با توجه به افزایش سفرها به کشور گرجستان، علاقه مندان زبان گرجی نیز افزایش پیدا کرده اند. از طرف دیگر نزدیک بودن این کشور به کشور ما و افزایش تجارت باعث شده است که روز به روز علاقه مندان به یادگیری این زبان افزایش پیدا کنند. طبق مطالب گفته شده در این مقاله قصد آموزش زبان گرجی را داریم. کشور گرجستان یکی از کشورهایی است که در هر دو قاره آسیا و اروپا قرار گرفته است. این کشور در حال حاضر عضو ناظر اتحادیه اروپا و ناتو می باشد. زبان مردم این کشور گرجی کارتولی و الفبای این کشور گرجی می باشد.

تاریخچه زبان و کشور گرجستان

کشور گرجستان با کشورهای ارمنستان، روسیه، ترکیه و جمهوری آذربایجان هم مرز می باشد. پایتخت این کشور شهر تفلیس می باشد. سرگذشت این کشور بسیار غم انگیز است به گونه ای که در سال 2008 مورد حمله و حجوم کشور روسیه قرار گرفته است. شاید باور کردنی نباشد ولی جمعیت این کشور حدود 4 میلیون می باشد. کشور گرجستان کشوری است با جمهوری متمرکز و نیمه ریاستی و حکومت آن از طریق دموکراسی نیابتی انتخاب می شود. مردم کشور گرجستان مسیحی ارتدوکس هستند. کشور گرجستان با دریای سیاه نیز هم مرز است. این کشور به 8 استان و 2 جمهوری خودمختار تقسیم شده است. گرجستان هر چهار فصل را دارا می باشد اما در گرجستان شرقی به دلیل وجود کوه های قفقاز بارندگی کمتری نیز وجود دارد. این کشور کوهستانی است و 80 درصد این کشور را کوه ها و تپه ها تشکیل داده اند. فرهنگ مردم کشور گرجستان از قفقاز گرفته شده است و دارای فرهنگی غنی می باشد.
سیستم نوشتاری در گرجستان شامل سه الفبای هم ارز که شامل: آسُمْتاوْرولی، نوسْخوری و مْخِدْرولی می باشد که در حال حاضر فقط مخدرولی مورد استفاده قرار می گیرد. قدیمی ترین کتیبه کشف شده از این زبان به الفبای آستمتاورولی می باشد. در کتاب سرگذشت کارتلی بیان شده است که خط گرجی اولین بار توسط پارناواز یکم، پادشاه گرجستان اختراع شده است. گروه زبان کارتولی شامل گرجی، مگرلی، لازی و سوانی می باشد. جالب است در کشورهای مختلفی مثل اوکراین، روسیه، آمریکا، آذربایجان و شرق ترکیه به این زبان صحبت می کنند. حتی در کشور خودمان ایران برخی از افراد در شهرهایی مثل اصفهان، فریدون دشت و بوئین میاندشت و… به این زبان تکلم می کنند.
موسیقی کشور گرجستان بسیار غنی و از سرودهای کلیسایی در قرون وسطی نشات گرفته است. رقص مردم کشور گرجستان جز رقص‌ های فولکلوریک مردم گرجی می باشد.

آموزش الفبای زبان گرجی با تلفظ فارسی

برای یادگیری هر زبانی اولین قدم یادگیری الفبای آن زبان می باشد. الفبای زبان گرجی از پیچیدگی های زیادی برخوردار نیست و فقط با کمی تمرین و تکرار به راحتی می توانید بر آن تسلط پیدا کنید. حروف الفبای زبان گرجی دارای 33 حرف و یکی از 14 حروف الفبای جهان می باشد. الفبای این زبان دارای 21 حرف صامت و 5 مصوت می باشد. یکی از مزایای بزرگی که الفبای زبان گرجی دارد این است که همانطور که نوشته می شوند، خوانده می شوند. به حروف الفبای زیر دقت نمایید:

