بعد از زبان انگلیسی چه زبانی یاد بگیریم؟” به این سوال دقت کنید. این سوال از جمله سوالاتی است که افرادی که قصد چند زبانه شدن را دارند، از کارشناسان موسسات آموزش زبان، می پرسند. در واقع بسیاری به دنبال یادگیری زبانی هستند، که از لحاظ گرامری یا دستور زبان، به زبان انگلیسی نزدیک باشد و اما تعدادی نیز در صدد این هستند که، زبان دوم از لحاظ کاربردی در مقایسه با سایر زبان های خارجه، پر اهمیت باشد.
شما جز کدام دسته اید؟ برای انتخاب زبانی به جز زبان مادری و زبان انگلیسی، به دنبال چه معیارهای دیگری هستید؟ به دنبال بازار کار یا علاقه هستید؟ با ما همراه باشید؛ ما در این مقاله برای شما عزیزان، انتخاب زبان سوم را از  دیدگاه های متفاوت مورد بررسی قرار می دهیم، و شما را در انتخاب زبانی به جز انگلیسی، راهنمایی خواهیم کرد.

 

این سوال اصولا برای افرادی پیش می آید که زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم خود برگزیده اند و امروز در صدد یادگیری زبان سوم و چند زبانه شدن هستند. در واقع چیزی که به وضوح برای تمامی ما مبرهن است، پرکاربرد بودن زبان انگلیسی نسبت به سایر زبان های دیگر است و اگر امروزه بسیاری از مردم جهان این زبان را به عنوان زبان دوم برگزیده اند، دلیل آن اهمیت و کاربردی است که بر هیچ کدام از ما، پوشیده نیست.
اکنون بهتر است برای شرح این موضوع، به چند سوال اساسی در زمینه انتخاب زبان سوم، پاسخ داد:

– زبان مادری شما چیست؟

در حقیقت زبان مادری تمام ما و افرادی که این مقاله را می خوانند، زبان فارسی است و یا این افراد، زبان فارسی را به عنوان زبان  دوم یا سوم خود برگزیده اند و امروز قادر به خوندن این مقاله هستند. زبان فارسی علاوه بر کشور ایران، در کشورهایی مانند افغانستان، تاجیکستان، بخش هایی از کشورهای ترکیه و عراق و حتی چین، مرسوم است و بسیاری از افراد این کشورها، به این زبان صحبت می کنند. در نتیجه ما دایره وسیعی از فارسی زبانان را داریم که با سوال بعد از زبان انگلیسی چه زبانی را بیاموزیم، مواجه هستند و به دنبال پاسخ به این سوال هستند.

– هدف از یادگیری زبان سوم چیست؟
بیش از سایر موارد، بهتر است که هدفتان از یادگیری زبان سوم مشخص باشد. چرا که قطعا معیارهای شخصی در انتخاب زبان سوم نیز دخیل هستند؛ معیارهایی از جمله کار، تحصیل، سرگرمی و یا صرفا ایجاد مهارت های بیشتر و …!
با انتخاب معیار و هدف خود، انتخاب برای شما نیز راحت تر خواهد شد. به طور مثال شما قصد مهاجرت به کشور ترکیه را دارید، به طبع اگر به زبان انگلیسی مسلط هستید، بهتر است که زبان ترکی استانبولی را نیز در زمینه مهارت هایی که باید کسب کرد، قرار دهید و به یادگیری آن، مبادرت بورزید.

 

چند الگوی رایج در انتخاب زبان سوم!

– درآمد زایی
اگر هدف شما از یادگیری زبان دیگری بجز زبان انگلیسی، کسب درآمد و مهاجرت به یک کشور با رشد اقتصادی بالاست، قطعا این زبان، زبان آلمانی است که می تواند، نیاز شما را برطرف سازد. کشور آلمان از لحاظ اقتصادی در رده های اول قرار داشته و البته از ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا، شناخته می شود. این کشور با رشد چشمگیری از لحاظ اقتصادی، روبرو است و البته یکی از صنعتی ترین کشورها در جهان بین الملل، محسوب می شود.

– تحصیل یا مهاجرت
اگر شما علاقه مند به تحصیل یا مهاجرت در کشورهایی مانند، کشورهای عربی، چین و یا … هستید، زبان آلمانی برای شما قطعا بهترین انتخاب نخواهد بود. بهتر است که در ابتدا مشخص کنید که برای مهاجرت جهت کسب و کار و یا تحصیل، کدام کشور مد نظرتان است. وقتی به این جواب رسیدید و تصمیم خود را گرفتید، قطعا راحت تر می توانید درباره انتخاب زبان سوم تصمیم بگیرید.

