IELTS7 Banner 01 8

به نظر شما ما در خواب می توانیم به یادگیری بپردازیم؟ اگر جوابتان مثبت است، چگونه؟ شاید به بعضی از شما که کنکور را تجربه کرده اید گفته شده باشد که دروس حفظی را به آخر روز منتقل کنید و ابتدای روز دروس حل کردنی را یاد بگیرید، اواسط روز به مطالعه ی دورس تئوری-عملی بپردازید و دروس تئوری را به آخرین ساعات مطالعه ی خود منتقل کنید. این روش گفته شده در جمله قبل بسیار روش درست و ثابت شده ای است و اگر چنین چیزی استاد یا مشاور شما گفته باشد خیلی درست به عرض تان رسانده اند چرا که این روش توسط روانشناسان به نام تایید شده است.
خب حالا چرا می گویند دروس تئوری و حفظی را به ساعات آخرمطالعه تان بسپارید؟ طبق پژوهش های انجام شده در جهان مغز انسان پس از خواب بیدار است و به تفکرات شما ادامه می دهد و هموراه در حال یادگیری است. پس چه بهتر که شما دروس تئوری و حفظی را آخر شب مطالعه کنید که وقتی به خواب می روید در مغزتان تکرار شود و یادگیری شما بهتر و عمیق تر باشد.

 

اما به راستی آیا ممکن است در خواب چیز جدیدی یاد گرفت؟ جواب روشن و واضحی برای این سوال وجود ندارد پس از سال ها تحقیق و پژوهش محققان و دانشمندان بر روی مغز انسان، هیچ کس به یک جواب جامع نرسیده است و دو یا سه جواب یا بهتر است بگوییم فرضیه برای این سوال وجود دارد.
عده ای بر این باورند که مغز پس از خواب انسان، کاملا هوشیار است و مثلا اگر از آموزش زبان عربی به شکل صوتی است استفاده کنیم و با هندزفری به خواب برویم در خواب هر چه فایل صوتی دارد می گوید را مغز برداشت و ذخیره می کند.
عده ای دیگر می گویند که ممکن نیست مغز انسان پس از خواب به فعالیتش ادامه دهد و با گوش کردن فایل های صوتی مثلا آموزش عربی در خواب هیچ معجزه ای برای یادگیری شما رخ نمی دهد.

 

واقعا کدام نظریه درست تر است؟ بیایید به شرح سومین نظریه بپردازیم که نه منفی است و نه مثبت بسیاری از محققان بر این باورند که انسان در خواب هوشیار نیست و مطلب جدیدی یاد نخواهد گرفت اما مغز همواره در خواب هم به فعالیت خود ادامه می دهد. پس در این صورت مشتاقان یادگیری زبان که حتی می خواهند در خواب هم زبان یاد بگیرند تکلیفشان چه می شود یا آن دانش آموزان تنبلی که می گویند کاش در خواب همه چیز به یک باره به ما الهام می شد. طبق نظریه گفته شده انسان به هر آنچه قبل خواب توجه کند، بخواند و یاد بگیرد در خواب آن مطلب در ذهنش مدام تکرار می شود، چون مغز ما بعد از خواب ما بیکار نمی نشیند و همان درسی که قبل از خواب به آن دادیم را دوباره و چند باره ادامه می دهد و پردازش می کند تا وقتی که دسته بندی شود و در جایی از ذهنمان بنشیند. طبق همین است که شما ممکن است مطلبی را بعد از خواب بهتر به خاطر بیاورید یا مثلا پس از حل مسئله ای بخوابید و یک روزی می بینید می توانید آن مسئله را به شکل و روش دیگر حل کنید. یا بسیار برایتان پیش آمده که با حجمی از تفکرات منفی به خواب رفته اید و صبح با حالتی درمانده و گرفته و خسته از خواب بیدار می شوید انگار که در خواب مشغول به کندن کوه بوده اید و اصلا هیچ استراحتی که نکرده اید هیچ کوه هم کنده اید.

 

همین است که می گویند به مغزتان تغذیه خوب بدهید یا می گویند قبل از خواب شرایط خواب را برای خود مهیا سازید و ما به شوخی می گیریم و می گوییم چه می گویند؟ بله این ها همه درست است شما باید قبل از خواب آرامش را به خودتان برگردانید از گرفتن گوشی در دستتان و گشتن در صفحات مجازی ای که مفید نیست تا وقتی خوابتان ببرد پرهیز کنید، موسیقی آرامی گوش کنید یا در آرامش به شکرگزاری خدا بپردازید به خاطر روزی که در اختیارتان گذاشته است و حالت خواب را به خود بگیرید تا کم کم بخوابید.
حالا با این همه تفاسیر چه کنیم در خواب زبان عربی یاد بگیریم؟ یا چگونه در خواب به آموزش زبان عربی بپردازیم؟ تفاسیر بالا برای رسیدن جواب شما به همین سوال بود اما اگر هنوز جوابتان را نگرفته اید برایتان می گویم. شما ممکن است به صورت خود آموز شروع به یادگیری و آموزش زبان عربی کرده باشید خب مطالعه ی تان را شب انجام دهید و فایل هاص صوتی ای که آماده کردید از قبل که حالا یا از اینترنت گرفته اید یا صدای خود را ضبط کرده اید را پخش کنید برای توجه بیشتر می توانید با هنذفری گوش کنید و به محتویات آن فایل توجه کنید هر چقدر توجه شما بیشتر باشد یادگیری شما پس از خواب بیشتر است توجه داشته باشید که این کار ها بعد از اینکه شما آماده شده اید برای خواب است نه وقتی شما خواب هستید در واقع شما هوشیارید و در حالت خواب و بیداری دارید به محتویات فایل صوتی توجه می کنید. در این صورت است که برای آموزش زبان شما اتفاقات خوبی می افتد و پس از مدتی حس می کنید لهجه ی عربی را ناخودآگاه به خوبی ادا می کنید و اینکه مطالب و کلمات را زودتر به خاطر می آورید و در صورت استمرار در این روش و تکرار های روزانه درصد فراموشی شما کمتر و کمتر می شود.

 

من به شما پیشنهاد می کنم که اگر سریعتر می خواهید به نتیجه برسید از کلاس های آنلاین بهره ببرید چرا که شما خود را به کسانی می سپارید که دانش زبان عربی را دارند و وقت شما برای جست و جو در اینترنت صرف نمی شود و از طرفی به درست بودن مطالبی که آموزش می بینید و روش آموزشتان اطمینان دارید؛ در این صورت است که شما سریعتر به خواسته ی خود می رسید با استفاده از آموزش آنلاین زبان عربی شما فایل های صوتی استاندارد و طراحی شده جهت آموزش را در اختیار دارید که نه تنها در طول روز و اواخر روز می توانید از آنها استفاده کنید بلکه می توانید شب ها قبل از خواب به فایل های آموزش زبان عربی گوش بدهید توجه کنید و پس از اینکه خوابتان گرفت گوش دادن را تمام کنید. از شما دعوت می کنم که شرایط آموزش آنلاین زبان عربی در ۵۰ روز و آموزش آنلاین زبان عربی را مطالعه کنید و اگر مایل بودید فرم ثبت نام را پرکنید یا با آموزشگاه تماس بگیرید.