IELTS7 Banner 01 8

تاریخ ادبیات زبان روسی همواره برای مشتاقان ادب و هنر حائز اهمیت بوده است. چرا که زبان روسی از غنی ترین زبان هایی است که در طول تاریخ ارتباط نزدیکی با زبان فارسی داشته است. ادبیات هر کشور یکی از جلوه های تجلی افکار و اندیشه مردم آن است. افکار خلاقی که در طول تاریخ افتخارات و حماسه های بسیار آفریده است. آثار ادبی تاریخی روسی عموما بر پایه داستان های اساطیر و حماسه های قهرمانان نوشت شده است. از مهم ترین این آثار که نسبت به سایرین از شهرت مازادی برخوردار است می توان ایلیاد رانام برد.هومر، هُمرُس یا هُمِر نویسنده این اثر جاودان، یونانی تبار است. اما از جایی که این کتاب جزء آثار ادبیات اسلاوی به شمار می رود و همچنین از محبوبیت زیادی در بین ادبیان روس برخوردار است برخی آن را منسوب به زبان روسی می دانند. ایلیاد یک داستان اساطیری است شباهت زیادی به شاهنامه دارد.

 

نویسندگان معروف روس:

 

آنتوان چخوف

آنتون پاولوویچ چِخوف که عموما به اختصار آنتوان چخوف شناخته می شود نویسنده، شاعر و پزشک روس است‌‌. چخوف در مدت کوتاه فعالیت خود ۷۰۰ اثر ادبی در ژانر های مختلف طنز نویسی، نمایشنامه نویسی، داستان نویسی و فلسفه خلق کرده است. اما فعالیت اصلی وی در زمینه نوشتن داستان های کوتاه بود. این نویسنده روسی سبک رئالیسم در قرن ۱۹ تا ۲۰ میلادی می زیسته و از مشهور ترین آثار وی میتوان به مرغ دریایی، دایی وانیاو سه خواهر که از شاهکار های نمایشنامه نویسی قرن معاصر هستند و اتاق شماره ۶، زندگی من و بوقلمون در ژانر داستان نویسی نام برد. چخوف در دومین سال فعالیت ادبی خود موفق شد برای مجموعه داستان هنگام شام جایزه پوشکین را از فرهنگستان روسیه دریافت کند.

 

تولستوی

لئو نیکلایِویچ تولستوی بی شک از مشهور ترین نویسندگان جهان بی شک ستاره ای درخشان در آسمان ادبیات زبان روسی به شمار می رود. مشهور ترین آثار وی یعنی رمان های جنگ و صلح و آنا کارنینا در سراسر جهان طرفداران بسیاری دارد. آغاز فعالیت نویسندگی او در سال ۱۸۵۱ بود؛ درست زمانی که به استخدام ارتش درآمده و به ماموریت قفقاز رفت کتاب کودکی را نوشت. مدتی بعد به سفر به کشور های مختلف همچون فرانسه پرداخت تا با فرهنگ و زندگی مردن جهان بیشتر آشنا شود. حاصل این جهان بینی کتاب سه مرگ بود. تولستوی در زمینه سیاست نیز فعالیت های فراوانی داشت. خدمات و آثار ارزشمند این نویسنده موجب شد تا به افتخار او سکه ای طلا برای یاد بود او ضرب شود.

 

داستایفسکی

داستایفسکی نویسنده روسی قرن ۱۹ میلادی که روسی تبار بود اولین و بزرگترین نویسنده ای بود که به سبک اگزیستانسیالیسم را برای خلق آثار خود در پیش گرفت‌. اما سوررئالیست ها نیز پرنسیب و اصول افکار خود را برگرفته از تفکر او می دانند. فیودور میخایلاویچ داستایِفسکی همواره شخصیت های داستان های خود را به لحاظ روانشناختی تحلیل می کرد و این امر موجب می شد داستان هایش تاثیری بسیار ژرف و عمیق بر خواننده بر جای گذارد. آثار جانان وی یعنی یادداشت‌های زیرزمینی، جنایت و مکافات، ابله، برادران کارامازوف، جن‌زدگان، ناشناس و قمارباز این نویسنده و افکارش را به جهانیان معرفی کرد.

 

شاعران روسی

 

کنستانتین بارومونت اری

بارومونت از نوابغی به شمار می رود که به مدرسه نرفت. تحصیلات اولیه را مادرش که بر چند زبان مسلط بود و در زمینه تئاتر و ادبیات فعالیت می کرد به او آموخت. با این حال موفق شد به دانشگاه ژیمانسیون برای تحصیل در رشته حقوق راه یافته و پس از مدتی به دلیل فعالیت های سیاسی از آن اخراج شد. اشعار بارمونت عموما سیاسی هستند. وی برای سرودن ترانه انتقام جویان در سال ۱۸۹۰ موفق شد تا جایزه پوشکین را از فرهنگستان زبان روسی دریافت کند.

 

ویاچسلاو ایوانویچ ایوانف
شاعر، نمایشنامه‌نویس، فیلسوف، مترجم و منتقد ادبی روسی که در قرن ۱۹ تا ۲۰ میلادی در روسی می زیست. او در سبک نماد گرایان روسی فالیت می کرد و به دلیل سیاسی بودن اشعار و نوشته هایش عموما مورد سانسور قرار گرفت و هرگز به شهرت چندانی نرسید. وی به دلیل فعالیت های سیاسی ش بار ها از روسیه تبعید شدو درنهایت در رم در گذشت.

یوگنی باراتینسکی
شاعر و ادیب روسی زبان بود که در قرن ۱۸ ( ۱۷۰۰- ۱۷۴۴ ) در امپراتوری روسیه می زیست.تنها کتاب به جا مانده از وی مجموعه اشعار است که در بین روسی زبانان طرفداران زیادی دارد. 

زینیدا گیپیوس
شاعر، نمایش نامه نویس و متفکر معاصر روسی است. وی در طی زمان فعایت ادبی خود در قرن نوزدهم کتاب دمیتری مرژکوفسکی را تالیف کرده و به روسی زبانان ارائه داد. زینیدا یکی از چهره‌های اصلی در نمادگرایی روسی به‌شمار می‌رود.

 

اساطیر، شعرا و نویسندگان بسیار زیادی در طول تاریخ در صنعت ادبیات روسی مشغول به فعالیت بوده اند که با توجه به شهرت و کاربرد آثار آنان برای علاقه مندان و فراگیران زبان روسی معرفی شدند. حقیقتا زبان روسی یکی از دشوار ترین گویش ها را داراست و تسلط یافتن بر آن مستلزم تلاش و تمرین فراوان است. پیشنهاد می شود افرادی که با این زبان به میزان قابل توجهی آشنایی دارند این آثار را به زبان اصلی مطالعه کنند. یادگیری زبان روسی می تواند برای مشتاقان ادبیات تجربه شیرینی باشد تا علاوه بر کاوش در دنیای ادبیات روسیه با ترجمه آن به کسب درآمد برسند. موسسه زبان احمدرضا ابراهیمی با ارائه شیوه آموزشی راکت این امکان را فراهم نموده تا شما در کوتاه ترین زمان ممکن به این مهم دست یافته و کسب درآمد در کنار یک تجربه مفرح را تجربه کنید. جهت ثبت نام در این دوره آنلاین می تواند از طریق پشتیبانی سایت یا وارد کردن اطلاعات در فرم زیر اقدام نمایید.