1 کلیک روی عکس پایین دنیای یادگیریت را متحول میکنه!

IELTS7 Banner 01 8 حروف عربی در الفبای فارسی,حروف عربی در الفبای زبان فارسی

 

زبان عربی برای ما ایرانیان نسبت به دیگر کشورها از اهمیت بسیاری برخوردار است. این زبان به دلایل مختلفی با زبان کشور ما اشتراکاتی دارد. در این مقاله قصد آموزش حروف عربی در الفبای فارسی را داریم. با مقایسه الفبای عربی و فارسی به تفاوت و شباهت های بیشتری پی خواهید برد. در نگاه اول شاید برای برخی از افراد حروف الفبای زبان عربی از دشواری برخوردار باشد اما چیزی که باید از آن آگاهی داشته باشید این است که برای یادگیری هر زبانی اولین قدم، یادگیری حروف الفبای آن زبان می باشد. زبان عربی زبان رسمی 25 کشور دنیا است. در بسیاری از کشورها زبان عربی را زبان دوم محسوب می کنند و در حال یادگیری زبان عربی نیز هستند. در این مقاله با یادگیری آسان و آموزش حروف الفبای زبان عربی، اولین قدم را برداشته اید. پس با ما همراه باشید…

حروف الفبای زبان عربی به ترتیب با تلفظ فارسی

الفبای زبان عربی دارای 28 حرف می باشد و الفبای زبان فارسی از آن گرفته شده است. الفبای عربی دارای دو ترتیب اَبتَثی و ابجدی است. هر چقدر تعداد حروف الفبای زبانی بیشتر باشد، توانایی بروز صداهای طبیعی در آن بیشتر است. حروف الفبای عربی شامل:

ا (الف)، ب (با)، ت (تا)، ث (ثا)، ج (جیم)، ح (حا)، خ (خا)، د (دال)، ذ (ذال)، ر (را)، ز (زا)، س (سین)، ش (شین)، ص (صاد)، ض (ضاد)، ط (طا)، ظ (ظا)، ع (عین)، غ (غین)، ف (فا)، ق (قاف)، ک (کاف)، ل (لام)، م (میم)، ن (نون)، ه(ها)، و (واو)، ی (یا).

مقایسه الفبای فارسی و الفبای عربی

 • حروف الفبا در زبان فارسی دارای 32 حرف می باشد در صورتی که حروف الفبای زبان عربی 28 حرف است.
 • در زبان فارسی 8 حرف از حروف زبان عربی وارد الفبای زبان فارسی شده است. این حروف شامل (ث، ح، ص، ض، ط، ظ، ع، ق) می باشد.
 • 5 حرف از حروف الفبای فارسی مخصوص به زبان فارسی می باشد و در زبان عربی این حروف موجود نمی باشند. این حروف شامل (پ، ژ، گ، چ) می باشد.
 • شکل حروف عربی و فارسی به جز چند مورد، بسیار شبیه و نزدیک به یک دیگر هستند. این حروف شامل (تاء، کاف، یاء) می باشد.
 • در زبان عربی 10 حرف وجود دارد که از لحاظ تلفظ با حوف الفبای زبان فارسی یکسان نیست. این حروف به ترتیب شامل (ح، ث ،ص، ض، ط، ظ، ذ، ع، غ، و) می باشد.
 • حرف همزه از زبان عربی وام گرفته شده است و در زبان فارسی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • هر حرف در زبان عربی بسته به اینکه در (ابتدای جمله، در میان جمله، در انتهای جمله، به تنهایی) قرار گیرد، طرز نوشتن آن نیز تغییر پیدا می کند.
 • زبان فارسی و زبان عربی هر دو از سمت چپ نوشته می شوند.
 • در زبان عربی و فارسی، حروف کوچک و بزرگ وجود ندارد.
 • 28 حرف در زبان عربی حروف بی صدا هستند و حروف صدادار در الفبای زبان عربی وجود ندارند.

