IELTS7 Banner 01 8

دستور زبان فرانسوی با توجه به این موضوع که یکی از پیچیده ترین ساختارها را دارا است، همیشه عامل هراس علاقه مندان بوده است. افراد زیادی به علل مختلف از جمله علایق شخصی مانند مهاجرت، اهداف شغلی، اهداف تحصیلی و یا سفر به کشورهای فرانسوی زبان به سمت و سوی آموزش زبان فرانسوی سوق می یابند. گاها از گوشه و کنار می شنویم که دستور زبان پیچیده و مشکل این زبان مانع از آن است که بتوان به راحتی آن را فرا گرفت. حقیقت مطلب این است که دشواری دستور زبان فرانسه واقعیت دارد. فرانسه زبان جنسیت هاست. افعال، صفت ها، کلمات و حتی اشیاء نیز در زبان فرانسه دارای جنسیت هستند. با این وجود قطع به یقین، یادگیری این همه جزئیات در مدتی کوتاه ممکن نخواهد بود.
آنچه باعث می شود فرضیه دشوار یا غیر ممکن بودن یادگیری زبان فرانسه را رد کنیم این است که، در شیوه آموزشی راکت زبان فرانسوی، یادگیری به شیوه سنتی صورت نمی پذیرد. در این شیوه آموزشی به جای فراگیری زبان، آموزش با تکیه بر دایره لغات و تمرکز  بر نکات پیچیده گرامری به بهره گیری از متون و مکالمه افراد نیتیو (‌‌افراد native‌) یا محلی صورت می پذیرد. این روش آموزشی نکات گرامری را به ناخودآگاه ذهن ما وارد می کند و ما را از توجه به درس های گرامر بی نیاز می سازد. آنچه شما را به مطالعه این صفحه متمایل کرده است می تواند تعیین کننده باشد که شما به چه میزان اطلاعات از دستور زبان فرانسه نیاز دارید. آیا شما جزء آن دسته از افراد هستید که تازه کار هستند و می خواهند با مطالعه در حداقل زمان مبانی زبان فرانسه را بیاموزند؟ یا زبان آموز هستید و می خواهید با دسترسی به نکات جامع به شیوه ی جدیدی از بیان نکات گرامری دست یابید؟ یا حتی کار آزموده هستید و قصد دارید با مطالعه بیشتر، دانش خود را تثبیت کرده و تعمق بخشید؟ در ادامه مطالبی از دستور زبان فرانسه ارائه داده شده است که می تواند به همه این گروه ها و اهدافی که در سر دارند کمک کند.

 

ضمایر شخصی

افعال معین و مصدری

 

من
تو
او (مذکر)
او (مونث)
ما
شما
آنها (مونث)
آنها(مذکر)

je
tu
il
elle
nouse
vose
ils
elles

خواستن

veux
xeux
veut
voulons
voulez
veulent

توانستن

peux⬅️je
peux⬅️tu
peut⬅️ il / elle
pouvons ⬅️ nous
pouvez⬅️vous
peuvent⬅️ils/elles

 

ضمایر شخصی در زبان فرانسه با آنچه در زبان فارسی می شناسیم تفاوت هایی را دارا است. ما در زبان فارسی به طور کلی سه ضمیر مفرد و سه ضمیر جمع داریم اما در زبان فرانسه هر کدام به زیر شاخه های مونث و مذکر تقسیم می شود. در ضمایری که مشاهده می کنید پیش از حرف صدا دار je به ‘j تبدیل می شود.

منظور از افعال معین و متمم مصدری افعالی است که در زبان فرانسه در کنار فعل اصلی آمده و بیانگر حالت انجام فعل است. مثلا مطالعه کردن با علاقه  veut étude  یا مطالعه کردن به اجبار étude  toit  همچنین در هنگام سوالی کردن جمله می توان حالت انجام فعل را مورد پرسش قرار داد. هر کدام از این فعل ها متناسب با ضمیر شخصی سازی می شود.

