شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که ادبیات انگلیسی بهتر است یا مترجمی؟ در اینجا با بررسی ابعاد مختلف این دو رشته سعی می کنیم به این سوال به طور تخصصی پاسخ دهیم تا بتوانید بهترین انتخاب را از بین این دو رشته تحصیلی داشته باشید و آینده بهتری را برای خود بسازید.

 

مقایسه رشته ادبیات انگلیسی و مترجمی زبان

این دو رشته جزء رشته های پر طرفدار هستند که افراد زیادی علاقه دارند در آن تحصیل کنند. برای مقایسه رشته ادبیات انگلیسی و مترجمی زبان و جواب این سوال که ادبیات انگلیسی بهتر است یا مترجمی؟ ابتدا هر دو رشته را به طور کامل معرفی می کنیم و بعد از آن مقاطع تحصیلی بالاتر و بازار کار این دو رشته را بررسی می کنیم. با بررسی جزئیات این دو رشته قطعا می توانید راحت تر تصمیم گیری کنید.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

 

معرفی کامل رشته ادبیات انگلیسی
دانشجویان برای تحصیل در رشته ادبیات انگلیسی باید ۱۴۰ واحد درسی را بگذرانند. اغلب دروس رشته ادبیات انگلیسی، همان طور که از اسم رشته مشخص است؛ ادبیات در دوره های تاریخی مختلف از ادبیات دوره قدیم تا ادبیات دوره جدید را با جزئیات مورد بحث و بررسی قرار می دهند. بنابراین؛ دانشجویان این رشته می توانند به ادبیات انگلیسی در ادوار مختلف تسلط کامل پیدا کنند. دانشجویان رشته ادبیات انگلیسی به طور جامع و کامل با مباحث ادبیات انگلیسی، شعرهای قدیمی و جدید انگلیسی و متن های تاریخی ادبی و نمایشنامه ای آشنا می شوند و می توانند مفهوم آثار ادبی انگلیسی را به خوبی درک کنند. این رشته برای افرادی که تمایل دارند؛ آثار ادبی کشورهای گوناگون انگلیسی زبان و تاریخ جوامع مختلف را به زبان انگلیسی مطالعه کنند، بهترین انتخاب می باشد. رشته ادبیات انگلیسی در مقطع کارشناسی شامل سه گرایش و زیر شاخه تحت عناوین زبان و ادبیات انگلیسی، دبیری زبان انگلیسی و مترجمی زبان انگلیسی می باشد.

 

معرفی کامل رشته مترجمی زبان انگلیسی

دانشجویان برای تحصیل در رشته مترجمی زبان انگلیسی باید ۱۴۸ واحد درسی را بگذرانند. رشته مترجمی زبان انگلیسی می تواند دانشجویان را برای ترجمه متون انگلیسی به فارسی و یا فارسی به انگلیسی آموزش دهد. افراد در رشته مترجمی، انواع روش های ترجمه متن و نگارش، نحوه ترجمه روان و پیشرفته انگلیسی و ترجمه انواع متن های ادبی را یاد می گیرند. برای افرادی که تمایل دارند از ابتدا بر روی ترجمه متمرکز شوند، رشته مترجمی زبان انگلیسی، بهترین انتخاب می باشد.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

 

توضیحات برای عکس ثبت نشده

رشته ادبیات انگلیسی
در مقاطع تحصیلی بالاتر رشته ادبیات انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد دارای ۳۶ واحد درسی می باشد. علاوه بر این؛ در این مقطع، دانشجویان ملزم به ارائه پایان نامه هستند. این رشته در مقطع کارشناسی ارشد دارای سه گرایش می باشد؛ دانشجویانی که علاقمندند در هر کدام از زیر شاخه های ادبیات انگلیسی، زبان شناسی و یا مترجمی زبان به طور تخصصی تر تحصیل کنند؛ می توانند یکی از این سه گرایش را انتخاب کنند. رشته ادبیات انگلیسی در مقطع دکترا نیز وجود دارد که دانشجویان در این دوره باید به پژوهش تخصصی در حوزه ادبیات انگلیسی بپردازند و پایان نامه خود را در این زمینه ارائه دهند.

