لغات پرکاربرد فرانسوی با تلفظ، برای افرادی که دوست دارند به شکل خودآموز به یادگیری زبان فرانسه بپردازند، بسیار مثمر ثمر خواهد بود؛ البته با توجه به این نکته که بهتر است برای حفظ این لغات آن‌ها را در جملات متفاوت به کار برده و از حفظ آن‌ها به صورت کلمه‌ای بپرهیزید.
لغات پرکاربرد فرانسوی، همراه با موضوعاتی مانند رنگ‌ها، فصل‌ها، نسبت‌های خانوادگی و موارد دیگر، بسیار حائز اهمیت هستند؛ چراکه ما در زبان فارسی نیز با این موضوعات به صورت روزانه سر و کار داریم و آن‌ها را بارها و بارها تکرار می‌کنیم. برای این لغات بهتر است که یک توضیح کامل درباره آواهای ترکیبی در زبان فرانسوی به شما عزیزان بدهیم. با توجه به این نکات شما می‌توانید به راحتی به تلفظ کلمات زبان فرانسوی پرداخته و دیگر نیازی به این موضوع نداشته باشید که تلفظ هر یک از آن‌ها را به زبان فارسی، روبروی آن‌ها بنویسیم.
در واقع این شکل آموزش نه تنها مزیتی برای زبان آموز نخواهد داشت، بلکه آن‌ها را در مسیر اشتباهی قرار خواهد داد که سال‌ها طول می‌کشد تا بتوانند به مقصد مورد نظر خود برسند.

IELTS7 Banner 01 8 لغات پرکاربرد فرانسوی با تلفظ,لغات پرکاربرد فرانسوی

 

آواهای ترکیبی:

آواهای ترکیبی در زبان فرانسه شامل ۸ بخش می‌شوند که اگر بتوانید به این موارد به خوبی مسلط شوید، یعنی اینکه توانسته‌اید در بسیاری از موارد به تلفظ صحیح دست یابید. ما این ۸ آوای ترکیبی را با ذکر مثال برای شما عزیزان بیان می‌کنیم.

 • ch:

این دو حرف از حروف فرانسوی، از لحاظ ظاهری شبیه حروف انگلیسی هستند اما تلفظ‌های جداگانه‌ای دارند. ترکیب این  دو حرف در زبان انگلیسی صدای «چ» و در زبان فرانسه صدای «ش» را می‌دهد.
chamber در تلفظ این کلمه دو نکته وجود دارد: یک اینکه حروف اول آن با صدای «ش» تلفظ می‌شود و دو اینکه حرف آخر این کلمه یعنی «e» در آن تلفظ نمی‌شود. در نهایت این کلمه به صورت «شامغ» تلفظ می‌شود. معنی این کلمه اتاق خواب است.

 • ph:

این دو حرف مانند زبان انگلیسی با صدای «ف» تلفظ می‌شوند و می‌توان برای مثال آن به کلمه alphabet اشاره کرد. تلفظ صحیح این کلمه به صورت «الفَبِت» است و به معنی الفبا در زبان فرانسه است.

 • ou: 

این دو حرف نیز صدای «اوو» در زبان فرانسه را می‌دهند و برای مثال این دو حرف می‌توان از کلمات pour به معنی «برای» و oublier به معنی «فراموش کردن» اشاره داشت.

 •  ai:

a و i در کنار هم صدای «اِ» می‌دهند و به راحتی می‌توانید که کلماتی را که حاوی این دو حرف در کنار هم هستند را به خوبی، تلفظ نمایید. برای مثال کلمه mais را بخاطر بسپارید. نکته دومی که در این کلمه نیز وجود دارد این است که s آخر این کلمه تلفظ نمی‌شود و در نهایت این کلمه به این شکل تلفظ می شود: «مِ»!

 •  oi:

اگر دقت کرده باشی، حروف انگلیسی و فرانسه تنها در تلفظ‌ها با هم متفاوت هستند و این خود باعث می‌شود که برای شما علاقه‌مندان به زبان فرانسه کمی سخت باشد. این دو حرف نیز در کنار هم و در زبان فرانسه به صورت «اُآ» تلفظ می‌شوند که این شکل تلفظ را می‌توان در کلمات moi و یا toi به شکل بهتری فرا گرفت.

 •  gn:

این دو حرف در کنار هم، شکل جالبی از تلفظ را در کنار هم دارند و صدای «نیه» را می‌دهند. اگر بخواهیم برای این مورد مثال قابل لمسی را بزنیم می‌توانیم به cogner به معنی «ضربه خوردن» اشاره کنیم.

 • tion:

این مورد اولین فرقی که با موارد دیگر دارد، در تعداد حروفی است که در کنار هم قرار گرفته و در نتیجه تلفظ جالبی را در زبان فرانسوی، ایجاد می‌نمایند. natation معنی «شنا» را می‌دهد و این حروف در کنار هم صدای «سی یون» را می‌دهند و در نتیجه این کلمه به این شکل خوانده می شود: «ناتاسیون»!

 •  ui:

برای تعریف این دو حروف می‌توانیم از تلفظی که ایجاد می‌کنند شروع نماییم. در واقع این دو حرف در کنار هم صدای «اویی» را می‌دهند که در کلمه nuit به خوبی می‌توانیم به صدایی که ایجاد می‌کند، دست یابید. در واقع نکته دوم آن این است که حرف آخر این کلمه نیز در شکل گفتاری خوانده نمی‌شود.

