همان طور که می دانید هرجایی که می روید و وارد می شوید، اولین و مهم ترین کار سلام و احوال پرسی کردن است زیرا که شما باید در هر شرایطی ادب را رعایت کنید و این موضوع برای همه ی کشور ها صدق می کند و کشور روسیه نیز از این رسم مستثنا نیست. روسی ها مردمانی خونگرم و مهمان نواز هستند، نه تنها روسیه بلکه تمامی کشور های خارجی زبان مردمانی خون گرم هستند و زمانی که ببینند مهمان و یا توریست آن ها در این مسیر گام برداشته است و قصد دارد که با آن ها ارتباط برقرار کند بسیار خوشحال می شوند و روی خوش نشان می دهند.
لازمه ی یادگیری هر زبان از جمله یادگیری زبان روسی، فهمیدن و استفاده کردن از عباراتی مانند: سلام ، خوبی؟ ، صبح بخیر، تشکر، لطفا و همچین خداحافظی کردن است. رایج‌ترین عبارت برای سلام و احوالپرسی در زبان روسی، مثل همه جای دیگر در دنیا، معادل “hello” انگلیسی است. همان طور که در زبانی مانند زبان فارسی یا زبان انگلیسی رایج ترین نوع سلام کردن، کلمه hello است و شما در هر شرایطی میتوانید از این عبارت استفاده کنید و از گفتن آن با لهجه ایی زیبا لذت ببرید. در زبان روسی هم شما می توانید در هر شرایطی و در هر موقعیتی از این عبارت استفاده کنید. مهم اینجاست که زبان روسی از بقیه ی زبان ها جدا نیست وآموزش زبان روسی هم قواعد مخصوص خودش را دارد و شما باید قواعد زبان روسی را رعایت کنید تا در پیشرو دچار مشکل نشوید. همانند زبان های دیگر، زبان روسی هم چند کلمه دارد که شما می توانید معادل سازی کنید و آن را به عنوان سلام کردن و در شروع مکالمات خود استفاده کنید.

 

سلام در زبان روسی:

Здравствуйте (Zdravstvuyte) این کلمه فرمول جهانی سلام کردن است و صرف نظر از شخصی که با او صحبت می‌کنید، می‌توانید از این کلمه استفاده کنید. ریشه این کلمه به اصطلاح یا عبارت “to be healthy and well” برمی‌گردد، بنابراین استفاده از این عبارت برای شروع یک مکالمه و صحبت کردن یا سلام کردن به کسی بسیار زیبا و خوشایند است. Hi در زبان روسی درست مثل زبان انگلیسی، این کلمه در زبان روسی هم وجود دارد اما این کلمه کمی غیررسمی‌ تر است. Hello“)Здравствуйте”) است و روس‌ها فقط زمانی از این کلمه استفاده می‌کنند که در میان دوستان و خانواده‌شان باشند. بهتر است وقتی در جلسات کاری یا قرار ملاقات رسمی می‌خواهید به کسی سلام کنید از Привет) Privyet) استفاده نکنید. برای مثال فرض کنید قرار است مدیر یکی از مهم ترین بانک ها روسیه را ملاقات کنید. به نظرتان بهتر است به او بگویید Здравствуйте یا Привет؟ قطعا گزینه اول! J خب در ادامع وقتی دوستی را در روسیه ملاقات می‌کنید، می‌توانید ازЗдравствуй”) Zdrastvui“) هم استفاده کنید که نسخه کوتاه‌تر و غیررسمی Здравствуйте”) Zdravstvuyte“) است. با این حال، این کلمه مفرد است و فقط می‌توانید برای یک نفر از آن استفاده کنید. اگر می‌خواهید با اصطلاحات و عبارات کوچه خیابانی روسی هم آشنا شوید و در ملاقات با دوستان روسی‌تان (البته دوستانی که با تقریبا با آن‌ها صمیمی هستید) از آن‌ها استفاده کنید، “Здорово” (Zdarova) یکی از آن‌هاست. اما این نکته مهم را فراموش نکنید و فقط زمانی از آن استفاده کنید که بین دوستان مذکرتان هستید و خیلی مراقب باشید در جمعی که بانوان در آن حضور دارند، از این کلمه استفاده نکنید.

 

خداحافظ (Goodbye) در زبان روسی(До свидания (Do svidaniya

 این کلمه رایج‌ترین روش برای خداحافظی کردن در زبان روسی است. مثل «سلام» (Hello)، این کلمه هم یک کلمه امن برای خداحافظی است و نیازی نیست نگران رسمی یا غیررسمی بودن موقعیتی باشید که در آن هستید و می توانید به راحتی از این کلمه برای خداحافظی استفاده کنید. نسخه کوتاه شده کلمه (До свидания (Do svidaniya، کلمه (До встречи (Do vstrechi است و فرمولی است که باید هنگام خداحافظی کردن از خانواده و دوستان از آن استفاده کنید. این نسخه تقریبا معادل “see you” در زبان انگلیسی است. پس اگر قصد سفر به کشور روسیه را دارید، دو نکته مهم بالا را فراموش نکنید و حتما با در نظر گرفتن موقعیت، کلمه ی مورد نیاز را انتخاب کرده و استفاده کنید. یک پیشنهاد دارم که اگر هدفتان از سفر کردن به کشور روسیه، گردش و دیدن مکان های گردشگری کشور روسیه است، حتما از سیبری دیدن کنید. به عقیده من یکی از مکان هایی است که باید حتما قبل از مرگ از آن دیدن کرد.

 

موسسه زبان بهین دانش نخستین ارائه دهنده آموزش زبان در ۳۰جلسه به نام راکت در سال ۱۳۸۷به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود. موسسه زبان بهین دانش با بیش از یک دهه سابقه درخشان در برگزاری دوره‌های فشرده، نیمه فشرده وترمیک را که به صورت آنلاین برگزار می کند را   در رده‌های سنی نونهالان، کودکان، نوجوانان و بزرگسالان با ارائه دوره‌های آموزشی خود به صورت جداگانه و‌ در محیط های مجزاهمه شامل واحد دخترانه و واحد پسرانه می‌باشد؛ دو شعبه دیگر خود را در اصفهان دایر نموده و‌ تمام توان خود را در راستای یک آموزش صحیح به روش سیستم آموزشی نوین رامیت که سیستمی کاملا نو و پیشرو با هدف یادگیری و آموزش بهتر به فرزندان این مرز و بوم است بنا نهاده است. این امید را داریم که بتوانیم در راستای آموزش درست عمل نموده و خدمت رسان خوبی باشیم. سیستم آموزشی رامیت با هدف تلاش در زمینه یادگیری و آموزش بهتر از سال ۱۳۸۷ فعالیت خود را با تأسیس موسسه زبان  بهین دانش تحت مدیریت احمدرضا ابراهیمی آغاز کرد. رامیت با بهره گیری از علوم قدیم و جدید و تجربه آموز، همواره تأکید بر شناخت روند یادگیری و ایجاد تفاوت مؤثر در نتیجه آموزش داشته است.
برای اطلاعات بیشتر به مقاله سلام کردن به زبان روسی و دیگر مقالات ما مراجعه کنید.