IELTS7 Banner 01 8

ضرب المثل های اسپانیایی با ضرب المثل در زبان های دیگر متفاوت است. در بیشتر زبان ها، ضرب المثل به جملات کوتاهی گفته می شود که نصیحت یا درسی از زندگی را در بر دارند. اما در زبان اسپانیایی ضرب المثل ها طولانی تر، به صورت چند جمله ای و گاهی حالت شعر دارند. اما چیزی که در این بین تغییری نمی کند میزان اثر گذاری و زیبایی این جملات است. این ضرب المثل ها درباره مسائل اخلاقی مختلف راه درست را به ما نشان می دهند. ضرب المثل هایی در مورد مسائل عاشقانه، دوستانه، انگیزشی و… بیان می کند که از قدیم الایام تا کنون سینه به سینه گشته تا به زمان ما رسیده است.
با غنایی که از تاریخ و ادبیات اسپانیایی سراغ داریم، قطعا در کنار فرهنگ، تاریخ، ادبیات، ضرب المثل های متعدد و پر مغزی نیز می توان در این مجموعه یافت. در پس هرکدام از این ضرب المثل ها حکایتی وجود دارد که آگاهی از آن می تواند ما را با کاربرد این ضرب المثل و درسی که می خواهد به ما منتقل کند بیشتر و راحت تر آشنا کند.

 

El que no estudio, en su juventud se lamentara, en las ocasiones en que debe hacer uso del conocimiento
کسی که  تحصیل نکتد در جوانی پشیمان خواهد شد. چرا که نتوانسته در مواقعی که لازم است از دانش خود استفاده کند. 

کسب و فراگیری علم نکته ای است که در همه ادوار تاریخی و تمامی فرهنگ ها مورد تاکید بوده و از راه های مهم رسیدن به خوشبختی و سعادت شناخته شده است. عمر انسان اگر بدون کسب مهارت یا یادگیری موضوعی طی شود، در حقیقت به باد رفته است. از سویی دیگر انسان هر چه در جوانی بکارد در پیری برداشت ی کند. این باور در فرهنگ اسپانیایی پیروان زیادی دارد و به همین جهت در این ضرب المثل معروف مورد تاکیر واقع شده است.

 

Reconócele en todos tus caminos, EL enderezará tus sendas. 
مسیر های خود را بشناسید تا راه برایتان هموار شود. 

این موضوع بر همگان واضح و مبرهن است که هر زمان می خواهیم کاری را به انجام برسانیم، شناخت نحوه صحیح انجام کار و یا به اصلاح مسیر و آگاهی از موانع و سختی هایی که پیش رو داریم تا چه اندازه می تواند به آمادگی ما برای رویارویی با خطرات  کمک کند. شناخت مسیر گاها با تجارب قبلی و گاها با مشورت گرفتن حاصل می شود.

 

El que no ahorro, en época de abundancia, se lamentara en época de necesidad.
کسی که پس انداز نمی کند، در هنگام نیاز فقیر خواهد شد.

قطعا میزان درآمد و هزینه های هر شخص با دیگری متفاوت است. اما می توان با برنامه ریزی مناسب  دخل و خرج را مدیریت کرده و به پس انداز دست یافت. این دور اندیشی می تواند به ما این اطمینال خاطر را بدهد که در روزگار سختی یا به قول ما ایرانی ها روز مبادا به مشکل نخواهیم خورد. این ضرب المثل نیز در اصل به مخاطبان خود این نصیحت را مبذل می دارد.

 

El que no da un pequeño descanso a su cuerpo, cuando este sano, lo lamentara cuando este enfermo.
کسی که خود را هنگام سلامتی استراحت ندهد در هنگام بیماری پشیمان خواهد شد.

افراط و تفریط در همه فرهنگ ها نکوهش شده است. مفهوم این ضرب المثل اسپانیایی را می توان بامفهوم ضرب المثل”رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود، رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود” در یک راستا قرار دارد. افراط ورزیدن در انجام هر کار موجب می شود پس از مدتی دچار دلزدگی یا مشکلاتی اعم از به خطر افتادن سلامت جسمی یا روحی شده و از داشتن بازده حداقل نیز محروم می شود.
این ضرب المثل درسی اخلاقی است، که افراد را در این زمینه نصیحت کرده و اهمیت سلامتی را به آنان یاد آور می شود.

 

Si enciendes una lámpara para otro, iluminarás tu propio camino. -Proverbio Buddista
اگر چراغ را روشن کنید، مسیر را خواهید دید. 

اینجا منظور از روشن کردن چراغ، چراغ آگاهی و دست یابی به یک بینش صحیح از هدف، و مسیری است که برای دست یابی به آن انتخاب کرده ایم. قطعا اگر این انتخاب آگاهانه صورت پذیرد احتمال دستیابی به هدف را به شکل قابل توجهی افزایش خواهد داد.

 

جملاتی که توسط گویندگان محلی یک زبان استفاده می شود، می تواند الگویی مناسب جهت شخصی سازی و استفاده آن در مکالمات، نوشته ها و سایر فعالیت های زبانی باشد. ضرب المثل ها علاوه بر آن که جملات نیتیو محسوب شد و به لحاظ دستوری قابل استناد هستند، از زیبایی ادبی نیز بر خوردارند. بنابر این استفاده از آن ها می تواند در پیشرفت مکالمه شما موثر واقع شود. آموزش آنلاین زبان اسپانیایی نیز بر محور گفت و گو و مکالمه به تقویت سایر مهارت ها می پردازد. این روش منحصر به فرد که تحت عنوان دوره راکت زبان اسپانیایی شناخته می شود با استفاده از همین الگو ها و تقویت مهارت های یادگیری می تواند در کوتاه ترین زمان ممکن یعنی ۵۰ روز شما را از سطح بیسیک زبان اسپانیایی به نیتو لایک اسپیکر تبدیل کند. با ثبت نام در دوره های آموزشی ویژه موسسه زبان ما می توانید ضمن بر خورداری از این امکانات آموزشی مهارت هایی را فراگیرید که یادگیری سایر زبان ها را نیز برای شما به امری سهل و آسان تبدیل می کند.