بازار کار رشته ادبیات انگلیسی
بازار کار رشته ادبیات انگلیسی در چندین شاخه وجود دارد. فارغ التحصیلان این رشته می توانند با گذراندن دوره های تدریس زبان، در زمینه تدریس زبان انگلیسی در آموزشگاه های زبان، کار کنند. همچنین؛ تولید مقاله و یا کتاب به زبان انگلیسی، تولید محتوای انگلیسی برای انواع سایت و مترجمی از دیگر حوزه های کاری این رشته می باشد. افرادی که تحصیلات تکمیلی در این رشته را گذرانده باشند؛ می توانند به عنوان استاد دانشگاه در موسسات آموزش عالی، تدریس نمایند.

 

ادبیات انگلیسی بهتر است یا مترجمی؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا به علایق خود رجوع کنید. با توجه به معرفی این دو رشته، به طور خلاصه می توان گفت رشته ادبیات انگلیسی، ادبیات انگلیسی دوره های زمانی مختلف را مورد مطالعه قرار می دهد. درحالی که رشته مترجمی روی اصول ترجمه انگلیسی تمرکز می کند. بنابراین شما می توانید با توجه به علاقه خود هر یک از این دو را انتخاب کنید. همچنین مسئله مهمی که در مورد بازار کار این دو رشته باید مورد توجه قرار گیرد؛ این است که این دو رشته به هم نزدیک هستند و افراد می توانند در زمینه های کاری مرتبط فعالیت کنند. لازمه موفقیت فارغ التحصیلان در بازار کار، تسلط کامل به زبان انگلیسی می باشد. افرادی که تسلط کامل به زبان انگلیسی و ترجمه داشته باشند؛ می توانند درآمد خوبی کسب کنند و در عوض افرادی که تسلط کافی نداشته باشند؛ نمی توانند جذب بازار کار شوند.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

 

توصیه می شود برای رشته ادبیات انگلیسی و مترجمی از قبل به زبان انگلیسی آشنایی کافی داشته باشید تا در دانشگاه، دروس مربوطه را راحت تر بگذرانید. برای تسلط کامل به زبان انگلیسی می توانید در دوره های زبان انگلیسی موسسه زبان احمدرضا ابراهیمی ثبت نام کنید و موفقیت خود در زبان انگلیسی را قطعی نمایید.
در صورتی که برای دستیابی به این مهارت زمان کافی ندارید، می توانید با دوره آموزش زبان انگلیسی در ۵۰ روز، زبان انگلیسی را با بهترین و به روزترین متدهای آموزشی بیاموزید. این دوره دارای پشتیبانی آنلاین است و با بهره گیری از اساتید متخصص و چند زبانه، توانسته است در مدت زمانی اندک، نتایج مثبتی را کسب نمایید.
علاوه بر این دوره، دوره های همیاد انگلیسی، ارائه دهنده دوره های خصوصی آموزش زبان هستند که با روش سیستم آموزشی رامیت، در خصوصی سازی یادگیری زبان، گامی بزرگ را برداشته اند. این دوره ها نیز به صورت ۵ جلسه ای، ۱۰ جلسه ای و… ارائه گردیده اند و این خود شما هستید که در انتخاب تعداد جلسات، محتوای آموزشی، انتخاب استاد و… دخیل هستید.
در صورت تمایل به شرکت در دوره های ارائه شده در موسسه زبان احمدرضا ابراهیمی، با کارشناسان ما از طریق پشتیبانی سایت ارتباط حاصل نمایید و یا به تکمیل بخش زیر اقدام نموده و مشاوره های لازمه را کسب نمایید.

توضیحات برای عکس ثبت نشده