 

جملات پرسشی

 

پرسشی کردن جملات در دستور زبان فرانسه به دو شکل قابل انجام است.
۱.
 با جابه جایی ضمیر شخصی و فعل، دقیقا مشابه آنچه در زبان انگلیسی وجود دارد اتفاق می افتد. اما لازم است برای رسمی شدن جمله، مخصوصا در نامه ها یا ارسال متون رسمی بین ضمیر شخصی و فعل خط فاصله قرار داده شود. مثلا:
?Où es-tu
کجا هستی؟
یا برای سوم شخص مذکر جمع
?Où es-ils
کجا هستند؟
۲.
 استفاده از ضمایر پرسشی
به کمک ضمایر پرسشی همچون qui (چه کسی) برای سوال کردن در مورد اشخاص و que (چه چیزی) برای سوال کردن در مورد اشیاء می توانید جمله پرسشی بسازید.
?Qui est là
آنجا کیست؟
?A qui pensez-vous
به چه کسی فکر می کنی؟
?Qu’y a-t-il dans la boite
در جعبه چیست؟

 

منفی کردن جملات

 

در زبان فرانسه اجزای منفی کننده، فعل اصلی شخصی سازی شده و متناسب با جمله با کمک فعل کمکی شخصی سازی شده و استفاده از کلمه ne و یا شکل خلاصه شده آن ‘n  هستند. مثلا اگر بخواهیم جمله je connais  (من می دانم) را به شکل منفی در بیاوریم، جمله را به شکل Je ne sais pas  ارائه می دهیم. به مثال های زیر توجه کنید.
.J’ai un piano
من پیانو دارم.
.Je n’ai pas de piano
من پیانو ندارم.

 

سعی داشتیم به طور خلاصه مطالبی که هر فراگیر زبان فرانسه در هر سطح ملزم به دانستن آن است به شکلی ساده بیان کنیم. این دانش گرچه جزئی است ولی درک درست آن می تواند زیر بنایی مناسب برای آنچه در آینده خواهید آموخت باشد. هر چند همانطور که در ابتدا نیز اشاره نمودیم مسیر یادگیری دشوار و پر فراز و نشیب است، اما شیرینی که در جای جای آن احساس می کنید، رضایت خاطر لازم را به شما خواهد داد.
گاهی یادگیری گرامر خود به تنهایی باعث دلزدگی و خستگی زبان آموزان می گردد که ما در دوره های آموزش زبان به سبک راکت فرانسوی و همچنین دوره های همیاد فرانسوی با شکلی جدید و کاملا سرگرم کننده شما را به این نکات در کمترین زمان ممکن مسلط می کنیم.
راکت یک دوره ۵۰ روزه است که نه تنها به مهارت گرامر و دستور زبان فرانسوی به خوبی می پردازد، بلکه شما را در کمترین زمان ممکن به نتیجه دلخواه در مهارت های مکالمه، نوشتار و همچنین خواندن در زبان فرانسوی خواهد رساند. این دوره ۵۰ روزه در واقع بخشی جذاب از آموزش را رو می کند که در کنار آموزش های لازمه، مهارت های یادگیری را نیز به زبان آموزان آموزش می دهد.
مهارت های یادگیری موضوعی جالب و حائز اهمیت هستند که نه تنها در یادگیری زبان بلکه در کسب سایر مهارت ها نیز می تواند موقعیت های بسیاری را رقم بزند. در کنار دوره های راکت اما دوره های همیاد فرانسوی قرار گرفته اند که آموزش آنلاین فرانسوی را به شکلی جذاب ارائه می دهند. این دوره به صورت ۵ جلسه ای، ۱۰ جلسه ای و… برگزار می گردد که زبان آموزان می توانند در پایان پنجمین جلسه خود به تغییر راهبر و همچنین زمان ارائه کلاس هایشان نیز بپردازند.
انتخاب استاد، زمان کلاس، محتوای آموزشی و همچنین تعداد جلسات با زبان آموزان است و این موضوع می  تواند با تجربه هایی که طی سالهای آموزشی خود کسب نموده ایم در روند یادگیری افراد مختلف، مثمر ثمر واقع شود.
برای آگاهی از زمان کلاس ها می توانید به صفحه ما در تلگرام رجوع کرده و یا از طریق بخش زیر و ثبت مشخصات خود علاوه بر دریافت پاسخ های خود، اقدام به دریافت مشاوره و پشتیبانی با کارشناسان اجرایی ما نمایید. مشاوران ما به صورت ۲۴ ساعته آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.