زبان عربی کامل‌تر است یا زبان فارسی؟

هر زبانی از تعداد حروف الفبای متفاوتی تشکیل شده است. کم یا زیاد بودن تعداد حروف الفبا، نشان دهنده کامل یا ناقص بودن آن زبان نیست. برای مثال در زبان عربی 28 حرف وجود دارد اما در زبان فارسی 32 حرف. کم بودن تعداد حروف الفبای زبان عربی به معنای ناقص بودن آن زبان نیست و تا به الان، زبان عربی را کامل ترین زبان دانسته اند. این زبان در کشورهای مانند عربستان، مصر، تونس، یمن، عمان، فلسطین، لیبی،قطر، بحرین، سودان، امارات محتده عربی، لبنان، کویت، عراق، سومالی، سوریه، الجزیره و… زبان رسمی محسوب می شود.

یادگیری سریع زبان عربی

برای یادگیری هر زبانی با رعایت برخی از نکات روند یادگیری، نیز سریع تر می شود. این نکات شامل:

 • عربی دارای لهجه ها و گویش های مختلفی می باشد. همان ابتدا دقت داشته باشید که قصد یادگیری چه لهجه و گویشی را دارید.
 • می توانید برای یادگیری زبان عربی در کلاس ها و دوره های آموزش زبان عربی شرکت کنید و یا یادگیری خود را به صورت خودآموز شروع کنید.
 • از دوره ها و کلاس های آنلاین زبان عربی استفاده کنید. آموزش زبان عربی به صورت آنلاین، یادگیری نامحدودی را در اختیار ما قرار می دهد.
 • عربی را به صورت پایه و اصولی فرا گیرید و از روش های جدید برای یادگیری زبان عربی استفاده کنید.
 • از سریال های زبان عربی برای یادگیری  گویش ها و لهجه و تلفظ عربی استفاده کنید.

بهترین روش یادگیری زبان عربی

در این مقاله یا حروف عربی در الفبای زبان فارسی آشنایی کسب کرده اید اما یادگیری زبان عربی به روش ها و شکل های مختلفی صورت می گیرد. با توجه به ترویج بیش از اندازه و اهمیت این زبان، استفاده از روش های متفاوت، به روز و البته نتیجه بخش یک نیاز مبرم می باشد. زمانی که آموزش زبان عربی با اساتید و روش های نوینی صورت گیرد، مسیر یادگیری و آموزش برای زبان آموزان نیز جذاب تر از گذشته می شود.
در حال حاضر یکی از روش های یادگیری زبان عربی، آموزش زبان عربی با سریال می باشد. این روش آموزشی نیاز به رعایت نکات و اصولی دارد که در طول مسیر یادگیری، اساتید به زبان آموزان آموزش می دهند. سریال های عربی زبان به دلیل ماهیت و محتوای آموزشی متفاوت، امکان نیتیو لایک شدن را برای زبان آموزان فراهم می کنند.
چنین سبک آموزشی در حال حاضر توسط  احمدرضا ابراهیمی تحت عنوان دوره راکت در حال برگزاری می باشد. این دوره آموزشی جایگزین همه کتاب ها و منابع آموزش زبان عربی شده است. در واقع شما در کنار سرگرمی به یادگیری مشغول می شوید. دوره راکت به دو صورت فشرده (آموزش زبان عربی در 50جلسه) و فوق فشرده (آموزش زبان عربی در 50 روز) در حال برگزاری است. این دوره برای همه افراد در هر سن و سطحی مناسب می باشد. اینکه کدام یک از دوره ها را انتخاب کنید بسته به شرایط و نیاز شما می باشد. دوره راکت یکی از دوره های کوتاه مدت آموزش زبان عربی است اما این بدان معنا نیست که این دوره برای دیگر افراد مناسب نیست، بلکه برای تک تک افراد در هر شرایط و رده سنی مناسب می باشد.
اساتید دوره راکت با حمایت و پشتیبانی بالا باعث ثبت بهترین لحظات آموزشی برای شما فراگیران می شوند و از ابتدا تا انتهای دوره در کنار شما زبان آموزان هستند.

در صورت تمایل برای شرکت در دوره های مکالمه عربی و تجربه نیتیو لایک شدن با ما می توانید به تکمیل فرم مشاوره و ثبت نام که در انتهای صفحه درج شده است، بپردازید و یا از طریق پشتیبانی آنلاین با ما در ار تباط باشید؛ در صورت نیاز می توانید با شماره تلفن 09333558002 تماس حاصل نمایید. مشاوران و کارشناسان ما همه روزه به جز روزهای تعطیل آماده پاسخگویی به سوالات شما زبان آموزان هستند.