حداقل زمان برای یادگیری زبان چقدر است؟” آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید؟ آیا شما هم جز افرادی هستید که در همان ابتدای اقدام به ثبت نام در کلاس های زبان های خارجه، این سوال را از کارشناسان آموزش زبان، بارها و بارها پرسیده اید؟
بسیاری از افراد مایل هستند که به این سوال یک پاسخ مطمئن داده شود، تا بتوانند در یادگیری زبان مورد علاقه خود به یک برنامه ریزی کلی بپردازند. در این مقاله ما نیز در صدد هستیم که به این سوال، به شکل گسترده تری پاسخ داده و شما را در هدف خود، به شکل آگاهانه تری، راهنمایی کنیم.

 

زمان یادگیری زبان در افراد مختلف متفاوت است و اگر چه بسیاری معتقد هستند که افراد مختلف می توانند در بازه زمانی ۱ سال و نیمه تا ۲ سال، به حد قابل  قبولی در یادگیری زبان برسند، اما این بازه قطعیتی نداشته و چه بسا افرادی که در زمانی کوتاه به سطح پیشرفته در زبان های خارجه می رسند و بسیاری نیز هستند که سالهاست به فراگیری زبان مشغولند و هنوز هم در یک مکالمه روزانه انگلیسی یا زبان های دیگر عاجز هستند.
برای دانستن این موضوع فاکتورهای مختلفی وجود دارند. این فاکتورها مسیر شما را اغلب کوتاه و گاهی اوقات نیز طولانی تر می کنند. و اما فاکتورهایی که در مدت زمان یادگیری زبان های خارجه تاثیرگذار هستند، عبارتند از:

 

– تلاش و جدیت
اولین فاکتور که در کوتاه کردن مسیر یادگیری تمام زبان ها، یکسان است، فاکتور تلاش و جدیت است. در واقع این موضوع را بسیاری از زبان آموزان نادیده گرفته و دست به دامن عوامل دیگری از جمله، بهترین آموزشگاه زبان، بهترین استاد، بهترین لوازم کمک آموزشی و هزاران مورد دیگر می شوند تا این مسیر را در بازه زمانی کمتر، طی نمایند. اما چیزی که بیش از همه این موارد مهم است، تلاش و جدیت فرد در زمینه یادگیری است. تلاش باید به شکل مستمر انجام شده و به این شکل نباشد که امروز در ساعات طولانی به تمرین زبان بپردازید اما فردای آن روز، زنجیره تمرین و تکرار را قطع نمایید.

 

– انگیزه یادگیری هدف
از یادگیری زبان، در ایجاد انگیزه، تاثیر بسزایی دارد. و اما این انگیزه است که شما را در طول مسیر یادگیری یاری رسانده و به شما کمک می کند که انرژی لازم جهت یادگیری را بدست آورید. ایجاد انگیزه در یادگیری زبان اما به بسیاری از موارد بستگی دارد که یکی از این موارد تعیین چرایی و همچنین برنامه ریزی برای انجام کاری است که می خواهید به انجام آن اقدام نمایید. – آموزشگاه زبان مراکز آموزش زبان، در یادگیری افراد تاثیرگذاری بسزایی خواهند داشت. این موسسات در واقع وظایف بسیاری در قبال زبان آموزان خود دارند که از این وظایف می توان به ایجاد یک محیط آموزشی استاندارد، استفاده از اساتید متخصص، استفاده از لوازم کمک آموزشی متناسب و موارد دیگر نیز اشاره نمود. انتخاب یک موسسه آموزش زبان های خارجه که متناسب با شرایط شما باشد را، می توانید با کمی تحقیق و البته بررسی رزومه آموزشی آن آموزشگاه، انجام دهید. البته باید به این موضوع نیز اشاره داشت که اغلب افرادی که زبان را به شیوه خودآموز کار می کنند و از اپلیکیشن های آموزش زبان استفاده می کنند به طبع مسیر کمی طولانی تری را نسبت به افرادی که با کمک اساتید و مشاوران آموزشی پیش می روند، طی خواهند نمود.

 

– زمان لازم برای یادگیری
زبان این زمان می تواند فاکتورهای متعددی را در بر بگیرد. از جمله این موارد سن یادگیری زبان است. کارشناسان علم زبان شناسی، معتقد هستند که هر قدر افراد یادگیری زبان دوم را از سنین پایین تر شروع نمایند، در واقع مسیر سریع تری را طی خواهند نمود. به طور مثال افراد با سن ۳ سال، به دلیل انعطاف پذیری مغز، راحت تر می توانند زبان دوم را فرا گرفته و در عین حال نیز قدرت پردازش آنها بالاتر خواهد بود. اما افرادی که در سنین بالاتر به یادگیری زبان می پردازند به دلیل آنکه تمامی کلمات و عبارات را در ذهن خود ترجمه می نمایند، مسیر کندتری را طی خواهند نمود. البته در این باره مانند هر مورد دیگری استثنائات بسیاری وجود دارد و نمی توان به یک نتیجه قطعی بسنده نمود. در واقع افراد در سنین بالاتر به دلیل اینکه قدرت ذهنی آماده ای ندارند نیاز به پردازش تمامی کلمات و عبارات در ذهن خود دارند و اگر بتوانند به این موضوع در همان ترم ابتدایی مسلط شوند، می توانند به خوبی و در مدت زمان کم، زبان مورد علاقه خود را فرا بگیرند.

