IELTS7 Banner 01 8

کشورهای عربی همانند سایر کشورها دارای تنوع و فراوانی در غذاها هستند. در این کشورها غذا های زیادی با انواع دستور پخت وجود دارد که برخی از آن ها با غذاها در کشورهای همسایه متفاوت و یا در مواردی مشابهت  دارند. دراین مقاله میخواهیم در مورد معروف ترین غذاهای عربی صحبت کنیم و به معرفی آنها بپردازیم. قصد ما این است که ۱۰ نوع از بهترین غذاهای محبوب عربی را نام برده و در مورد آنها توضیحاتی دهیم.

 

حمص

یکی از محبوب ترین غذاهای مردمان لبنان حمص است.این غذای خوشمزه تهیه شده از نخود یا آرد نخود می باشد. حمص معروف لبنانی، به همراه ادویه های خوشمزه طبخ می شود و طعم فوق العاده ای دارد.

 

بریانی

بریانی در عراق  با ایران و اصفهان بسیار متفاوت است. بریانی های عراقی متشکل از برنج و گوشت می باشند. طرز پخت این غذا تفاوت هایی با روال تهیه این غذای بی نظیر در کشور ایران دارد. در ایران گوشت را به صورت چرخ کرده تهیه کرده و با استفاده از آن بریان درست می کندد اما درعراق مقدار زیادی گوشت گوسفند را به صورت تکه تکه داخل بریانی خرد می کنند و به این شکل بریانی را می پزند.

 

تَشریب

تشریب نوعی آبگوشت است که نسبت به آبگوشت های کشور ما متفاوت است. این آبگوشت از مقدار زیادی نخود تشکیل شده و از نظر رنگ و لعاب نیز با آبگوشت هایی که در ایران طبخ می شوند بسیار متفاوت هستند. در پخت تشریب های عربی از رب گوجه فرنگی استفاده نمی شود و فقط ادویه است که استفاده می گردد.

 

کبه

کبه یکی دیگر از غذاهای پرطرفدار و خوشمزه کشورهای عربی است. این غذای محبوب به دو صورت قابل طبخ کردن می باشد. در نوع اول، با برنج یا عدس پخته می شود که به آن نوع خشک گفته می شود و در نوع دوم به جای برنج از بلغور گندم استفاده می شود.

 

تبسی

غذایی با بادمجان های دوست داشتنی. این غذای محبوب تا حدودی همان خورشت بادمجانی ست که در کشور خودمان طبخ می شود. در کشورهای عربی زبان، تبسی به غذایی گفته می شود که به صورت طبقاتی و ردیف ردیف چیده شود و تحت هیچ شرایطی هم خورده نشود. مواد اولیه تبسی، بادمجان، گوشت و گوجه می باشد.

 

محلبی

یکی از انواع دسرهای فوق العاده خوشمزه عربی که طرفداران بسیار زیادی دارند، محلبی ها هستند. در آماده کردن این دسرهای جان جانان از شیر و پودربرنج استفاده می شود. اگر بخواهیم آن را به غذایی در ایران تشبیه کنیم، فرنی بهترین گزینه برای تشابه آنها است.

 

کباب عراقی

کباب عراقی کباب های عراق برخلاف تشابه اسمی، با کباب های ایران و دیگر مناطق دنیا تفاوت هایی دارند. البته ناگفته نماند که کباب های عراقی  نیز دارای انواع متفاوتیاست.
یکی از انواع کباب ها به لحاظ پخت با سایر کباب ها تفاوت بسیاری دارد. این کباب های خوشمزه عراقی را در تابه های مخصوص درست می کنند. در واقع درون تابه را با روغن چرب می کنند، کف آن را کاملا نان قرار می دهند و کباب ها را بر روی نان ها می ریزند. مرحله بعدی اضافه کردن سبزیجاتی ست که مخصوص کباب هستند. پس از سبزیجات مجددا روی مواد را با نان می پوشانند.