سه نکته مهم در یادگیری تلفظ لغات فرانسوی:

 1. حروف s/p/e/d/t/a اگر در پایان کلمات فرانسوی بیایند به هیچ عنوان خوانده نمی‌شوند!
 2. en در فرانسه صدای «اُن» می‌دهد و an صدای «اَ» را می‌دهد و اصطلاحا به شکل تودماغی تلفظ می‌شوند.
 3. et/ ez/ es/ er اگر در آخر افعال فرانسوی بیایند حروف آخرش خوانده نمی‌شود و تنها صدای «اِ» از آن‌ها شنیده می‌شود.

لغات پرکاربرد فرانسوی با تلفظ:

Oui (وی) => بله

Non (نون) => نه

S’il vous plaît (سیل وو پله) => لطفا

Merci (مِقسی) => ممنونم/ متشکرم

Merci Beaucoup (مقسی بُکو) => خیلی متشکرم/ بسیار ممنونم

Pardon (پَقدُن) => ببخشید!

Excusez-moi (اکسکوزه موآ) => منو ببخشید

Je suis désolé (ژو سوئی دِسولی) => من متاسفم/ متاسفم

Bonjour! (بون‌ژوق) => صبح بخیر/ سلام

Bonsoir! (بون سووآق) => عصر بخیر (این کلمه بجای سلام نیز استفاده می شود)

Au revoir! (او قو وُآق) => خداحافظ

Salut ( سَلّو) => سلام/ خداحافظ

Bonne journée! (بون ژورنه) => روز خوش

Bonne soirée! (بون سواقه) => عصر بخیر

Bonne chance! (بون شانس) => موفق باشید

à plus! (اَ پلاس) => تا بعد

Santé! (سُنته) => به سلامتی

Police (پلیس) => پلیس

Un policier (اَن پلیسیه) => مامور پلیس

Au voleur! (او وولِق) => دزد

Aider (اِدی) => کمک

Une collision (اُن کولیزیون) => تصادف

Un accident (اَن اُکسیدُن) => حادثه/ اتفاق

Aéroport (آیقوپوق) => فرودگاه

Douane (دووان) => گمرک

Urgence! (اوقژانس) => اورژانس

Un pompier (اَن پومپیه) => آتشنشان

Au feu! (او فو) => آتش سوزی

Je ne sais pas  => نمی دانم

Comment (کُما؟) => چی؟

coiffeur (کوآفِق) => آرایشگر

Douche (دُش) => حمام کردن

Exanen (ایکزمُن) => امتحان/ مرور

Gargon (گاقسون) => پسر

Hivar ( هیواق) => زمستان

Igloo (ایگلو) => خانه اسکیمو

Journalist ( ژوقنالیست) => روزنامه نگار

Manger (مونژِ) => غذا/ خوردن

برای یادگیری این عبارات و کلمات زبان فرانسه، بهتر است که با روش‌های درست یادگیری لغات، مسیر مطمئن‌تری را طی نمایید. در واقع حفظ کردن آنها تنها، در یک زمان محدود در حافظه شما ثبت خواهد شد و البته که تا این کلمات در جملات مختلف بکار برده نشوند به تنهایی مزیتی نخواهند داشت.
بهتر است برای اینکه دایره لغات فرانسوی خود را گسترش دهید، از روش‌های مطالعه کتاب‌های داستان به زبان فرانسوی غافل نشوید. رمان‌ها و داستان‌های کوتاه، همیشه بهترین منبع برای فراگیری لغات و عبارات پرکاربرد فرانسوی هستند. وقتی این لغات را فرا گرفتید، آن‌ها را در مکالمات خود بکار ببرید و سعی کنید موضوعات مکالمات روزمره فرانسوی خود را به سمتی بکشانید که این لغات کاربرد خود را ایجاد نمایند.

دوره های آنلاین زبان فرانسه، با توجه به روش مکالمه محور خود، به این موضوع بیش از سایرین می‌پردازد و در نتیجه به دلیل تمرین و تکرار روزانه و لزوم ارتباطی که باید به صورت گفتگو یا نوشتاری ایجاد شود، به بهتری شکل، فرانسوی را به شما یاد خواهند داد. این دوره ها با روش راکت فرانسه اجرا می‌شوند و از مزیت‌های این دوره، در واقع تغییر زبان آموزان به یک زبان آموز هدفمند است. در این دوره شما علاوه بر این که با موضوعات گرامری و سایر مهارت‌های اصلی در زبان فرانسوی آشنا می‌شوید، در واقع با روش‌های فراگیری فرانسه در منزل، روش‌های خود محور و سایر روش‌های روانشناختی، آشنا خواهد نمود. اساتید این دوره‌ها با گذراندن دوره‌های تخصصی، توانایی‌های لازم را در این جهت فرا گرفته‌اند و در نتیجه شما می‌توانید از آن‌ها به عنوان یک راهبر و یا یک مشاور در این مسیر کمک بگیرید. برای شرکت در دوره‌های ویژه فرانسه مانند آموزش زبان فرانسه در ۵۰ روز می‌توانید با تکمیل فرم مشاوره و ثبت نام در انتهای این صفحه، از مشاوره رایگان کارشناسان موسسه زبان احمدرضا ابراهیمی بهره برده و اطلاعات لازم را کسب نمایید.