسی سال هفتم تا دوازدهم نیز به سمت مکالمه روی آورده اند. حتی در کتابهای مدرسه ای در ابتدای هر درس یک مکالمه می بینید همانگونه که در اکثر کتابهای آموزشی تدوین شده توسط ناشرهای خارجی هر درس با مکالمه شروع می شود. متاسفانه علیرغم ظاهرسازی تمام سیستم های آموزشی و منابع مرتبط با آنها آموزش مکالمه زیان انگلیسی با واقعیت زبان انگلیسی و مکالمه رایج در کشورهای انگلیسی زبان فاصله زیادی دارد.

آموزش مکالمه زبان انگلیسی در دوره های آموزشی زبان انگلیسی

در کتابهای آموزش زبان انگلیسی معمولا تعدادی مکالمه وجود دارد که موقعیت ها،موضوع ها و ساختارهای مورد هدف را مشخص می کنند. اکثر کتابهای موجود در بازار برای چند دهه است از همین فرمت و قالب استفاده می کنند. در یک مکالمه موقعیت، تعدادی کلمات و ساختار مشخصی را ارائه می کنند. در یک یونیت یا درس یک یا چند بار  این روند را تکرار می کنند و در پایان درس یک متن یا ریدینگ که در اکثر مواقع هیچ ربطی به موضوع های مکالمه ها ندارد می گنجانند. بعضی از کتابهای آموزشی زبان انگلیسی با نهایت گستاخی ویرایش جدید خود را روانه بازار می کنند و تنها تغییراتی که داده اند جای قسمت های متفاوت و عکس های بعضی از صفحات را عوض کرده اند. ناشران خارجی کتابهای آموزش زبان در بسیاری از کتابهای خود فقط بازارهای شرقی را هدف قرار داده اند و پس از 10 سال فروش باز هم زحمت ایجاد یک سیستم آموزشی جدید را به خود نمی دهند. کشورهای شرقی تمام تلاش خود را برای رسیدن به سطح مکالمه قابل قبول می کنند و در پایان بازده پایین زبان آموزان را به دلیل ضعف عملکرد خودشان یا مردم خود می بینند. این درحالیسیت که کتابهای موجود در بازار که تقریبا همه توسط ناشران خارجی تدوین شده است اساسا برای مکالمه ایجاد نشده است. این کتابها فقط برای شناساندن زبان انگلیسی و بررسی جزئیات زبان انگلیسی مفید هستند.

تقریبا بیش از یک دهه است کتابهایی با عنوان اسپیکینگ نیز روانه بازار شده است و اتفاقا در بازارهای شرقی فروش خوبی هم داشته است. تنها تفاوت این کتابها با دیگر کتابهای دوره ای اینست که در کتابهای دوره ای هر سیکل آموزشی شامل یک مکالمه، نعدادی واژه، معرفی گرامر و یک تمرین است که البته مکالمه به حالت لیسنینگ هم ارائه می شود، اما در کتابهای به ظاهر مخصوص اسپیکینگ قسمت های واژگان و گرامر حذف شده است! زیرساخت و سیستم آموزشی کتابهای آموزش زبان در چند دهه اخیر هیچ تغییر بنیادی نکرده است. چنانچه گاها کسانی را می بینید که توان مکالمه بهتری نسبت به دیگران یا زبان آموزان گذشته دارند برتری آنها مدیون رواج اینترنت، فیلم ها و سریال ها و همینطور ارتباطات بهتر و نزدیکتر امروزی است.

آموزش لهجه و تلفظ انگلیسی در دوره های آموزشی زبان انگلیسی

برای سال های زیادی یکی از کسانی بودم که سرسختانه اصرار به آموزش اصول نگارش و شناخت و تمرین فونتیکس زبان انگلیسی در موسسه داشت. مجدانه و مصرانه تلاش می کردم علامت های فونتیکس طبق برنامه و منظم در موسسه آموزش داده شوند. در اکثر کتابهای آموزش زبان انگلیسی و همینطور کتاب های کمک آموزشی نیز برای آموزش تلفظ از فونتیکس استفاده می شود. لهجه و تلفظ به صورت کلی به کمک فایل های صوتی و گاها تصویری ارائه می شود اما معمولا تلفظ ها در قالب صداهای مجزا یا در کلمات پیاده شده اند. لهجه و لحن در کتابهای آموزشی تمرکز زیادی نگرفته چون باور رایج بر اینست که لهجه و لحن اگر غیر نیتیو لایک هم باشد برای ارتباط مشکلی پیش نمی آید. تقریبا تمام فارغ التحصیلان دوره های آموزش زبان انگلیسی از لهجه و تلفظ خود در انتهای دوره آموزشی راضی نیستند مگر کسانی که با تلاش و پشتکار خودشان به کمک فیلم و سریال یا افراد نیتیو و نیتیو لایک لهجه و تلفظ انگلیسی خود را شبیه نیتیوها کرده اند.

آموزش مکالمه انگلیسی با لهجه و تلفظ صحیح در دوره جامع

در دوره جامع مکالمه انگلیسی لهجه و تلفظ به بهترین شیوه ممکن که همان آموزش زبان به شیوه زبان مادری است آموزش داده می شود. زبان آموزان با تکنیک های مستقیم و غیر مستقیم لهجه و تلفظ آمریکایی های انگلیسی زبان را تقلید کرده و در پایان دوره دقیقا شبیه یک امریکایی صحبت می کنند.