آ = ა

ب = ბ

گ = გ

د = დ

اِ = ე

و = ვ

ز = ზ

ت = თ

ای = ი

_ = კ

ل = ლ

م = მ

ن = ნ

اُ = ო

_ = პ

ژ = ჟ

ر = რ

س = ს

_ = ტ

او = უ

پ = ფ

ک = ქ

غ = ღ

ق = ყ

ش = შ

چ = ჩ

تس = ც

دز = ძ

_ = წ

_ = ჭ

خ = ხ

ج = ჯ

ه = ჰ

نکاتی درباره زبان گرجی

  • در کشور گرجستان سه زبان دیگر Laz, Svan, Mengrelian به مکالمه می پردازند.
  • این زبان درای 18 گویش می باشد. اما زبان رسمی گرجی بر مبنای گویش کارتفلین (Kartvelian) می باشد.
  • در زبان گرجی اسامی بر اساس جنسیت مورد استفاده قرار نمی گیرند.
  • اعداد زبان گرجی همانند اعداد زبان فرانسوی طبقه بندی شده است.
  • در زبان گرجی از سه زبان دیگر ترکی، فارسی و عربی وام گرفته شده است.
  • در این میان دولت کشور گرجستان تلاش بسیاری کرده است که به کشورهای اروپایی ملحق شود یکی از اقداماتی که در این مسیر رخ انجام داده است، یادگیری زبان انگلیسی می باشد.

معرفی بهترین روش یادگیری زبان های خارجی

بعد از آشنایی با زبان گرجی بهتر است که به معرفی یکی از سایت های زبان که به تدریس انواع زبان های مختلف به سبک و روشی متفاوت می پردازد، بپردازیم. سایت زبان احمدرضا ابراهیمی با ابداع دوره راکت به تدریس زبان های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، ترکی، عربی، چینی، ژاپنی و… می پردازد. این دوره یکی از دوره های کوتاه مدت زبان می باشد که به دو صورت فشرده و فوق فشرده برگزار می شوند. دوره راکت به گونه ای طراحی شده است که برای همه افراد در هر سن و سطحی مناسب می باشد.
آنلاین و خصوصی بودن دوره راکت باعث شده است همه افراد در هر شرایط و موقعیتی به آموزش و یادگیری زبان دلخواه خود بپردازند. اساتید چند زبانه دوره راکت بعد از گذر از فیلترهای فراوان آماده تدریس به شما زبان آموزان شده اند. مدرسین دوره راکت دو الی چند زبان را زیر نظر احمدرضا ابراهیمی فرا گرفته اند. به همین دلیل از آغاز تا پایان مسیر یادگیری از دغدغه شما زبان آموزان آگاهی کاملی دارند. مدرسین دوره به عنوان راهبر و هدایت کننده در کنار شما فراگیران هستند. و از ابتدا تا انتهای دوره از تک تک شما زبان آموزان حمایت و پشتیبانی می کنند.
سبک و روش انتخابی دوره راکت، استفاده از سریال های مختص به همان زبان می باشد. برای مثال برای آموزش زبان انگلیسی از سریال های انگلیسی زبان استفاده می کنند. محتوا و ماهیت سریال ها به گونه ای است که باعث یادگیری عادات و مهارت های زبانی به فراگیران می شوند. نیتیو لایک شدن زبان آموزان در دو حالت امکان پذیر است. حالت اول زندگی در کشور هدف و مکالمه دائم با مردم آن کشور و اما حالت دوم که جایگزین حالت اول شده است، سریال های مختص به همان زبان می باشد.
دوره راکت بر اساس اصول روانشناسی و مدیریت طراحی شده است به همین علت با آغاز این دوره نه تنها بر زبان مورد نظر خود تسلط پیدا می کنید بلکه اعتماد به نفس و عزت نفس شما فراگیران افزایش پیدا می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت مشاوره رایگان می توانید به تکمیل فرم مشاوره و ثبت نام که در انتهای صفحه درج شده است، بپردازید.