 

شُوربه

شوربه در واقع یکی از انواع سوپ می باشد که بسیار خوشمزه و سبک است. این غذای پرطرفدار به عنوان غذای اصلی در کشورهای عربی طبخ می شود. در کشور ایران معمولا از سوپ به عنوان پیش غدا استفاده می شود و مردم آن را غذای اصلی به حساب نمی آوردند، این درحالی است که در کشورهای عربی شوربه جز غداهای اصلی می باشد.

 

مّرگه فاصُولیا

یکی از خورشت های معروف عربی فصولیا نام دارد که طعم و مزه ی خیلی خوب این غذا ان را در ردیف غذاهای مشهور معروف قرار داده است. فصولیا خورشت مرغ و لوبیا سفید است در واقع مواد تشکیل دهنده اصلی این غذا لوبیا سفید و مرغ هستند.در این غذا غالبا مرغ را به تکه های کوچک خرد نمی کنند و تکه های بزرگ و متوسط مرغ، به خوبی در فاصولیا قابل مشاهده است. این خورشت لذیذ عموما به همراه برنج (تمن) صرف می شود.

 

تِمن

تمن عربی همان برنج ایران است که همانند ایران روش های پخت متفاوتی دارد. این غذا را می توان به صورت ساده و به تنهایی یا به همراه هویج، سینه مرغ و… یعنی به صورت مخلوط درست کرد.

 

سعی ما بر این بود که در مقاله فوق شما را با تعدادی از غذاهای معروف عربی آشنا کنیم و در مورد مواد اولیه و روش های پخت برخی از آنان نیز صحبت کنیم. نکته قابل توجه این است که کشورهای عربی اگرچه از نظر فرهنگ، آداب و رسوم و سایر موارد متفاوت هستند، از نظر غذایی نیز تفاوت هایی دارند و اینگونه نیست که همه این شهرها و ایالات دارای غذاها و دستور العمل های یکسانی باشند. امیدوارم توانسته باشیم شما را با برخی غذاهای خوشمزه عربی زبانان آشنا کرده و شما را تشویق به تغییر برنامه غذایی روزانه تان کرده باشیم. چه بسا همه روزه به این فکر هستیم که چه غذایی باید درست بکنیم، بد نیست که گاها در برنامه های غذایی خود غذاهایی را بگنجانیم که مختص کشور دیگری ست اما خوشمزه و لذیذ است.

 

 

همانطور که می دانید غذا بخش مهمی از فرهنگ یک کشور به شمار می رود. مردمان کشور های عربی عموما بر فرهنگ و زبان خود تعصب بسیار دارند. حتی در کشور های مدرنی همچون امارات متحده عربی نیز همچنان به اصول، فرهنگ و لباس خود اهمیت بسیار می دهند. شایسته است در سفر به این کشور ها از دانش زبان عربی بی بهره نباشیم تا بتوانیم مکالمه روزمره و یا نیاز های ارتباطی خود را با افراد بومی مرتفع سازیم و اصطلاحا گلیم خود را از آب بکشیم. موسسه زبان احمدرضا ابراهیمی با توجه به نیاز اکثر هموطنان به آموزش زبان عربی در سفر های زیارتی و یا تجاری به کشور های عرب زبان دوره های کوتاه مدتی را تحت عنوان دوره های همیاد ابداع کرده است که با گذراندن ۵ تا ۲۰ جلسه آموزش آنلاین زبان عربی می توان به سطح قابل توجهی در همه مهارت های این زبان دست یافت. و اما آموزش زبان عربی در این موسسه در سطوح پیشرفته نیز در دوره های راکت یا آموزش زبان عربی در ۵۰ روز صورت می پذیرد. تیم پشتیبانی موسسه همه روزه در تمامی ساعات شبانه روز آماده ارائه خدمات به متقاضیات این زبان شیوا می باشند. جهت ارتباط با تیم پشتیبانی می توانید با ما تماس بگیرید.