– راحت بودن زبان سوم
اگر شما به زبان انگلیسی مسلط هستید و می خواهید ببینید که کدامیک از زبان ها از لحاظ دستور زبان و یا معنی واژگان به زبان انگلیسی نزدیک تر است، ما به شما زبان اسپانیایی را معرفی می نماییم. مهارت های اصلی در زبان اسپانیولی، از لحاظ شباهت، بیشترین شباهت را به زبان انگلیسی دارند و بسیاری که به دنبال فراگیری راحت تر و ساده تر زبان هستند، به یادگیری این زبان اقدام می نمایند.

– پرگویش ترین زبان
معیار شما چیست؟ آیا به دنبال این موضوع هستید که پرتکلم ترین زبان در میان سایر زبان ها بجز انگلیسی، چیست؟ اگر معیار انتخاب شما این موضوع است، تصمیم گیری برای انتخاب زبان سوم برای شما، آسان تر خواهد بود. در اهمیت زبان انگلیسی شکی نیست، چرا که این زبان به عنوان زبان بین المللی در میان سایر افراد در سراسر جهان شناخته شده است، اما پر گویش ترین زبان در میان تمامی زبان ها، قطعا زبان چینی است.
میلیاردها انسان در این جهان، به زبان چینی صحبت می کنند و البته که این موضوع می تواند خود به یک معیار صحیح برای شما تبدیل شود. چرا که وجود این موضوع، یعنی اینکه شما می توانید از لحاظ کسب درآمد، تحصیل و زندگی نیز به این زبان نگاهی کاربردی بیاندازید و نهایتا به این باور برسید که شغلی مانند تدریس زبان چینی نیز، برای علاقه مندان به زبان چینی مثمر ثمر واقع خواهد شد.
این زبان به دلیل اهمیتی که کشور چین در زمینه اقتصادی، سیاسی، پزشکی و … بدست آورده است، خود به یکی از زبان های درآمدزا نیز، تبدیل شده است.یادگیری این زبان می تواند دایره روابط شما را افزایش داده و در نتیجه ارتباطات قوی تری را در زمینه کسب و کار و اقتصاد و همچنین تحصیل، برای شما رقم بزند.

– زبان مشترک مسلمانان
اگر زبان انگلیسی را فرا گرفته اید و قصد شما از یادگیری زبان سوم، ارتباط موثر با سایر مسلمانان جهان و تحصیل و تحقیق در این زمینه است، زبان عربی می تواند بهترین گزینه در میان گزینه های پیش روی شما باشد. یادگیری زبان عربی در واقع مسیری برای ارتباط قوی با سایر مسلمانان جهان است و این زبان به عنوان زبان مشترک مسلمانان در سراسر جهان شناخته می شود.
فرقی ندارد در فرانسه زندگی کنید یا ایران، در آلمان زندگی کنید یا ترکیه، اگر به دنبال یک زبان مشترک برای ارتباط دینی با سایر افراد هم کیش خود می گردید، زبان عربی را فرا بگیرید.

 

وقتی هدف شما از یادگیری زبانی بجز زبان مادری تان مشخص باشد، شما به راحتی می توانید در انتخاب زبان مورد نیاز خود بجز آموزش زبان انگلیسی، تصمیم بگیرید. گاهی صرفا علاقه به فرهنگ و آداب و رسوم یک کشور است که شما را علاقه مند به یادگیری یک زبان می کند و گاهی شنیدن یک ترانه و یا دیدن یک فیلم خاص از یک کشور است که شما را به سمت یادگیری زبانی بجز زبان انگلیسی می کشاند. هدف شما هر چه که هست، مهم نیست؛ مهم این است که شما توانسته اید راه خود را بیابید و به یک فرد هدفمند تبدیل شوید.
امروزه آکادمی زبان بهین دانش، به شکل ویژه تری به این موضوع نگاه می کند و در واقع با در دسترس قرار دادن تمامی زبان های رایج، در صدد این است که کسب مهارت و آموزش این زبان ها را، برای عموم مردم محیا نماید. این موضوع باعث می شود که شما حتی اگر در شهر یا روستای دور افتاده ای به سر می برید یا از امکانات آموزشی شهر خود راضی نیستید، از هدف خود پا پس نکشیده و در واقع با شهامت و جسارت بیشتری، برای دستیابی و رسیدن به رویاهایتان تلاش کنید.
دوره های آنلاین زبان های خارجه
، در واقع با ادغام با دوره های آموزش زبان در ۵۰ روز، دنیایی شگفت انگیز از آموزش زبان را بر روی علاقه مندان به یادگیری زبان، گشوده است. شما می توانید در صورت علاقه به یادگیری زبان دوم و یا سوم، با ثبت مشخصات خود و همچنین شماره تماس خود در بخش زیر، منتظر تماس کارشناسان آموزش ما بوده و از مشاوره رایگان آنها در زمینه انتخاب زبان و یا  دوره متناسب با شرایط خود، بهره مند شوید.
همکاران ما در آکادمی زبان بهین دانش
، همه روزه بجز در ایام تعطیل، آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند و شما را از لحظه اقدام به ثبت نام و تا پایان دوره مربوطه مورد حمایت و پشتیبانی خود قرار خواهند داد.