 

-انتخاب زمان مطالعه
این موضوع به تخصص شما در برنامه ریزی روزانه نیز بر می گردد. در واقع انتخاب درست ساعت مطالعه در یادگیری زبان، یکی از فاکتورهایی است که در کند یا سریع پیش رفتن مسیر یادگیری موثر است. بهتر است که با آزمون و خطاهایی که پیش از این در این زمینه انجام داده اید، ساعت مناسبی برای مطالعه را در نظر گرفته تا بازدهی شما افزایش یافته و از دلزدگی و سرد شدن در مسیر یادگیری شما، جلوگیری نمایند. بسیاری در ساعات پایانی روز بهتر می توانند به مطالعه زبان مورد نظر خود بپردازند و بسیاری دیگر اما برای یادگیری بهتر، نیاز دارند که در ساعات اولیه روز به مطالعه و تمرین بپردازند. چیزی که باید به آن دقت کنید این است که این زمان برای همه یکسان نیست و شما باید با توجه به شرایط خود این زمان را انتخاب نمایید.

– روش های یادگیری زبان
در حداقل کردن زمان یادگیری، روشهای یادگیری نیز موثر هستند. این روش ها در هر فردی متفاوت است و افراد این روش ها را با توجه به سبک های یادگیری زبان، مشخص می نمایند. به طور مثال اصولا افرادی که از سبک یادگیری دیداری_شنیداری برخوردار هستند، با کتاب های مصور و یا پادکست های آموزش زبان، ارتباط بهتری برقرار می کنند و یا افرادی که سبک یادگیری لمسی دارند، بهتر است که با نوشتن و خواندن کتاب های زبان اصلی، به یادگیری زبان اقدام نمایند.

 

تعیین زمان یادگیری بر اساس زبان انتخابی!

زبانی که شما به عنوان زبان دوم و یا سوم برمی گزینید، در تعیین حداقل زمان برای یادگیری نیز، موثر است. در واقع نمی توان برای یادگیری همه زبان ها برای افراد با زبان های مختلف، به یک قطعیت رسید. به این مثال توجه کنید: یک فرد انگلیسی و یک فرد ایرانی تمایل دارند که به یادگیری زبان اسپانیایی بپردازند. هر دو این افراد در مرحله ابتدایی یادگیری هستند و هیچگونه آشنایی با این زبان ندارند. در واقع چیزی که مبرهن است این است که، فرد انگلیسی به دلیل شباهتی که این زبان در واژگان و دستور زبان با زبان انگلیسی دارد، راحت تر از یک فرد ایرانی می تواند به زبان اسپانیایی مسلط شود. البته دوباره به این موضوع اشاره خواهیم کرد که این موضوع به تلاش و جدیت افراد نیز بستگی خواهد داشت.
سختی یادگیری هر زبانی بنا به آشنا و نا آشنا بودن الفبای آن زبان، متغیر است. به طور مثال بسیاری بر این عقیده هستند که یادگیری زبان چینی به دلیل اینکه الفبا ندارد، بسیار سخت است. در واقع در زبان چینی الفبای چینی وجود ندارد و این کاراکترهای چینی هستند که جایگزین الفبا در این زبان شده اند.
یا به طور مثال اگر بخواهیم نسبت به سخت بودن گرامر و یا دستور زبان ها این زمان را تخمین بزنیم، قطعا زبان آلمانی نسبت به سایر زبان هایی مانند انگلیسی به مدت زمان بیشتری نیاز دارد. چرا که در آلمانی، اسامی جنسیت محور هستند و همچنین گرامر این زبان در مواردی قائده خاصی را دنبال نمی کند. در حقیقت این زبان از استثنائات زیادی برخوردار است.

 

یادگیری زبان امروزه از تمایل و خواسته، گذشته است و در دنیای امروزی به یک نیاز اساسی جهت رسیدن به موقعیت های شغلی تبدیل شده است. در حقیقت برای داشتن شغل بهتر، درآمد بیشتر، تحصیلات در دانشگاه های معتبر و حتی یک زندگی ایده آل، فراگیری زبان برای همه به یک امر حیاتی تبدیل شده است. اما بسیاری به دلیل نبود امکانات آموزشی مناسب و موارد مهم دیگر، نمی توانند به این مهم دست یابند. مو
موسسه زبان احمدرضا ابراهیمی اما، برای این منظور به شکل تخصصی و با نگاهی ویژه، دوره های آنلاین زبان های خارجه را طراحی نموده تا افراد مختلف فارغ از موقعیت جغرافیایی، به رویای خود در زمینه یادگیری زبان دوم و کسب تخصص، جامه عمل پوشانده و در نتیجه بتوانند به شکل کاربردی به یادگیری بپردازند.
دوره های آنلاین با ادغام با دوره های راکت زبان و همچنین با روش سیستم آموزشی رامیت، گامی جدید در آموزش زبان ایجاد نموده و این امر به خودی خود و با نگاهی تخصصی، زمان یادگیری زبان را کاهش خواهد داد.
اگر شما عزیزان علاقه مند به شرکت در دوره های آموزش زبان هستید، می توانید با تکمیل بخش زیر و ثبت شماره تماس خود، منتظر تماس کارشناسان آموزش ما بوده و از مشاوره رایگان آنها در زمینه انتخاب زبان و دوره متناسب با خود بهره مند شوید.
همکاران ما در موسسه زبان احمدرضا ابراهیمی
، همه روزه از ساعت ۸ صبح الی ۸ شب، آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند و شما را از لحظه اقدام به ثبت نام و تا پایان دوره مربوطه، مورد حمایت و پشتیبانی آموزشی خود، قرار خواهند داد.