صفحه معرفی دوره جامع مکالمه انگلیسی

 

مکالمه انگلیسی با لهجه و تلفظ صحیح از دیدگاه بعضی ها لازم و ضروری نیست. این دیدگاه باعث شده است بسیاری از غیر نیتیو ها انگلیسی را با لهجه و تلفظ غیر استاندارد صحبت کنند و برایشان لهجه و تلفظ انگلیسی اهمیت چندانی ندارد. به زعم ایشان تغییر لهجه و تلفظ به نمونه استاندارد و رایج در کشورهای انگلیسی زبان تلاشی غیر ضروری و نافرجام است. این دسته از افراد فکر می کنند ارتباط با دیگران مدیون داشتن یک لهجه و تلفظ انگلیسی صحیح نیست.

مکالمه انگلیسی با لهجه و تلفظ صحیح یک باید بدون چون و چرا است. فقط کسانی که لذت تسلط به انگلیسی در حد زبان مادری را چشیده اند به چرایی این باید پی می برند.

بنا به سایت های رسمی کشور امارات، 29 درصد جمعیت این کشور را هندی های مهاجر تشکیل می دهد. هندی ها به دلیل آشنایی با زبان انگلیسی تلاشی برای بهبود تقویت لهجه و تلفظ خود نمی کنند. در کشور امارات و بویژه شهر دبی، اکثریت مکالمات به زبان انگلیسی انجام می شود. مهاجرین هندی به دلیل ضعفی که در لهجه و تلفظ دارند غالبا شغل های کم درآمد که نیاز به مکالمه انگلیسی کمتری دارد انتخاب می کنند. هندی هایی که با غیر هندی ها سر و کار دارند برای لهجه و تلفظ خود سرمایه گذاری کرده اند و موقعیت های شغلی بهتری دارند (البته سرمایه گذاران و ثروتمندهای هندی از این گروه ها مستثنی هستند). مهاجران فیلیپینی به دلایل متفاوت لهجه و تلفظ نزدیک تر به نیتیو ها دارند و به همین دلیل غالبا موقعیت های شغلی بهتری را دارا هستند. مهاجران بنگلادش، نپال و … که با انگلیسی ارتباط ضعیف تری دارند شغل های کم درآمدتری دارند.

مهمترین بخش های زبانی مهارت های شنیداری و گفتاری هستند. این دو مهارت در موفقیت یک ارتباط نقش انکارناپذیری دارند. حتی هندی ها که زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم ایشان محسوب می شود و تقریبا همه با انگلیسی آشنایی دارند نیاز به تقویت این دو مهارت را حس کرده اند و بعضی از ایشان برای بهبود درآمد و جایگاه شغلی خود لهجه و تلفظ خود را تا زیادی تغییر داده اند. اثر تسلط به لهجه و تلفظ استاندارد انگلیسی در مذاکرات و محاوره های تجاری بسیار بیشتر از آنست که بتوان این دو مهارت را نادیده گرفت.

البته فراموش نشود در مواقع مورد نیاز هر کس هر چقدر آشنایی با انگلیسی دارد به کار گرفته و نیاز خود را برآورده می کند و البته نمیتوان منتظر لهجه و تلفظ بی عیب ماند. اما اگر می خواهید از تبادل نظرات خود و دیگران صد در صد مطمئن باشید، فهمیدن و فهماندن بعضی مطالب حیاتی است. پس از همین لحظه تصمیم بگیرید این دو مهارت را تقویت کنید تا به آرامش و اعتماد به نفس کافی برسید.

دوره جامع مکالمه انگلیسی

یکی از دلایلی که باعث می شود ما در پی ساختن لهجه و تلفظ خود به شکل صحیح نباشیم باور رایج سخت بودن این تغییر است. بیشتر ما پس از اندکی تلاش برای ساختن لهجه و تلفظ نا امید شده و ترجیح می دهیم بیشتر به ارتباط فکر کنیم تا اینکه برای لهجه و تلفظ نیتیو لایک تلاش کنیم. در دوره جامع مکالمه انگلیسی با اصول یادگیری زبان به شیوه زبان مادری آشنا می شوید و با به کارگیری تکنیک های این دوره از ابتدا می آموزید چطور مثل کسانی که انگلیسی را به عنوان زبان مادری صحبت می کنند زبان انگلیسی را بیاموزید. در پایان این دوره که به نیتیو لایک شدن در زبان انگلیسی می انجامد قادرید مثل یک انگلیسی زبان صحبت کنید و هر آنچه می شنوید را درک کنید.

یادگیری زبان به روش زبان مادری مطمئن ترین راه تسلط به لهجه و تلفظ زبان انگلیسی و لذت بردن از ارتباط در زبان انگلیسی است. آموزش زبان انگلیسی به شیوه زبان مادری ویژگی ها و تکنیک های ساده اما مبتنی بر عادت سازی دارد. جزئیات این روش در مقاله آموزش زبان انگلیسی به شیوه زبان مادری توضیح داده شده است.

چنانچه قصد دارید آموزش مکالمه زبان انگلیسی به روش زبان مادری را تجربه کنید و با جزئیات بهترین پکیج مکالمه انگیسی آشنا شوید مقاله های زیر را مطالعه کنید.

بهترین پکیج آموزش مکالمه انگلیسی

صفحه معرفی دوره جامع مکالمه انگلیسی